Reformatsiooni aastapäeva avab Birgiti ja Bonzo kontsert

Reformatsiooni 500. aastapäeva avakontserdil laulavad Robert Jürjendal, Madis Metsamart, Birgit Sarrap, Maria Listra ja Bonzo Oleviste kirikus,sest reformatsioonimeelsus avaldus esimeste jutlustajate siiakanti jõudes just seal.

Pilt: Scanpix

Reformatsiooni aastapäeva avab Birgiti ja Bonzo kontsert

Kai Maran

Reformatsiooni 500. aastapäeva avakontserdil laulavad Robert Jürjendal, Madis Metsamart, Birgit Sarrap, Maria Listra ja Bonzo Oleviste kirikus,sest reformatsioonimeelsus avaldus esimeste jutlustajate siiakanti jõudes just seal.

Järgmisel aastal möödub 500 aastat päevast, mil augustiini munk Martin Luther naelutas Wittenbergi kiriku uksele 95 teesi, mis viisid Euroopa pöördeliste kirikureformideni. Just seepärast toimub 9. oktoobril kell 17 Oleviste kirikus pidulik kontsert-jumalateenistus.

"Reformatsiooniaasta pidulik algus on kirikus," rääkis Eesti evangeelse luterliku kiriku (EELK) peapiiskop Urmas Viilma. "Miks Oleviste kirikus? Sest reformatsioonimeelsus avaldus esimeste jutlustajate siiakanti jõudes just seal."

Oleviste kiriku oikumeenilisel kontsert-jumalateenistusel teenivad peapiiskop Viilma kõrval ka Eesti kirikute nõukogu liikmeskirikute juhid. Muusikat teevad oikumeeniline ühendkoor, lastekoor, orkester Collegium Consonante, Robert Jürjendal, Madis Metsamart, Birgit Sarrap, Maria Listra ja Bonzo.

Otsepilt teles

Esitamisele tulevad Tõnu Kõrvitsa orkestreeritud armastatuimad luterlikud koraalid, Felix Mendelssohni kaks koraalikantaati ja rahvakoraali töötlused Tõnu Kõrvitsa "Kreegi vihikust". Teenistusest teeb otseülekande Tallinna Televisioon. "Meil on hea meel, et Põhja-Eestis on meile olulisemaks partneriks Tallinna linnavalitsus," sõnas Viilma. "On ju Tallinn juubeliaastal nimetatud üheks reformatsioonilinnaks ja siia jääb ka reformatsiooniürituste põhiosa."

Tallinn sai möödunud aasta lõpus esimese linnana Baltikumis Euroopa reformatsioonilinnade 46. liikmeks. Euroopa reformatsioonilinna tiitli säilitavad linnad ka pärast 2017. aastat. "See peaks tooma Tallinna juurde neid turiste, kes tahavad ette võtta ringkäigu Euroopas ja külastada reformatsiooniga seotud linnu," ütles EELK koordinaator Sigrid Põld.

Oleviste kirikus, kust tollase kiriku kaplani Zacharias Hasse 1523. aastal peetud evangeelsetest jutlustest reformatsioon Tallinnas alguse sai, saab vaadata ka rändnäitust "Reformatsioon 500". Veel reedeni saab sama näitust näha linnavalitsuse teenindussaali akendel. "Reformatsioon oli märkimisväärne sündmus, mis mõjutas kogu Euroopat ning omavahelisi suhteid nii riikide kui inimeste vahel," sõnas abilinnapea Mihhail Kõlvart. "Seega soovime, et reformatsiooni 500. aastapäeva tähistamine hõlmaks lisaks eri sündmustele ka hariduslikke programme, kus räägitakse laiemalt reformatsiooni mõjust ja pärandist."

Tulekul esinduslik kongress

Rahvusraamatukogus korraldavad EELK usuteaduse instituut ja linn 25.-26. oktoobrini koos rahvusvahelise kongressi "Reformatsioon 500 – vaimsus, kultuurimõjud, perspektiivid". Päevakavaga tutvuda ja registreeruda saab kuni 15. oktoobrini kodulehel ui.eelk.ee.

"Arutletakse selle üle, milline oli reformatsiooni mõju meie kultuurile ja vaimsusele," sõnas Viilma. "See, mida tegi Luther kirikus teoloogi, jutlustaja ja vaimulikuna, tegi muusikas ka reformiideedest innustunud Johan Sebastian Bach. Nii algab jaanuaris Tallinnas Bachi festival."

"Sündmuste ajal on meil unikaalne võimalus tõsisemalt teadvustada, mida tähendab reformatsioon meie kultuuriruumis," lisas Kõlvart. "Me räägime tihti euroopalikest väärtusest, kuid ma kardan, et kõik sugugi ei adu, mida see tegelikult tähendab. Pole ju tegemist pelgalt EL võimaluste ja vabadusega. Tihti unustame, et eelkõige on Euroopa väärtused seotud kristlike väärtustega. Rääkimata sellest, mida on tähendas reformatsioon meie kirjakeele ja hariduse arengule."

Laadimine...Laadimine...