Reinsalu: Eesti peaks kinnitama Venezuelas toetust Guaidole

"Usun, et praegusel hetkel on meil asjakohane toetada Venezuela rahvast ning demokraatlikule otsustamisõigusele rajanevaid väärtusi," ütles justiitsminister Urmas Reinsalu. 

Pilt: Scanpix
Eesti

Reinsalu: Eesti peaks kinnitama Venezuelas toetust Guaidole (1)

Toimetaja: Sandra Lepik

"Usun, et praegusel hetkel on meil asjakohane toetada Venezuela rahvast ning demokraatlikule otsustamisõigusele rajanevaid väärtusi," ütles justiitsminister Urmas Reinsalu. 

Reinsalu pöördus välisminister Sven Mikseri poole ettepanekuga kujundada Eesti seisukoht Venezuela riigijuhi tunnustamise osas ning toetada Juan Guaidod, vahendas BNS. 

"Võttes arvesse võltsitud valimisi ning kiirelt eskaleeruvat kriisi, oleks Eesti Vabariigil asjakohane deklareerida, et ta tunnustab Venezuela ajutise riigijuhina vastavalt Venezuela põhiseadusele demokraatlikult valitud parlamendi esimeest Juan Guaidod, ega tunnusta Venezuela riigijuhina võltsitud valimiste teel end presidendiks deklareerinud Nicolas Madurot," seisab Reinsalu kirjas Mikserile. 

Reinsalu toob esile, et samasugust seisukohta on muuhulgas väljendanud Ameerika Ühendriigid, paljud Ladina-Ameerika riigid, Iisrael, Kanada ning Suurbritannia. Sarnase üleskutse on teinud ka läinud nädalal mitmed Euroopa Parlamendi liikmed. Euroopa Liidu riikide ultimaatumi korraldada kaheksa päeva jooksul uued ja vabad valimised on Maduro selgesõnaliselt tagasi lükanud.

"Eestil on ajalooline kogemus kommunistlike diktaatoritega ning mäletame tänutundega neid riike, kes ostustavalt ja väärtuspõhiselt tegutsesid meid toetades. Usun, et praegusel hetkel on meil asjakohane toetada Venezuela rahvast ja vabadusele ning rahvaste demokraatlikule otsustamisõigusele rajanevaid väärtusi," märkis Reinsalu. 

Tema hinnangul aitab Eesti seisukoht kindlasti kaasa ka Euroopa Liidu ühiste seisukohtade tugevdamisele ning kutsub teisi Euroopa Liidu riike kaaluma sarnast käitumist.

"Selleks, et vähendada ohtu vägivalla eskaleerumiseks, peavad vaba maailma riigid väljendama oma selget ja resoluutset seisukohta. Kiirus ja otsustavus rahvusvahelise demokraatlikesse väärtustesse uskuva kogukonna poolt aitab lahendada Venetsueela kriisi vähemate inimkannatustega," lisas Reinsalu. 

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...