Reinsalu kutsus Julgeolekunõukogus üles globaalseid pingeid maandama

"On vajalik, et Julgeolekunõukogu reageerib tõsistele inimõiguste ja rahvusvahelise humanitaarõiguse rikkumistele," märkis välisminister Urmas Reinsalu. 

Pilt: Scanpix
Eesti

Reinsalu kutsus Julgeolekunõukogus üles globaalseid pingeid maandama

Toimetaja: Sandra Lepik

"On vajalik, et Julgeolekunõukogu reageerib tõsistele inimõiguste ja rahvusvahelise humanitaarõiguse rikkumistele," märkis välisminister Urmas Reinsalu. 

Oma esimeses sõnavõtus ÜRO Julgeolekunõukogu valitud liikmena New Yorgis kutsus Reinsalu üles leevendama pingeid Lähis-Idas ja uurima Teherani lennuõnnetuse põhjuseid ning juhtis tähelepanu jätkuvale rahvusvahelise õiguse rikkumisele Ukraina ja Gruusia suunal, vahendas BNS. 

Avatud arutelu, mida korraldas praegune Julgeolekunõukogu eesistuja ja samuti uus valitud liige Vietnam, tähistas ÜRO põhikirja 75. aastapäeva.

Reinsalu alustas sõnavõttu kaastundeavaldusega kolmapäeval Teheranis alla kukkunud Ukraina reisilennuki ohvrite lähedastele ja rõhutas vajadust teha iseseisva juurdlusega kindlaks selle tragöödia tagamaad.

Ühtlasi avaldas välisminister muret pingelise olukorra üle Lähis-Idas ning mõistis hukka hiljutised rünnakud USA saatkonnale Bagdadis ja raketirünnakud sõjaväebaasidele Iraagis, kus on ka Eesti väed. Ta kutsus üles osapooli tõsistele läbirääkimistele, et leevendada pingeid ja vältida tuumarelvastumist.

Reinsalu sõnul käituvad inimõigusi järgivad riigid ka rahvusvahelise õiguse kontekstis paremini. "On vajalik, et Julgeolekunõukogu reageerib tõsistele inimõiguste ja rahvusvahelise humanitaarõiguse rikkumistele. Nii pole seni läinud tragöödiaga Süürias, mille eest on kõige kõrgemat hinda maksnud Süüria inimesed," sõnas Reinsalu.

Ta lisas, et Julgeolekunõukogus vetoõigust omavatel riikidel lasub eriline vastutus.

Välisminister märkis, et rahvusvahelise õiguse, sealhulgas ÜRO põhikirja rikkumine leiab kahjuks endiselt aset ka Euroopas. Ta tõi välja, et nii Julgeolekunõukogu kui ka Peaassamblee on Ukraina ja Gruusia territoriaalse terviklikkuse ja suveräänsuse rikkumisele ka tähelepanu juhtinud. Oluline on neid teemasid jätkuvalt tähelepanu all hoida.

Arutelu eel kohtus välisminister ka Vietnami asepeaminister ja välisminister Pham Binh Minhiga, kellega arutati valitud liikmete koostöö olulisust Julgeolekunõukogu töö edasiviimisel. Samuti toimuvad kahepoolsed kohtumised Nicaragua ja Ungari välisministriga.

Ees ootavad Julgeolekunõukogu liikmete lõuna ÜRO peasekretär António Guterresega ning kohtumine ÜRO poliitika- ja rahuloome küsimuste asepeasekretär Rosemary DiCarloga.

Laadimine...Laadimine...