Riigikogu kaalub e-sigareti piirangute leevendamist

"Me ei saa lubada, et alaealised kasutavad ja hangeldavad toodetega, mis ei ole nende jaoks mõeldud," ütles riigikogu liige ja riigikogu Suitsuvaba Eesti ühenduse esimees Tarmo Kruusimäe.

Pilt: Scanpix/ Illustreeriv foto

Riigikogu kaalub e-sigareti piirangute leevendamist

Toimetaja: Moonika Tuul

"Me ei saa lubada, et alaealised kasutavad ja hangeldavad toodetega, mis ei ole nende jaoks mõeldud," ütles riigikogu liige ja riigikogu Suitsuvaba Eesti ühenduse esimees Tarmo Kruusimäe.

Riigikogu sotsiaalkomisjonile esitati ettepanekud e-sigarettide piirangute leevendamiseks, et takistada nende salaturgu ja kättesaadavust alaealistele, vahenads BNS.

"Senised e-sigareti piirangu on kaasa toonud kasvava salaturu, kus sageli on nii müüjateks kui ka ostjateks alaealised. Me ei saa lubada, et alaealised kasutavad ja hangeldavad toodetega, mis ei ole nende jaoks mõeldud. Seepärast esitasime ettepanekud, millega soovime e-sigarettide müügi viia tagasi legaalsetesse müügikohtadesse, kuhu alaealistel juurdepääsu ei ole," ütles riigikogu liige ja riigikogu Suitsuvaba Eesti ühenduse esimees Tarmo Kruusimäe pressiteate vahendusel.

Ettepanekute kohaselt oleks edaspidi aktsiisiga maksustatud vaid nikotiini sisaldavad e-sigareti vedelikud. Lisaks soovitakse loobuda mitmest käesoleva aasta suvel kehtima hakkavast piirangust. Näiteks soovitakse loobuda maitsestatud e-sigareti vedelike müügi keelust ning e-sigarettide riigisisesest kaugmüügi keelust.

"Praegu on riigikogul unikaalne võimalus olemasolevat seadus korrigeerida ning taastada legaalne e-sigareti turg, kus müügil laboratoorselt testitud tooted ning kus alaealistele kaupa ei müüda. Salaturu vastu saab kõige efektiivsemalt võidelda, kui võtame salaturult motivatsiooni ära," ütles NNA Suitsuvaba Eesti MTÜ juhatuse liige Ingmar Kurg.

Ta lisas, et e-sigaretid on efektiivne viis suitsetamisest loobumiseks ja see on tema sõnul leidnud kinnitust mitmetes riikides nagu näiteks Island, Suurbritannia ja Holland.

"Ka Eestis hakkas suitsetajate arv vähenema kiiremini, kui meile jõudsid e-sigaretid. Lisaks on e-sigaretid teaduslikult tõestatult vähemalt 95 protsenti vähem kahjulikumad kui tavalised sigaretid. Seepärast tuleb e-sigaretid muuta suitsetajatele kergesti kättesaadavaks," märkis Kurg.

Riigikogul tuleb langetada otsus ka üle-Euroopalist tubakatoodete tuvastamise ja jälgimise süsteemi rakendamise osas. Samuti arutatakse ettepaneku üle, millega soovitakse Eestis muuta kättesaadavaks kuumutatav tubakas, mis on sigarettidega võrreldes vähem kahjulikum.

Laadimine...Laadimine...