Riigikogu liikmed soovivad ERR-i sõltumatu eetikanõukogu loomist

Neli riigikogu saadikut tegid ettepaneku kaotada Eesti Rahvusringhäälingus (ERR) senine eetikanõuniku koht ning luua selle asemel ERR-ist sõltumatu eetikanõukogu.

Pilt: Scanpix

Riigikogu liikmed soovivad ERR-i sõltumatu eetikanõukogu loomist

Neli riigikogu saadikut tegid ettepaneku kaotada Eesti Rahvusringhäälingus (ERR) senine eetikanõuniku koht ning luua selle asemel ERR-ist sõltumatu eetikanõukogu.

Eesti Rahvusringhäälingu seaduse muutmise seadusega loodav eetikanõukogu tegutseb isiklikel mitterahalistel alustel ja määratakse ametisse kultuuriministri käskkirjaga isikute hulgast, kelle on esitanud ERR Ühiskondlik nõukoda ja kelle saab vabastada kultuuriminister üksnes nõukoja ja eetikanõukogu liikme enda nõusolekul, öeldakse Igor Gräzini, Madis Millingu, Andres Ammase ja Martin Helme sel nädalal algatatud seadusmuudatuse seletuskirjas.

Sõltumatu eetikanõukogu ei kuulu ERR-i koosseisu ja koosneb ajakirjandusega ja eetikaga professionaalselt mittetegelevatest, kõrge ühiskondliku tuntusega inimestest. Täna eksisteeriv eetikanõuniku ametikoht kaotatakse ja sellest vabanevad tehnilised funktsioonid antakse üle eetikanõukogu referendile, kes ei esinda ei eetikanõukogu ega selle seisukohti, lisavad riigikogu opositsiooni kuuluvad saadikud seletuskirjas.

"Tänane eetikanõunik on ERR koosseisu kuuluv ametnik, kes on eetilistes küsimustes mitte eetilise arbiitri, vaid ühe poole – ERR-i esindaja, eestkõneleja. Ametikoha tõttu puudub tal organisatsioonist väljaspool eetiline autoriteet," märgivad Reformierakonna saadikud Gräzin ja Milling, Ammas Vabaerakonnast ja Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) fraktsiooni esimees Helme.

Muutus toob kaasa rahvusringhäälingu kui kogu ühiskonna huvide teenija eetilise funktsiooni ja autoriteedi tõusu, usuvad neli saadikut.

Rahvusringhäälingu ühiskondlik nõukoda on nõuandva õigusega kogu Eesti Rahvusringhäälingu juures. Selles on 15 liiget, kes määratakse ametisse ERR-i nõukogu poolt viieks aastaks. Nõukoja liikmete nimetamisel lähtutakse ühiskonna huvigruppide ja eluvaldkondade esindatusest. Ühiskondliku nõukoja liikmed oma töö eest tasu ei saa. Nõukoja eesmärk on nõustada juhatust programmiga seotud küsimustes ja aidata arengukava projekti koostamisel.

Ühiskondliku nõukoja liikmed on Linnar Viik, Vahur Kraft, Hagi Šein, Vitali Belobrovtsev, Toomas Kivimägi, Maria Alajõe, Kadri Tali, Priit Põldoja, Marju Lauristin, Erich Teigamägi, Jana Pavlenkova, Jüri Võigemast, Ülle Madise, Daniel Vaarik, Kristi Vinter.

ERR eetikanõunikuna töötab Tarmu Tammerk.

Laadimine...Laadimine...