Riigikogu soovib Venemaalt kiiret Ukraina meelsusvangi vabastamist

Riigikogu kutsub Venemaad üles vabastama ebaseaduslikult vangis hoitavat Ukraina parlamendiliiget, sõjaväelendur Nadija Savtšenkot. Oma toetusest teatas ka Eesti välisministeerium. Leedu välisminister juba astus otsustava sammu.

Pilt: Scanpix

Riigikogu soovib Venemaalt kiiret Ukraina meelsusvangi vabastamist

Riigikogu kutsub Venemaad üles vabastama ebaseaduslikult vangis hoitavat Ukraina parlamendiliiget, sõjaväelendur Nadija Savtšenkot. Oma toetusest teatas ka Eesti välisministeerium. Leedu välisminister juba astus otsustava sammu.

Riigikogu liikmete algatatud avaldusega väljendatakse toetust Venemaal vangis hoitava Ukraina Ülemraada saadiku Savtšenko viivitamatule vabastamisele ning tehakse ettepanek rakendada Savtšenko röövimise, vangistuse ja ebaseadusliku kohtumõistmise eest vastutavate Vene Föderatsiooni ametnike suhtes sanktsioone ja sissesõidukeeldu Euroopa Liitu, teatas riigikogu pressiteenistus.

Riigikogu liikmed avaldavad oma avalduses äärmist muret Savtšenko saatuse pärast.

Savtšenko rööviti 17. juunil 2014 nn Donbassi separatistide üksuse poolt Ukraina territooriumil. Juuni lõpus 2014 postitasid Donbassi separatistid videolindistuse vangistatud Savtšenko ülekuulamisest. Juulis 2014 teatas Vene Föderatsioon Eriuurimiskomisjon, et Savtšenko "tuli vabatahtlikult Vene territooriumile".

Pärast vangistamist valiti Savtšenko Ukraina Ülemraadasse ja määrati ka Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee liikmeks.

On ilmne, et Venemaa on rikkunud ja rikub tema vangistamise ja ebaseadusliku kinnipidamisega mitut rahvusvahelist konventsiooni, sealhulgas Genfi 1949 aasta konventsiooni sõjavangide kohtlemise kohta ja Minski 5. septembri 2014 aasta kokkulepet, mille punkt 5 näeb ette "kõigi pantvangide ja ebaseaduslikult kinnipeetud isikute kohese vabastamise".

Riigikogu kutsub Vene Föderatsiooni Savtšenkot koheselt vabastama ning üle andma Ukrainale. Samas kutsutakse üles rakendama Savtšenko kinnivõtmise, vangistamise ja ebaseadusliku kohtumõistmise eest vastutavate Venemaa ame

Leedu välisminister astus otsustava sammu

Leedu välisminister Linas Linkevičius teatas kolmapäeval, et tema riik koos Rootsi, Suurbritannia, Rumeenia ja Poolaga tegid Euroopa Liidule ettepaneku koostada niinimetatud Savtšenko nimekiri, et kehtestada sellesse kuuluvatele Venemaa ametiisikutele sanktsioonid Savtšenko tagakiusamise eest.

"Välisministeeriumi seisukoht on selge. Nõuame Venemaalt Nadija Savtšenko viivitamatut ja tingimusteta vabastamist. Tema ebaseadusliku kinnipidamisega rikub Venemaa oma rahvusvahelisi kohustusi," ütles välisministeeriumi pressiesindaja Triinu Rajasalu kolmapäeval BNS-ile.

"Nadija Savtšenko olukord on Euroopa Liidu teravdatud tähelepanu all, mida kinnitavad ka Euroopa Liidu avaldused. Meie teada konkreetseid ettepanekuid sanktsioonideks selles küsimuses ei ole seni siiski tehtud. Eesti on valmis kaaluma kõiki ühiseid Euroopa Liidu tegevusi, mis viiksid meid soovitud eesmärgini – Nadija Savtšenko viivitamatu vabastamiseni," lisas Rajasalu.

Kolmapäeva hommikul tegi välisminister Marina Kaljurand avalduse Savtšenko toetuseks ning kutsus teda vabaks laskma.

Riigikogu juhatus võttis kolmapäeval menetlusse 66 saadiku allkirjaga avalduse eelnõu, milles kutsutakse Venemaad üles vabastama Savtšenkot ning tehakse ettepanek rakendada Savtšenko röövimise, vangistuse ja ebaseadusliku kohtumõistmise eest vastutavate Vene Föderatsiooni ametnike suhtes sanktsioone ja sissesõidukeeldu Euroopa Liitu, teatas riigikogu pressiteenistus.

Samuti on üle 50 Euroopa Parlamendi saadiku andnud oma allkirja pöördumisele Euroopa Liidu välispoliitikajuhi Federica Mogherini poole, milles tehakse ettepanek kehtestada sanktsioonid Venemaal vangis hoitava Ukraina piloodi ja rahvasaadiku Nadija Savtšenko represseerijatele.

tnike suhtes sissesõidukeeldu Euroopa Liitu.

Laadimine...Laadimine...