Ringkonnakohus jättis Ain Kaljuranna vara arestimise jõusse

Tallinna ringkonnakohus jättis muutmata maakohtu otsuse mitte tagastada Tallinna Sadama altkäemaksusüüdistusega eksjuhile Ain Kaljurannale temalt arestitud vara.

Pilt: Scanpix

Ringkonnakohus jättis Ain Kaljuranna vara arestimise jõusse

Toimetaja: Moonika Tuul

Tallinna ringkonnakohus jättis muutmata maakohtu otsuse mitte tagastada Tallinna Sadama altkäemaksusüüdistusega eksjuhile Ain Kaljurannale temalt arestitud vara.

"Ringkonnakohus leidis, et vara arestimise alus ei ole ära langenud ning puudub alus vara tagastamiseks," ütles kohtu pressiesindaja Anneli Vilu BNS-ile. Esmaspäevase määruse saab vaidlustada 15 päeva jooksul. Kui otsus jõustub, saab jätkuda ka Tallinna Sadama kriminaalasja sisuline arutamine.

Kaljuranna kaitsja Paul Kerese vara arestimise tühistamise ning vara aresti alt vabastamise taotluse rahuldamata jätmise peale esitatud määruskaebuse vaatas kohus läbi kirjalikus menetluses. Maakohus otsustas 19. novembril jätta vara aresti alt vabastamata.

Vaidlus Kaljuranna vara arestimise üle on seni pidurdanud Tallinna Sadama kriminaalasja sisulise arutamise alustamist. Algselt pidanuks avaistung toimuma 8. jaanuaril, ent Harju maakohus määrab uue istungi, kui Kaljuranna vara arestimise kohtulahend jõustub.

Lisaks taotlesid samas asjas Allan Kiili ja Toivo Prommi kaitsjad Aivar Pilv ja Kaimo Räppo määruskaebustes määruse tühistamist osas, millega kohus jättis tsiviilkostja poolel kaasamata kolmandad isikud.

Selles osas jättis ringkonnakohus määruskaebused juba 20. detsembril läbi vaatamata, kuna kohtu hinnangul ei võimalda kriminaalmenetluse seadustik seda vaidlustada. Kiili ja Prommi kaitsjad on juba ka riigikohtule määruskaebused esitanud.

Riigiprokuratuur süüdistab ligi kolm aastat kestnud kriminaaluurimise käigus kaitsepolitsei poolt kogutud tõenditele tuginedes Tallinna Sadama eksjuhte Allan Kiili ja Ain Kaljuranda perioodil 2005–2015 suures ulatuses altkäemaksu võtmises ning rahapesus.

Süüdistus altkäemaksu võtmises on esitatud ka Tallinna Sadama hooldusosakonna endisele juhatajale Martin Paidele, lisaks süüdistatakse seitset füüsilist ja kaht juriidilist isikut altkäemaksu andmises ja sellele kaasaaitamises.

Lisaks eelmistele on kohtu all Eno Saar, Tõnis Pohla, Üllar Raad, Sven Honga, Toivo Promm, Valdo Õunap ja Jan Paszkowski ning HTG Invest AS ja Keskkonnahoolduse OÜ.

Süüdistuse järgi nõustusid Kiil ja Kaljurand võtma altkäemaksu mitmelt ettevõtetelt selle eest, et nende lepingulised suhted AS-iga Tallinna Sadam sujuksid võimalikult soodsalt.

Kümne aasta jooksul nõustusid Kiil ja Kaljurand nii ühiselt kui ka eraldi tegutsedes võtma altkäemaksu peaaegu nelja miljoni euro ulatuses, märkis süüdistus.

Süüdistuse kohasel moodustas altkäemaksust suurima osa, ligikaudu kolm miljonit eurot, Kiilile Türgi ja Poola laevatehaste esindajate poolt lubatud altkäemaks selle eest, et nad saaksid AS-i Tallinna Sadam tütarettevõtte TS Laevadega sõlmida praamide müügilepingud.

Süüdistuse järgi oli Martin Paide nõus võtma altkäemaksu üle 40 000 euro, Ain Kaljurand ligi 400 000 eurot ning Allan Kiil üle kolme ja poole miljoni euro.

Süüdistuse väitel jõudis Paide ja Kaljurannani altkäemaks kogu neile lubatud ulatuses, Kiilini jõudis lubatud altkäemaksust ligi kaks miljonit eurot ning ülejäänu jäi tema poolt kätte saamata, kuna ta peeti kuriteos kahtlustatavana kinni.

Kiil ja Kaljurand vahistati 2015. aasta 26. augustil, kui prokuratuur oli esitanud mõlemale kahtlustuse suures ulatuses altkäemaksu võtmises. Mõlemad sadama eksjuhid vabastati vahi alt 2016. aasta alguses.

Laadimine...Laadimine...