"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Roomet Sõrmus: nüüd on näha valitsuse vildaka põllumajanduspoliitika tagajärgi (0)
22. juuli 2016
Scanpix

"2015. aastal esimese abipaketi puhul valitsus otsustas, et oma osa sinna juurde ei pane, erinevalt Leedu valitsusest. Teisele paketile tuli küll valitsusepoolne osa juurde, aga pärast seda, kui põllumehed olid väga selge sõnumi Toompeale viinud oma 101 traktoriga. Kindlasti tänaseks on näha sellise natuke vildaka toetuspoliitika tagajärjed," rääkis Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhataja Roomet Sõrmus.

Neljapäeval teavitas Veterinaar- ja toiduamet järjekordsest sigade aafrika katku juhtumist, sedakorda Lääne-Virumaal, kus nakkuse tõkestamiseks hukatakse kõik farmi 4 tuhat siga. See on väikesele põllumajandusettevõttele otsatu kahju.

Samuti on endiselt piimandussektor allakäiguteel. Kaks aastat väldanud kriisiperioodil on likvideeritud enam kui 10 tuhat piimalehma ning kahjud ulatuvad piimatootjate hinnangul 80 miljoni euroni.

Nädala alguses otsustas Euroopa Komisjon suunata Euroopa Liidu põllumajandustootjate toetuseks 500 miljonit eurot, millest Eestisse jõuab 8,1 miljonit. Sellele summale on Eesti valitsusel õigus veel sama suur summa juurde lisada, mis tähendaks põllumeestele abi 16 miljonit eurot.

Eilsel valitsuse pressikonverentsil rahandusminister Sven Sester veel öelda ei osanud, kas riigieelarvest abipaketiks vaja olev raha leitakse.

“Maaeluminister väga intensiivselt ja väga sügavuti tegeleb kõigi teemadega, mis on seotud nii seakatkuga aga ka piimandusega seonduvate küsimustega. Loomulikult iga juhtu vaadatakse eraldi ja maaeluministri fookuses on see väga sügavalt sees,” sõnas Sester.

“Teatavasti esimest abipaketti, mis oli 2015. aasta alguses, siis valitsus otsustas, et omapoolset osa sinna juurde ei panda, erinevalt näiteks Leedu valitsusest. Teisele paketile tuli küll valitsusepoolne osa juurde, aga mäletatavasti oli see õhkkonnas, kus põllumehed olid väga selge sõnumi Toompeale viinud oma 101 traktoriga. Kindlasti tänaseks on näha, sellise natuke vildaka toetuspoliitika tagajärjed,” rääkis  Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhataja Roomet Sõrmus. “Riigieelarvesse on vaja leida vahendid, et maksta põllumajandustootjatele üleminekutoetusi ja kompenseerida meie tootjate madalamaid Euroopa Liidust tulevaid toetuseid võrreldes teiste liikmesriikidega.”

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.