Rotermanni kvartali uued korras majad avavad suvel linna merele

Suvel viimaks ometi valmiv Rotermanni kvartal toob vahva kujundusega majad, põnevad söögikohad, kauplused ja uue väljaku ning avab linna merele.

Pilt: Scanpix

Rotermanni kvartali uued korras majad avavad suvel linna merele

Urmas Kaldmaa

Suvel viimaks ometi valmiv Rotermanni kvartal toob vahva kujundusega majad, põnevad söögikohad, kauplused ja uue väljaku ning avab linna merele.

Möödunud nädalal tõi Rotermanni kvartali arendamise ja uuendamise hing Urmas Sõõrumaa kvartali suurima ja ühe kesksema hoonekompleksi katuselt alla pärja. Masuaastail ehitamata jäänud 15 000-ruutmeetrine kompleks, kuhu tulevad büroo- ja äripinnad ning korterid, peab valmis saama tänavu suvel.

Kevadel saab uue ilme Rotermanni elevaatorihoone ja suvel juba eelpool mainitud suur hoonekompleks R14, mille katuselt äsja pärg alla toodi. Koos majaga valmib aga ka selle juures olev väljak. "See ei ole puhtalt äriprojekt ega ka otseselt kellegi jaoks ehitatud. Samas on see kõigi tallinlaste ja meie külaliste jaoks. Sinna tuleb seitse söögikohta ja mitmed kauplused," rääkis Rotermann City nõukogu liige Tõnis Sõõrumaa, kes on Urmase poeg.

Paik linnarahvale

Seni jõudis suur osa turistidest sadamast kesk- ja vanalinna mööda tolmust ja künklikku Paadi või Hobujaama tänavat, mis polnud meie linnale just parim visiitkaart. "Märtsiks teeme suure osa sellest teest korda," lausus Sõõrumaa. "Meie vana- ja südalinn elab suuresti turistide peal, aga oleme oma kukrutäitjaid seni niimoodi kohelnud. Eeloleval suvel on turistidel juba oluliselt mugavam sadamast südalinna poole tulla. See ei ole mitte turistide lõksu püüdmine, vaid suur etapp Tallinna avamisel merele."

Sõõrumaa ütles, et kuigi iga ehitise edenemine ja valmimine on piirkonna arendamisel samm edasi, tuleks Rotermanni kvartali puhul rõhutada eelkõige seda, et hoonet ja kogu kvartalit ei ehitata mitte kindlale üürnikule, nagu tavaks, vaid linnarahvale. "Me ehitame avalikkusele uut linnaosa," rääkis Sõõrumaa. "Tahame luua miljööväärtuslikku keskkonda. Oleme seadnud arendustegevuses eesmärgiks, et inimene tunneks ennast linnaruumis võimalikult hästi ning et teda ümbritsev atmosfäär pakuks vaatajale ilu ja üllatusi. Tavaliselt ehitatakse ikka mingi suure üürniku jaoks, aga meie taastame Tallinna südalinnas olnud vanu varemeid."

Kunstiakadeemia rektori, arhitektuuriajaloolase Mart Kalmu sõnul on Rotermanni kvartal üks õnnestunumaid endise tööstusala teisenemisi nüüdisaegseks kesklinnaks. "Siin on vastukaaluks inimesi endasse imevatele kaubanduskeskuste kapslitele alles jäänud tänavaruum kui inimese tegevusväli," kiitis Kalm. "Muidugi pakutakse siin ohtralt tarbimisvõimalusi, aga erinevalt tihedalt kokkupakitud Virust või Ülemistest on võimalik ka nautida head ilma või tunda, et talv on kohal, s.t sa saad õues olla ja su meeled pole ostluses tömbistunud.

Linnalik keskkond on siin olemas tänu arhitektide ja muinsuskaitsjate viljakale koostööle. Peale Metropoli hotelli on muu hoonestuse loonud valdavalt meie parimad arhitektid. Siit leiab nii Kunstiakadeemia professori Andres Alveri kui ka tema kasvandike Kosmose, Koko, Hanno Grossschmidti ja Emil Urbeli loomingut. Pole ime, et need majad on arhitektuuripreemiaid pälvinud."

Koletisest kaunitariks

Kalmu sõnul on oluline Rotermanni kvartali ühenduste parandamine. "Mul on hale vaadata sadamast tulevaid Põhjaväila liikluses pea kaotanud turiste, sest neid pole osatud kenasti juhatada linna poole," rääkis Kalm. "Eriti oluline on, kui Narva maantee saab üle oma kõledast liiklusmagistraali rollist ja seal tekibki vabariigi juubeliks inimesekeskne tänavaruum. Siis me ei tundukski enam nii haledalt ekssovjetlikud."
Rotermanni arendamine algas 2007. aastal ja tollal oli arendajatel plaanis kogu kvartal viie aastaga valmis ehitada.

"Siis olid siin varemed ja eluheidikud, isegi väiksemat kaart tehes ei julgetud mööda minna," meenutas Sõõrumaa. Kvartali arendamine ei kulgenud aga vahepeal saabunud masu tõttu nii, nagu oli plaanitud. Käes on juba 2016. aasta, kuid Rotermanni kvartali sellest osast, mida arendab Sõõrumaade firma, on nüüdseks täiesti valmis saanud grammike üle poole. Teist poolt praegu ehitatakse ning Tõnis Sõõrumaa hinnangul jõuavad tänavu kätte tähtsad etapid kvartali arendamisel. "Pärast seda jääb veel üks suur hoone arendada," täpsustas ta.

Laadimine...Laadimine...