RUUTSOO: Liberaalse Ameerika rikkurite arusaam Eestile ei sobi

"Kanda liberaalse Ameerika rikkurite arusaam üle Eesti oludesse pole hea idee, sest jätab enamuse sotsiaalse kaitseta," põhjendas politoloog Rein Ruutsoo Kaja Kallase populaarsuse kadu peaministrikandidaadina. "Selline mudel meie vaesesse ühiskonda üle kanda on sotsiaalselt kurdi inimese mõte."

Pilt: Scanpix

RUUTSOO: Liberaalse Ameerika rikkurite arusaam Eestile ei sobi (4)

Kai Maran

"Kanda liberaalse Ameerika rikkurite arusaam üle Eesti oludesse pole hea idee, sest jätab enamuse sotsiaalse kaitseta," põhjendas politoloog Rein Ruutsoo Kaja Kallase populaarsuse kadu peaministrikandidaadina. "Selline mudel meie vaesesse ühiskonda üle kanda on sotsiaalselt kurdi inimese mõte."

Keskerakonna liidrit Jüri Ratast näeb peaministrina 32% elanikest, selgub Eesti Päevalehe tellitud Turu-uuringute AS-i küsitlusest. Ratase populaarsus on tõusuteel juba suvest. Kui ülemöödunud kuul oli tema toetusprotsent 30 ja möödunud kuul 31, siis nüüd on see 32. Seevastu Reformierakonna liidri Kaja Kallase näitaja on ligi poole võrra kahanenud.


"Täiesti ootuspärane tulemus!" leidis politoloog Rein Ruutsoo äsjast küsitlust kommenteerides. "Inimesed pole ju lollid – nad tunnevad ära poliitiku, kel sisu, tausta, mõtteid ja koostöövõimet. Inimesed soovivad rahu ja usaldust. Jüri Ratas on aastaid paistnud silma usaldusväärse ja siira poliitikuna. Ratase kuvand on loomult positiivne ja heatahtlik, mis esindab püsivat, stabiilset ja mõistuspärast maailma. Kaja Kallas paistab Ratase kõrval nagu nobody, puhas vuhva!"


Kui veel augustis nägid Kaja Kallast valitsusjuhina 22% vastanutest ja möödunud kuul 23, siis oktoobris vaid 17%. Ruutsoo hinnangul võib Kallase toetuse languse taga olla sotsiaalmaksu kaotamise idee.


"Sotsiaalmaksu kaotamine tähendaks, et inimesed peaksid elutähtsate valdkondade eest suuresti tasuma ise. Suurem omavastutus ja erakindlustus, näiteks tervishoius, on puhtalt ameerikalik mudel," rääkis Ruutsoo. "Selline mudel meie vaesesse ühiskonda üle kanda on sotsiaalselt kurdi inimese mõte. Kanda liberaalse Ameerika rikkurite arusaam üle Eesti oludesse pole hea idee juba selle poolest, et jätab enamuse sotsiaalse kaitseta. Naisterahva jaoks aga on kõrgendatud empaatia kehvemal järjel inimeste vastu ülioluline. Tegelikult on individuaalsele vastutusele üles ehitatud poliitika rakendamine meie vaeses ja heitliku ajalooga ühiskonnas lausa provokatsioon. Aga me ei taha ju teist pronksiööd!"


Ruutsoo sõnul polnud kuigi hea ka mõte laiendada tulumaksuvaba miinimumi kõigile. "600-eurose palgaga inimese jaoks on paarkümmend eurot, mis nüüd kuus rohkem kätte jääb, oluline summa," nentis ta. "Kui aga tulumaksuvaba miinimum laiendada kõigile, kaotab asi mõtte. 6000 euro suurust palka teenivale inimesele on nii võidetud paarkümmend eurot vaid ühe hea restoranilõuna maksumus."


Kallase toetus kahaneb ka Reformierakonna valijate seas. Kui veel augustis kujutles 62% oravapartei toetajaid Kallast peaministrina, siis nüüd on see näitaja taandunud 51%-ni.


"See langus jääb siiski üsna statistilise vea piirimaile," mainis  Ruutsoo.


Aasta alguses oli Kallase ja Ratase jõudude vahekord vastupidine. Näiteks märtsis toetas Kallast 28 ja Ratast 21% küsitletud valimisealistest kodanikest. Veel juunis pälvisid suurparteide juhid võrdset toetust.

4 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...