Saaremaa merepäästjad said merehätta jäänud Poola jahi endale

Saaremaa päästjad said murtud masti tõttu merehätta sattunud Poola jahi kingituseks, sest omaniku sõnul ei ole laeva kodumaale toimetamine majanduslikult mõttekas.

Pilt: Scanpix

Saaremaa merepäästjad said merehätta jäänud Poola jahi endale

Saaremaa päästjad said murtud masti tõttu merehätta sattunud Poola jahi kingituseks, sest omaniku sõnul ei ole laeva kodumaale toimetamine majanduslikult mõttekas.

Tegu on Poola lippu kandva jahtlaevaga Maus, mille meeskond Leedu rannikul evakueeriti. Jaht jäi aga merele triivima. Läinud kuul, kui merepäästjate ridadesse kuuluv Agne Peetersoo Mausi Saaremaa rannikult leidis, käis jahi poolakast omanik Tomasz Kubacki ka Eestis. Otsus Maus Saaremaa vabatahtlikule merepääste seltsile kinkida sündis kiiresti, sest selle vedamine Poola olnuks liiga kallis, kirjutab Saarte Hääl.

"Mast murdus ja probleem oli suur," selgitas Saarte Häälele Kubacki, kelle sõnul tekkis jahiga umbes poolteist kuud tagasi probleem teekonnal Klaipedast Gdanski. "Edastasime mayday-hädaabikutsungi ja Saksa sõjalaev võttis jahi meeskonna pardale, kuid alus jäi triivima."

Pärast vahejuhtumit uitas fantoomjahina tuntud Maus Läänemerel omapäi kaks nädalat, enne kui Eesti piirivalve võttis Kubacki kui jahiomanikuga ühendust ja andis teada, et Maus on Saaremaal. Kubacki tuli kohale, kuid aluse transportimisega tekkisid tõrked.

Jaht asus maismaal ja seega muutus rahaliselt küsitavaks, kuivõrd mõistlik on alus Poola vedada. "Selle kohaletoimetamine mööda maad läinuks väga kalliks," rääkis Kubacki Saarte Häälele. Nõnda otsustaski ta jahi kinkida Saaremaa vabatahtlikele merepäästjatele. "Ma pole mingi rikas mees, kes niisama kõigile jahte kingiks, kuid rahalises mõttes oli see mõistlik otsus."

Kubacki sõnul pole Maus küll vana, aga samas pole see enam ka uus. "Selle transport Saaremaalt Poola läinuks maksma pea sama palju, kui jaht väärt on," ütles ta Saarte Häälele. "Kuid mul on väga hea meel, et see jõudis meeste kätte, kes saavad sellega Saaremaal midagi kasulikku teha."

Saaremaa vabatahtliku merepääste seltsi juhatuse liikme Koit Kulli kinnitusel on see neile väga suur kingitus ja sellist siirast žesti poleks nad julgenud uneski loota. Ometi see juhtus ja selle eest ollakse poolakale südamest tänulikud.

Selts plaanib jahti pärast selle kordategemist kasutada õppealusena, samuti saaksid seda ehk kasutada noored purjetajad. "Hakkame noori merepäästjaid välja koolitama, samas on võimalik seda jahti õppustele kaasata. Kuna Läänemerel juhtub jahtidega palju erinevaid situatsioone, siis on see täpselt paras purjekas, et neid situatsioone läbi mängida," rääkis Kull Saarte Häälele.

Seltsil on üle 60 liikme ja kõigil merepäästjail, kes oma elu teisi päästes vabatahtlikult ohtu panevad, on endal kodus pere. Nõnda on üks mõte jahiga seotult ka see, et kui alus korras ja õppusi parasjagu ei toimu, saaksid liikmed ka oma peredega meresõitu teha. Igal juhul kasutame seda seltsis kõigil parimail eesmärkidel, kinnitas Kull.

Kingitud alus seisab Lõmala sadamas ja parandamist vajab nii selle mast kui ka taglastus. Samuti sai kiil veidi viga, kui alust madalikult lahti sikutati, ja ka jahi kere tahaks pisut värsket värvi. Samas ei ole jahi kordategemisega nii põletavalt kiire, et sellega peaks kohe pihta hakkama. Jahi korrastamisega tehakse algust kevadel.

Laadimine...Laadimine...