Saaremeel leiti punaarmeelaste ühishauast 15 sõduri säilmed

Saaremaal Ansekülas kaevati möödunud laupäeval lahti Teises maailmasõjas hukkunud punaarmeelaste ühishaud, millest leiti 15 sõduri säilmed, kirjutab Saarte Hääl.

Pilt: Scanpix

Saaremeel leiti punaarmeelaste ühishauast 15 sõduri säilmed

Saaremaal Ansekülas kaevati möödunud laupäeval lahti Teises maailmasõjas hukkunud punaarmeelaste ühishaud, millest leiti 15 sõduri säilmed, kirjutab Saarte Hääl.

Ansekülas Teeääre talus hobuseid pidav Kristian von Wovern leidis neli aastat tagasi oma maalt tankitõrjegranaadi RPG-40 ning kuna ta oli kuulnud samasse maetud sõduritest, otsustas ta haua lahti kaevata, vahendas BNS.

"Kuna mul on seal hobused, siis kartsin, et nad on oma sõjavarustusega liiga õhukese mullakihi all ja väljatulev moon võib minu loomadele ohtlikuks saada," rääkis ta.

Kui ta väikese ekskavaatoriga kaevamist alustas, hakkasid mulla alt välja tulema pommikillud ja laibatükid. Veendunud, et kõik on piisavalt sügaval, tegi Wovern leitust pilti ja lükkas augu uuesti kinni.

"Algul räägiti, et sakslased lasid need venelased maha, aga pigem oli nii, et 1941. aasta sügisel sattusid nad Saksa lennuki pommitamise alla ning pärast korjati laibad kokku ja visati pommiauku," rääkis Wovern. "Vanemad inimesed rääkisid samuti pommitamisest ja meeste seest ei leitud ühtegi kuuli. Nad olid enamikus tükkideks, ühest oli alles ainult alakeha ja üks sõdur oli killuga pähe saanud. Kõik meeste padrunid ja varustus oli uus ja kasutamata, nad polnud ühtegi lasku teinud."

Kristian von Wovern rääkis oma leiust muuseumis töötavale Taniel Varesele, kes omakorda võttis ühendust sõjahaudade hooldaja-korrastaja Leonid Kušnarjoviga.

Möödunud nädalavahetusel kaevati haud uuesti lahti ja leiti kokku 15 sõduri säilmed. Hukkunute hulgas oli eeldatavalt ka kaks ohvitseri, ühe vormi käisel olid kahed triibud ja kaela peal olevatel lõkmetel kolm tärni. "Üks mees hoidis ikka veel granaati käes ja see oli selline, mis hävitab 25 meetri raadiuses kõik enda ümber," lausus Kristian von Wovern.

Ka Kušnarjov on kindel, et need sõdurid said surma pommitamisel. "Ilmselt liikusid nad kolonnis kusagile, sest varustus oli täielik," lausus ta. "15 sõjaväelase säilmete leidmine on meie jaoks väga palju ja see on suur kordaminek, tänavu ei ole me Saaremaal rohkem ühtegi leidnud."

Laadimine...Laadimine...