Saarts: Kaljuranna kandidatuur näitaks lõhet Reformierakonnas

"Kui Kaljurand ja ta toetajad alustavad otsest mässu ja seavad Kaljuranna ikka valimiskogus üles, siis me räägime esmakordselt Reformierakonna ajaloos lõhest ja tõsisest sisekriisist," märkis Tallinna Ülikooli politoloog Tõnis Saarts. "Halvimal juhul võib seegi Rõivase esimehe toolilt viia, kui ta ei suuda kiiresti ja efektiivselt kodurahu taastada," lisas ta.

Pilt: Scanpix

Saarts: Kaljuranna kandidatuur näitaks lõhet Reformierakonnas (2)

"Kui Kaljurand ja ta toetajad alustavad otsest mässu ja seavad Kaljuranna ikka valimiskogus üles, siis me räägime esmakordselt Reformierakonna ajaloos lõhest ja tõsisest sisekriisist," märkis Tallinna Ülikooli politoloog Tõnis Saarts. "Halvimal juhul võib seegi Rõivase esimehe toolilt viia, kui ta ei suuda kiiresti ja efektiivselt kodurahu taastada," lisas ta.

Tallinna Ülikooli politoloog Tõnis Saartsi sõnul oleks Marina Kaljuranna presidendikandidatuuri ülesseadmine valimiskogus märk reaalsest lõhest Reformierakonnas.

"Vahepeal paistis, et Reformierakond ei soovigi Kallase ja Kaljuranna vahel valikut teha ja erakonnasisene kodurahu on neile tähtsam, kui võimalus saada oma inimene presidenditoolile, mistõttu olekski ilmselt mindud kahe kandidaadiga valmiskokku," ütles Saarts BNS-ile. "Ometi tekitas eilne ja üleeilne häältejooks riigikogus piinliku olukorra ning avalikkuse surve ja konkurentide mõnitavad märkused lihtsalt sundisid Taavi Rõivast otsustavusele," lisas ta.

Valik kahe halva variandi vahel

Saartsi sõnutsi oli Rõivas sunnitud oma autoriteedi erakonnas taaskehtestama. "Kui ta oleks edasi jäänud ebalevaks, siis oleks ta nii erakonna sees kui väljas paistnud selgrootu ja otsustusvõimetu juhina, kes on kõigile meeldimise hinna eest nõus allavett laskma erakonna šansid presidendivalimistel," sõnas Saarts.

"Reformierakond lihtsalt ei saa endale lubada valimiskogus juba ette kaotamaminekut. Kahe kandidaadiga oleks ebaõnnestumine olnud ülimalt reaalne ja see oleks andnud teistpidi tagasilöögi Rõivasele," sõnas politoloog. Ühesõnaga Rõivasel olid valikud kahe halva variandi vahel ja ta on oma valiku teinud," nentis Saarts.

Saartsi sõnul on nüüd küsimus selles, mis on Kallase kasuks tehtud valiku hind. "Kui Kaljurand ja ta toetajad alustavad otsest mässu ja seavad Kaljuranna ikka valimiskogus üles, siis me räägime esmakordselt Reformierakonna ajaloos lõhest ja tõsisest sisekriisist," märkis Saarts. "Halvimal juhul võib seegi Rõivase esimehe toolilt viia, kui ta ei suuda kiiresti ja efektiivselt kodurahu taastada," lisas ta.

Praegused sündmused võivad Saartsi hinnangul kujuneda Rõivasele otsekui erakonna esimeheks oleku küpsuseksamiks. "Kui Rõivas põrub neil katsetel, siis on lähiaastatel oodata erakonnale uut juhti," ütles ta.

Poolsada tuntud inimest kutsub valimiskogu Kaljuranda toetama

Ligi poolsada tuntud kultuuri- ja äritegelast, muusikut, sportlast, poliitikut ja ajakirjanikku esitasid valimiskogule üleskutse seada presidendikandidaadina üles Marina Kaljurand.

"Kolm valimisvooru riigikogus näitasid, et ükski esitatud kandidaatidest ei suutnud enda taha koondada erakondadeülest üksmeelt. Seepärast kutsume üles alustama puhtalt lehelt ja seadma valimiskogus üles kandidaat, kellele on kogu viimase aasta jooksul kuulunud Eesti inimeste suurim toetus sõltumata nende erakondlikust eelistusest, kogukondlikust kuuluvusest ja emakeelest - Marina Kaljurand," seisab üleskutses. "Kutsume valimiskogu liikmeid üles esitama Marina Kaljuranna kandidatuuri, et meie uueks presidendiks saaks Eesti patrioot ja kirglik eurooplane, särav diplomaat ja esimene naissoost riigipea, kes on oma senise tegevusega tõestanud, et tema peale võib kindel olla."

"Oleme kindlad, et valimiskogu suudab vaadata kaugemale kui erakondlik kuuluvus ning lähtuda sellest, kes oleks antud hetkel Eestile parim president," seisab üleskutses.

"Keerulistel aegadel on oskus ja tahe rääkida oma rahvaga kriitiliselt oluline. Me vajame selles osas muutust - presidenti, kes on kogukondade ja maailmavaadete ühendaja. Lisaks põhiseaduse kaitsele ning Eesti targale ja oskuslikule esindamisele rahvusvaheliselt on oluline, et Eesti president suudaks hoomata laiemat pilti ja toetada kindlalt euroopalikke väärtusi, selgitades maailmas toimuvat lihtsalt, ausalt ja vahetult oma rahvale. Me soovime presidenti, kes loob meie riigis kindlustunnet, on inspiratsiooniks ja innustajaks meie inimestele sõltumata nende emakeelest," seisab üleskutses.

Üleskutsele on teiste seas alla kirjutanud ettevõtjad Heiti Hääl, Xenia Joost, Aune Past, Karoli Hindriks ja Karl Aru, muusikud Gerli Padar, Oleg Pissarenko, Ruslan Trochynskyi, dirigent Kristjan Järvi, ajakirjanikud Maris Hellrand, Hille Hanso ja Vahur Kersna, sulgpallurid Kati Tolmoff ja Raul Must, näitlejad Raivo E. Tamm, Elina Reinold ja Mari-Liis Lill ning Rakvere linnapea Mihkel Juhkami.

Ka on üleskutsele alla kirjutanud kontserdikorraldaja Helen Sildna, lastearst Ene Tomberg, advokaat Paul Varul, Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia, kunstide ja kommunikatsiooni instituudi direktor Katrin Saks, inimõiguste ekspert Kadi Viik, moe-, teatri- ja filmikunstnik Reet Aus ning Tartu Ülikooli Narva kolledži direktor Kristina Kallas.

2 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...