Saarts: Pevkuri plussid on Michali nõrkused ja vastupidi

Politoloog Tõnis Saarts võrdles kahte Reformireakonna juhi kandidaati Kristen Michalit ja Hanno Pevkurit ning leidis, et Michali puhul jätkub Ansipi ajast tuntud autokraatne juhtimisstiil, Pevkuri puhul aga oleks ilmselt oodata mõnevõrra kaasavamat ja pehmemat juhtimisstiili. Ei Michal ega ka Pevkur pole häältemagnetid, lisas Saarts ja tõi välja, et praegu pole ühelgi erakonnal selliseid juhte, kes tooksid Ansipi ja Savisaare vääriliselt hääli.

Pilt: Scanpix

Saarts: Pevkuri plussid on Michali nõrkused ja vastupidi (1)

Ivo Karlep

Politoloog Tõnis Saarts võrdles kahte Reformireakonna juhi kandidaati Kristen Michalit ja Hanno Pevkurit ning leidis, et Michali puhul jätkub Ansipi ajast tuntud autokraatne juhtimisstiil, Pevkuri puhul aga oleks ilmselt oodata mõnevõrra kaasavamat ja pehmemat juhtimisstiili. Ei Michal ega ka Pevkur pole häältemagnetid, lisas Saarts ja tõi välja, et praegu pole ühelgi erakonnal selliseid juhte, kes tooksid Ansipi ja Savisaare vääriliselt hääli.

"Kui Michal peaks Reformierakonna juhiks saama, siis on oodata samasugust juhtimist, nagu me oleme näinud Andrus Ansipi puhul," ütles Saarts. "See on jõuline, reljeefne, vastaseid paika panev stiil. Kui otsus on tehtud, siis diskussioone enam vaja ei ole."

Kas erakonna sees Michali juhtimisel enne otsustamist palju diskussiooni saab olema, seda Saarts ka ei usu, aga mingi arutelu väiksemas ringis kindlasti toimub. "Üldsuse ette neid arutelusid meelsasti ei tooda." Michali puhul me näeksime Saartsi väitel pigem ikka niisuguse vana kooli Eesti poliitika jätkumist, mida iseloomustab Savisaare-Ansipi tüüpi juhtimine.

Pevkuri kaasavama stiili puhul peab Saartsi arvates siiski arvesse võtma, et tegu on ometi täiesti otsustamisvõimelise poliitikuga, kes ei lükka otsuste tegemist kogu aeg edasi, nagu nägime seda Taavi Rõivase puhul. Saarts meenutas selle tõestuseks 2012. aastat, mil minister Pevkur suutis arstide protesteide ajal üsna hästi eri osapooli kokku viia, juhtida diskussiooni ning ka olukorda siiski jõuliselt lahendada. "See lahendus saavutati kõiki osapooli ära kuulates. Ise küsimus on see, kas erakond täna, mil ollakse opositsioonis, niisugust kaasavat juhtimisstiili vajab," kahtles Saarts Pevkuri väljavaadetes saada erakonna juhiks. "Võib-olla oodatakse just reljeefset, jõulist ja vastase suhtes kindlat positsiooni võtvat võitluslikku juhti," ütles Saarts.

"Kui vaadata mõlema kandidaadi populaarsust rahva seas, siis nende häältesaak oli valimistel võrdlemisi võrdne, nii et võib öelda, et nad on ühes ja samas kaalukategoorias olevad poliitikud," hindas Saarts kahe kandidaadi populaarsust rahva seas. "Kindlasti pole tegemist häältekogumise magnetitega, kelleks on osutunud eelkäija Ansip ja Keskerakonna eelmine juht Savisaar. Aga täna pole ühelgi erakonnal selliseid juhte, kes tooksid Ansipi-Savisaare hääli."

Kahel mehel on Saartsi arvates vaatamata nende plussidele ja miinustele ning väga erinevale stiilile enam-vähem võrdsed võimalused tõusta erakonna etteotsa. "Pevkuri puhul võidakse ilmselt loota, et ta suudab erakonna suureks paisunud sisevastuolud kenasti lepitada, aga samas on tema miinuseks peetud seda, et ta ei ole küllalt kõva sõnaga suuteline omaenda arvamust esile tuua, eriti Reformierakonna vastaste suhtes."

Saartsi arvates ei pruugi aga need reformierakondlased, kes ootavad oma juhilt reljeefsemat stiili, Pevkuri lepitusoskusi jällegi hinnata. "Neile istub rohkem ikka oma sõna hästi kuuldavale toov ja kitsamale otsustajate ringile orienteeritud juht, niisugune nagu oli Ansip, ja nad loodavad, et selliseks saab ka Michal." See on Saartsi hinnangul pigem tagatoale ja kitsamale otsustajate ringile üles ehitatud juhtimisstiil.

Michali üheks nõrgaks kohaks on Saartsi hinnangul muidugi ka nn kilekotiskandaal, mille ajakirjandus parema aine puudumisel võib ikka ja jälle üles tõsta. "Meenutame, kui kaua oli Siim Kallasel kaelas 10 miljoni ja VEB fondi taak," ütles Saarts. "Kuigi Kallas on olnud piisavalt hea renomeega ja avalikkuse silmis respekteeritud poliitik, on need asjad ikkagi kõige muu hulgas negatiivselt mõjutanud tema väljavaateid saada peaministriks ning presidendiks." Niisugused asjad ei pruugi Saartsi hinnangul küll poliitiku karjääri tervenisti hävitada, kuid päris tippu jõuda on selle pärandiga siiski väga keeruline.

Saarts ei hinnanud ka eriti kõrgelt Michali võimet tuua erakonnale uusi poolehoidjaid. "Kahtlane, et tema kui värske juhi pärast hakkaks suur hulk uusi inimesi järsku Reformierakonda toetama. Mina ei usu, et Michal võib erakonnale juurde tuua palju uusi valijaid. Tegemist on kaua poliitikas olnud inimesega, kelle kohta on kõik enam-vähem teada. Kindlasti võib see kilekoti asi Michali võimalikul kandideerimisel ka linnapea kohale takistuseks saada," ütles Saarts. Pevkur jälle võib tema meelest valijatele isegi palju värskema juhina tunduda.

"Üldiselt on Pevkuri plussid Michali nõrkused ja vastupidi," lõpetas Saarts.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...