Saunakuu õpetab profi moodi vihtlema ja leilitama

Märtsi seminaridel ja õpitubades näitavad saunamees ja saunanaine, kuidas saunas käituda ja kuidas leilist kõige paremini mõnu tunda.

Pilt: Albert Truuväärt

Saunakuu õpetab profi moodi vihtlema ja leilitama (1)

Ivo Karlep

Märtsi seminaridel ja õpitubades näitavad saunamees ja saunanaine, kuidas saunas käituda ja kuidas leilist kõige paremini mõnu tunda.

Linn korraldab märtsis põnevate üritustega saunakuu. "Arvestades, et saunas käimine on omaette kunst, lausa teadus, tuleb inimesi saunamõnusid õigesti nautima õpetada. Sel  eesmärgil ongi märts kuulutatud linnasaunade kuuks, mil neis kohtades toimuvad mitmed saunaskäimist propageerivad üritused," ütles abilinnapea Eha Võrk. 

 

Lasnamäe saunas on ennegi saunatamise ja vihtlemise õpitubasid korraldatud, ja järjekordne on seal kavas 11. märtsil.  Lasnamäe sauna juhataja Emanuil Uhal ütles, et paar tundi kestev üritus algab sauna juurde püstitatud telgis kell 12.

 

"Muusikud mängivad, pakutakse teed ning kohvi, on loterii ja saunateemaline  viktoriin," rääkis Uhal. "Siis tulevad saunamees ja saunanaine, kes korraldavad väikese õpitoa, kuidas saunas käituda ja mismoodi leilist kõige paremini mõnu tunda. Koos minnakse ka sauna ja tehakse kõik kohapeal läbi. Nauditakse head leili, õpitakse vihtlemise saladusi."

 

Juhataja sõnul kehtib sel päeval kõigile saunalistele kolmeeurone  sooduspilet, tavaliselt maksab pilet laupäeval 6,5 eurot.

 

Tervisemõõtmised ja muusika

Nõmme saun peab saunapäeva 18. märtsil. Plaanis on tervisemõõtmised ja väikese huumoriga muusikaprogramm. Linnaosavanema Tiia-Liis Jürgensoni sõnul on rahvas 2013. aastal avatud Nõmme ühissauna hästi vastu võtnud ning see on populaarne üle linna. "Iga nädal käib end Nõmme saunas pesemas ligi 500 inimest," lausus Jürgenson. "Kõige aktiivsemalt külastatakse sauna nädalalõppudel."

 

Saunakuu juhatab juba 4. märtsil sisse Tuulemaa saun, Raua tänava saunas aga tehakse üllatusi 25. märtsil. Lähemalt saab kõige kohta lugeda nii linna kui ka nende saunade enda kodulehelt.

 

Linnasaunade arendamisest räägitakse põhjalikumalt ülelinnalisel seminaril laupäeval, 1. aprillil Salme kultuurikeskuses. Lisaks tervisliku kümblemise ja leilitamise teemalistele loengutele pakutakse mitmesugust saunamõnude juurde käivat kaupa.

 

Samuti kutsub linn elanikke üles jagama saunadega seotud fotojäädvustusi Raua, Tuulemaa, Nõmme või Pae tänava sauna kohta. Fotod koos nende juurde käiva selgituse ja autori nimega palume tuua linnavalitsuse teeninduspunkti (Vabaduse väljak 7, I korrus) või linnaosavalitsusse. Korraldajad fotosid ei tagasta. Elektroonselt saab fotosid saata aadressile saunad@tallinnlv.ee . "Fotodest pannakse kokku näitus, millega saab tutvuda Salme kultuurikeskuses 1. aprillil toimuval saunateemalisel perede tervisepäeval," selgitas Võrk.

 

Uus saun kerkimas

Volikogu võttis 3. novembril 2011 vastu munitsipaalsaunade tegemise kava, et kõik linlased saaksid soovi korral soodsalt ja mugavalt ihu harida. "Nüüdseks on selle kava elluviimisel juba mõndagi saavutatud, aga uute saunade ja ujulate rajamine jätkub," ütles Võrk. "Oleme põhjalikult remontinud Raua tänaval asuva traditsioonidega esindusliku saunahoone. Nõmmele rajasime endise koolimaja asemele avaliku sauna ja spordisaali. Linnaosa elanike soovile vastu tulles sai hiljuti püstitatud ka Lasnamäele uus avalik saun. Põhja-Tallinnas Tuulemaa tänava sotsiaalmajutusüksusega samas hoones asuvas saunas aga saab juba ligi kümme aastast soodsalt ihu harida."

 

Avalik saun koos ujula ja spordikeskusega on kerkimas ka Mustamäele  Akadeemia teele. "Meie eesmärk on, et soodne avalik saun oleks varsti igas linnaosas," ütles Võrk. "Suur külastatavus kinnitab, et avalikesse saunadesse investeerimine on igati õigustatud ja vajalik," kinnitas abilinnapea. "Näiteks on Raua tänava saunas nädalavahetustel lausa järjekorrad. Ka Nõmme ja Lasnamäe saunad ei pea külastajate vähesuse üle kurtma."

 

 

Osale saunaviktoriinis ja võida auhindu!

 • Saunakuul toimub ka auhindadega saunaviktoriin ning loterii, mille auhinnad loositakse välja Salme kultuurikeskuses toimuval saunateemalisel pere tervisepäeval.

• Viktoriini küsimused on 1) mis asutus oli varem Nõmme saun-spordihoone asemel? 2) Tallinna Raua sauna projekteerija, arhitekt Hermann Berg projekteeris 1930ndatel ka Eesti saatkonna hoone ühte Euroopa pealinna, kuid projekt jäi teostamata. Kas see linn oli: Berliin, Helsingi või Riia? 3) Mis aastal avati Tuulemaa saun? 4) Kust tekkis idee ehitada Lasnamäele munitsipaalsaun? 5) Millal kinnitas Tallinna linnavolikogu munitsipaalsaunade programmi?

• Vastused tuleb saata 30. märtsini aadressile: Saunaviktoriin, Tallinna linnavaraamet, Vabaduse väljak 10, 10146 Tallinn või e-postiga saunad@tallinnlv.ee

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...