Savisaar: oleme ainus alternatiiv Reformierakonnale

Keskerakonna esimees Edgar Savisaar rõhutas tänasel erakonna volikogu istungil, et vaid Keskerakond suudab kevadistel parlamendivalimistel pakkuda tõsist alternatiivi Reformierakonnale.

Savisaar: oleme ainus alternatiiv Reformierakonnale (7)

Keskerakonna esimees Edgar Savisaar rõhutas tänasel erakonna volikogu istungil, et vaid Keskerakond suudab kevadistel parlamendivalimistel pakkuda tõsist alternatiivi Reformierakonnale.

"Reformierakond ütleb, et kõik, mis on nende poolt tehtud, on olnud hea ja samamoodi tuleb edasi minna. Eesti majandust on aga samas valesti juhitud. Reformierakond lubas, et Eesti riiki tulevad täiendavad investorid ja loovad uusi töökohti läbi madalate maksude. Tegelikult on see olnud bluff. Välismaised ettevõtted hoopis lahkuvad Eestist, tuues põhjuseks kehva ettevõtluskliima," rääkis Savisaar.

"Keskerakond ütleb väga selgelt, et siiamaani oli valesti, edaspidi tuleb teha teistmoodi. Eesti on jõudnud sinna, kuhu ei ole tahtnud. Muudame nüüd suunda."

Savisaar rõhutas, et Keskerakonnal on kolm peamist tugevust neile valimistele vastu minnes. "Esiteks tasuta ühistransport, mille kohta öeldi, et see on võimatu ja see lõpeb täieliku katastroofiga — seda ei räägi enam keegi. Ja pärast märtsis toimuvaid Riigikogu valimisi, kui saame selleks mandaadi, siis kehtestame tasuta ühistranspordi kogu Eestis. Teiseks munitsipaalelamute ehitus, mille õigsusest on aru saanud ka sotsid. Me paneme selle käima üle Eesti, kui rahvas meid toetab," ütles Savisaar.

"Kolmandaks, kui me lubasime luua töökohti, siis seletati, kuidas neid saab luua vaid turg. Tallinnas oleme töökohtade loomisesse panustanud ja hoidnud linna atraktiivsena. Ja Tallinna elanike arv kasvab."

"Meie nõrkus on see, et me oleme lasknud nädalate kaupa arutada tühiseid asju – Ämari ja Tammsaare rakendamised valimisvankri ette näitavad riigimehelikkuse puudumist, aga need pole päris probleemid," rõhutas Keskerakonna esimees. "Peame tõstatama valimiste põhiküsimused, mis pole paraku viimaste aastate jooksul muutunud. Esiteks väljaränne, teiseks töökohad, kolmandaks hinnad."

"Suur küsimus, mis kõiki neid ühendab, on see, kas Eestis peaks kõik jätkuma nii nagu praegu või on vaja muutusi? Meie ütleme, et jah – vaja on muutusi. Reformierakond ütleb, et ei – midagi muuta ei ole vaja, läheme samamoodi aina edasi. Valija lõpuks otsustab, kellel on õigus," ütles Edgar Savisaar.

"Kui kellelgi tundub, et järgmine  oravavalitsus on vaid vormistamise küsimus, siis neile ma ütlen: ei, ei, ei! Ükskord läheb jää liikvele. On palja silmaga näha, et Reformierakond on minetanud oma teovõime ja suuresti ka ühtsuse. Peaministrist alates ja välisministri ning keskkonnaministriga lõpetades, on valitsuspartei kaadriotsused tekitanud ühiskonnas üha suuremat nõutust," rääkis Savisaar.

"Sellises seisus Reformierakond hoiab veel võimu, aga see on neil käest libisemas. Meil on võimalus, kuid meist endist sõltub, kas kõik jätkub vanaviisi või on 2. märtsi hommikuks tee uuele valitsusele ja kaua oodatud muutustele avatud."

"Kehvemini veel kui peaministriparteil, käib nende hiljutise koalitsioonipartneri IRL-i käsi, sest Reformierakond on selgelt võtnud eesmärgiks see erakond hävitada. Muidugi saavad Reformierakonna niiditõmbajad aru, et Krossi vastu võttes nad erakonna mainele head ei teinud. Aga nad kalkuleerisid külmalt – ja õigesti – et IRL kaotab sellest veel rohkem, näides luuserina. Paraku ei ole IRL-ist tõsist vastast. Astuda Reformierakonna vastu paremtiival Keskerakonna astmelise tulumaksu loosungiga on meeleheitlik."

Savisaar tuletas meelde, et sotsiaaldemokraatidel oli võimalus teha kevadel ajalugu. "Kui nemad ei oleks läinud jälle Reformierakonnale õlekõrreks, siis oleks Eestil olnud võimalus uueks alguseks juba sel aastal – kas läbi Reformierakonnatu koalitsiooni või siis erakorraliste valimiste. Nüüd aga on tulemuseks aina piinlikumaks muutuv valitsus ja mahavisatud aeg."

"Veelgi enam, me kurdame maaelu üle, põllumeeste olukorra üle. Mõelge aga sellele, et sotside käes on põllumajandusministri portfell, riigikogu maaelukomisjoni esimehe amet, ka rahanduskomisjoni esimees – neil on kõik vajalikud portfellid selleks, et tänast Eesti põllumeest aidata, aga ikka nõustuti Reformierakonna poliitikaga, et Eesti põllumehi riigieelarvest ei toetata. Jätke enesele meelde, ei aita see ministriportfell midagi, kui parteil endal selgroog puudub," rõhutas Savisaar.

"Nüüd on sotsidest ministrid sihikule võetud ning iga nädal ilmub nende kohta koalitsioonipartneri kaasa aitamisel mõni väiksem või suurem ebameeldiv uudis, mille eesmärgiks on hoida sotsid kaitseasendis ja ebakindlana ning mitte lasta neil oma poliitika elluviimisest isegi unistada, veel vähem seda nõudma hakata."

Keskerakonna juht Edgar Savisaar analüüsis ka julgeolekupoliitika küsimusi oma täna peetud ettekandes Keskerakonna volikogu istungil. Savisaar rõhutas, et väikeriigina on meie huvi rahu ja dialoog.

"Rahutu on olukord ühtviisi nii Araabia Kevade järgses Lähis-Idas kui Aasias, käärib ka lääneriikide sees – Hispaanias Kataloonias taotletakse eraldushääletust, Šotimaal just oli iseseisvusreferendum. Sõda on jälle Euroopas Ukraina ja Venemaa piiril ning paljud hoiavad hinge kinni, tundes, et rahu on habras ja igal hetkel võib puhkeda uus ulatuslik sõjaline konflikt," rääkis Savisaar. 

"Eesti peab sealjuures ajama tasakaalukat poliitikat. Väikeriigina on meie huvi rahu ja dialoog. Diplomaatilisel väljal võib ka väike olla mõjuvõimas või vähemalt tõhus – nagu tõestasid meid oma taas-iseseisvumispüüdlustes tõhusalt aidanud Taani ja Island, kes olid paindlikumad ja vabamad kui suurriigid. Sest sel hetkel kui hakkavad kõnelema relvad ja maksab ainult jõud, on meie pisike piiririik väga keerulises olukorras. Niisiis astume me igal juhul vastu nii ühe kui teise poole äärmuslastele – me oleme tsentristid. Ja me taunime neid, kes kasutavad välisohuga hirmutamist oma valimiskampaanias, et saada kuidagi hääli juurde," rõhutas Keskerakonna esimees. 

Savisaar tuletas meelde, et julgeolekut ja käitsevõimet mõjutab otseselt demograafiline olukord ning väljaränne. "Mida tugevam on ühiskond, mida rohkem meid on, seda kaitstumad me oleme, seda raskem on meid murda või lõhestada. Ja mida nõrgem on ühiskond, seda nõrgem meie kaitsetahe."

"Keskerakond on alati toetanud Eesti liikmelisust NATO-s ning toetame seda jätkuvalt. NATO-s on kindlasti rohkem lootust ja kaitset kui Eestil olles väljaspool NATO-t. Selles küsimuses ei ole Eesti suuremate erakondade poliitikas erimeelsusi. Kui rääkida aga kaitseväest, siis küsigem, kes on kõige enam rääkinud Eesti kaitseväe ümber korraldamisest väikese professionaalse palgaarmee kasuks?" ütles Savisaar.

"Õige vastus on: Reformierakond. Ärme unusta seda. Nagu ka, ärme lubame Eesti inimestel unustada, kelle juhtimisel ikkagi on koondatud ja kärbitud Eesti piirikaitse olukorrani, kus me ei kontrolli enam oma piiridel toimuvat, kes tuleb ja kes läheb."

"Reformierakondlik riigikaitse on samasugune illussioon nagu kompuutriga joonistatud hävitajad Rõivase pea kohal – see on võlts. Riigikaitse algab väikeriigi puhul sellest, et iga mees ja naine on valmis vajadusel oma riiki kaitsma. Kas see on nii? Kui ei, siis on Reformierakonna ja sotside ning varasem parempoolne valitsus riigikaitse küsimustes lootusetult läbi kukkunud. Vaja on uut valitsust ja uut poliitikat, et asjad jälle õigeks seada," lisas Keskerakonna juht.


Sillamäe Kultuurikeskuses toimub täna Eesti Keskerakonna volikogu IX koosseisu V istung. 

7 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...