SAVISAARE LIITLANE MÕIS: Tasuta ühistransport on üks igavesti vale asi

Jüri Mõis kukutas omal ajal vene poliitikute, sh Jevgeni Kogani häältega Savisaare võimult, linnapeana üritas meedia eest varjata stripibaari külastust, ning kuulutas, et ühistransporti on vaja vaid joodikutele ja lastele. Nüüd tegutsevad Mõis ja Sõõrumaa Savisaare valimisliidus käsikäes võimulepääsemise nimel.

Pilt: Scanpix

SAVISAARE LIITLANE MÕIS: Tasuta ühistransport on üks igavesti vale asi (3)

Jüri Mõis kukutas omal ajal vene poliitikute, sh Jevgeni Kogani häältega Savisaare võimult, linnapeana üritas meedia eest varjata stripibaari külastust, ning kuulutas, et ühistransporti on vaja vaid joodikutele ja lastele. Nüüd tegutsevad Mõis ja Sõõrumaa Savisaare valimisliidus käsikäes võimulepääsemise nimel.

Kui meenutada Jüri Mõisa lühikest tähelendu millenniumivahetusel linnapeana, siis on paljudel ilmselt ununenud fakt, et Isamaa ja Reformierakond kukutasid Savisaare võimult Vene Erakonna ja Interrinde juhi Jevgeni Kogani häältega. Mõis lõi käed mehega, kelles poliitik Jaak Alliku sõnul oli loomalikku viha Eesti ja eestlaste vastu.

Savisaar ja Mõis pidasid seejärel barrikaadidel võitlust ka Tallinna Vee enamusosaluse erastamise pärast – Keskerakond seisis Mõisa erastamiskavale vastu ning väitis, et erastamine on tarbijale majanduslikult kahjulik, Mõis aga peab seda seniajani oma suursaavutuseks.

Mõisa linnapeaks olemise periood oli täis ka kustumatut koomikat. Näiteks eitas ta meediale kurikuulsa prostitutsiooni vahendava stripibaari Lily külastamist. Pärast külastuse fakti ülestunnistust lausus ta, et valedetektori testi ta siiski ei teeks, kuigi polevat teinud midagi amoraalset. "Eks see üks pikantne seik ole, kuid linnapeana on mul ka kohustus olla linnaeluga kursis," leidis Mõis külaskäigule õigustuse. "Olen nii kodu- kui ka välismaal sageli sellistes kohtades käinud."

Ajakirjanduses ilmunud sahinate kohaselt olevat Mõis ka numbritoas ühe neiuga aega veetnud, kuid sellele meedia kinnitust ei saanud.

Teiseks oli ta meedial hambus sõpruse pärast kurikuulsa taustaga ärimehe Meelis Laoga, kes oli üle elanud mitu atentaadikatset. 2001. aastal oli Mõis sunnitud lubama lausa erakonna juhile Mart Laarile, et linnapeana ta Meelis Laoga enam ei kohtu.

Mõis virises palga üle

Linnapeatoolile saades tõstis Mõis oma palga 21 000 kroonilt ligikaudu 30 000 kroonini, kuid arvas ka seejärel, et õige linnapea palk võiks olla vähemalt 50 000 krooni. Hansapangas oli ta harjunud saama 112 000-kroonist kuupalka. "Ma pean endalt tihti küsima, miks ma sellel kohal töötan," lausus ta.

Samuti kurtis ta avalikkusele, et erinevalt presidendist pole linnapea kohal mingeid sotsiaalseid garantiisid, kui ta linnapea koha peaks kaotama.

Eri skandaalide tõttu laususid juba ka Mõisa kaaspoliitikud, nagu abilinnapea Priit Vilba, toona, et Mõis ei oska linna juhtida.

Loomulikult oli Mõis juba toona suur ühistranspordi vastane. "Tramm on rohkem lõbustusvahend kui igapäevane hädavajadus," leidis Mõis TV3 saates "Kolmeraudne". Ta arvas, et ühistransporti on vaja peamiselt vaid purjus inimestele ja lastele. "Ühistransport peab muidugi olema, et saaks sõita 10-16-aastased lapsed, puuetega inimesed, need, kel juhiluba on ära võetud ja kes on parajasti juua täis."

Jüri Mõis pidas veel tänavu Paide arvamusfestivalil tasuta ühistransporti populistlikuks valikuks. "....me ei peaks tungima riiklikku poliitikasse. Mis on Tallinnas väga halb, tasuta ühistransport ongi poliitikasse tungimine. Sotsiaalkindlustus on riiklik ülesanne ja sellega ei peaks omavalitsus tegelema," kritiseeris ta seal sisuliselt Keskerakonna senist poliitikat. "Mul on ka seda kurb lugeda näiteks Keskerakonna valimisplatvormist – lame, paneme sinna raha juurde ja sinna raha juurde, mis pole üldse omavalitsuse ülesanne. Inimesel on rahakott kõige lähem asi, eriti sellisel vaesemal seltskonnal. Ma vaatan, et see tasuta bussisõit, mis on ju põhimõtteliselt igavesti vale asi, on tohutu tähtis Lasnamäe inimestele, nad on õnnelikud selle üle."

Verine korruptsiooni vastu või mitte?

Kui praegu on Mõis ja Sõõrumaa Savisaarega ühes valimisliidus, siis kohe pärast Savisaare linnapea volituste peatamist tegi Mõis korruptsiooni teemal küll väga kriitilisi avaldusi.

"Korruptsioon tuleb üdini välja juurida," teatas Mõis ja esines lausa mõttekäiguga, et inimeste mentaliteet väärastus kommunistlikul ajal ikka tõsiselt. "90ndate alguses ju liikluses kiiruse ületamise puhul lihtsalt "anti kätte" ja sõideti edasi, aga need, kes praegu seda teha üritavad – see on juba kriminaalne lugu. Veidi sama lugu on ka Savisaare ümber keskendunud korruptsioonikahtlustega. Need on natukene magama jäänud inimesed. Seal ju kedagi alla 50-aastast ei ole, nemad on ikka Nõukogude Liidus koolis käinud."

Ka aastal 2000 Tallinna linnapeana deklareeris Mõis, et Savisaar elab võrreldes sissetulekutega üle jõu – et Hundisilma talu maksab vähemalt kolm miljonit krooni.

Ta ründas Maalehes teravalt Savisaare aegset linnavalitsemist: "See on selline putinlik tee: üks tipp ütleb, kuidas on õige, ja need, kes selles julgevad üldse kahelda, teisiti arvata, nende ametikoht on ohus. Pikapeale annab see tulemuseks, et kõik koondub ühe mehe kätte. Selline tendents on kindlasti tugevnenud ajaga, mis Edgar Savisaar on linnapeaks olnud, ja see on probleem."

Lisaks on Mõis hukka mõistnud mitmeid olulisemaid Savisaare linnapea perioodi projekte alates Lipo toidupoest lõpetades Ühistupangaga.

 

Esoteerika närve ega olümpiakomiteed ei tugevda

Sama värvikas kui Mõis, on ka teine Tegusa Tallinna juhtpoliitik Urmas Sõõrumaa, kes pakub avalikkusele lakkamatut kõneainet nii fallosemassaaži kui ka pendli- ja astroloogiahuvilisena. 

Valimiskampaania ajal on Sõõrumaa aga kahjuks tõestanud, et vaatamata pimedas kambris viibimise kogemusele ja idamaiste õpetuste järgimisele ei pea temagi närv poliitikuelule vastu. Kui Äripäeva ajakirjanik esitas talle teravaid küsimusi, siis vastas ta ähvardavalt: "Ärge mängige sõnaga, tütarlaps blondide juustega, siit võib kohtukeiss tulla."

"Kuidas te saate nii lolle küsimusi küsida?" ründas Sõõrumaa ajakirjanikku, kui too päris tema väidetava seose kohta ettevõttega Signaal.

Rohkem kui aasta tagasi napsas Urmas Sõõrumaa Jüri Ratase ees napilt olümpiakomitee presidenditooli, kuigi juba aasta pärast tema ametisseasumist oli selge, et kõik ta lubatu pole kahjuks teoks saanud. Postimehes ilmunud loos "Kuidas lubadustest said vabandused" nendib Mariel Gregor, et kui rääkida vastutamisest või sekkumisest, siis "on Audentese õpilased endiselt poolnäljas" ning "Sõõrumaa pole esimese aastaga suutnud just palju reaalset kasu tuua".

Ka Sõõrumaa ise tunnistas tänavu aprillis Päevalehele, et peab üldkogu ette minnes silmad maha lööma, sest esimese valitsemisaasta jooksul pole asjad läinud päris nii, nagu ta soovis. Ühiskonna ootuste põhjal tuleb ilmselt leppida koolipoisi kolmega, nendib ta. "Inimesed ootasid, et tuleb president, kes toob raha, teeb seda ja teist... aga ma ütlesin kohe, et olen presidendina täitevkomitee koosolekute juht. Ma ei ole EOK-s tegevtööl, vaid teen nii palju, kui saan," selgitas Sõõrumaa. Kas poliitikas saab olema teisiti?

3 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...