SAVISAARE PROTSESS: Süüdistaja kutsutud tunnistajad jäid napisõnaliseks

Täna andsid Savisaare protsessil lisaks linnaametnikele tunnistuse kaks venekeelset isikut, meedias varem ettevõtjateks tituleeritud Vikor Tarassov ja Stanislav Alter. Meeste tunnistused jäid aga napisõnaliseks ja kahvatuks. Alteri sõnul oli Kalev Kallo toonitanud, et erakonna rahastamine, kui selleks võimalus leitakse, peaks olema legaalne, soovitavalt Eesti firma kaudu, sest Keskerakonda jälgitakse.

Pilt: Scanpix/ Kalev Kallo

SAVISAARE PROTSESS: Süüdistaja kutsutud tunnistajad jäid napisõnaliseks

Virkko Lepassalu

Täna andsid Savisaare protsessil lisaks linnaametnikele tunnistuse kaks venekeelset isikut, meedias varem ettevõtjateks tituleeritud Vikor Tarassov ja Stanislav Alter. Meeste tunnistused jäid aga napisõnaliseks ja kahvatuks. Alteri sõnul oli Kalev Kallo toonitanud, et erakonna rahastamine, kui selleks võimalus leitakse, peaks olema legaalne, soovitavalt Eesti firma kaudu, sest Keskerakonda jälgitakse.

Tänasel Savisaare protsessi istungil andsid tunnistuse mitmed linnaametnikud, kelle väitel ei vahetanud linn ärimees Hillar Tederiga Kadriorus kinnistuid lihtsalt sellel lihtsal põhjusel, et tegemist polnud võrdsete maatükkidega. Savisaare isiklikku huvi selle asja vastu nende tunnistustest ei ilmnenud.

Vastavalt süüdistusele oli ärimees Hillar Teder võimaldanud 275 000 eurose laenu reklaamiärimees Paavo Pettaile keskerakonna valimisteaegse poliitkampaania vajadusteks. Vastutasuks olevat linnapea Edgar Savisaar lubanud omakorda Tederile kruntide vahetamist: ärimehe Mäekalda t maatükk linna Koidula t asuva kinnistu vastu.

Ametnike jaoks oli tegemist tavapärast tööga

Tallinna linnavalitsuse linnavaraameti juhataja Einike Uri väitel oli tegemist igati tavapärase tööjuhtumiga. "Tuli kaalutleda, kas taotlus on põhjendatud ja anda hinnang sisule," rääkis Uri. "Ettepanekute tegemiseks oli paar nädalat."  

Ta oli saanud kommunaalameti juhatajalt Ain Valdmannilt memo, milles selgitati, miks selline vahetamine ei ole võimalik. "See memo oli väga selge, see oli väga üheselt tõlgendatav, et selline võõrandamine vahetuse kaudu ei ole otstarbekas. Koostasime meie ametis vastuse, kuna kõik argumendid olid linnavaraameti jaoks kirja pandud," seletas Uri asjade käiku.

Uri väitel linnapea Edgar Savisaarega ta sel teemal ei suhelnud. Mis oli taotluse eesmärk, miks ärimees Tederi Promptus Capital seda krunti endale tahtis, oli ilmselt kuursaali taastamine.

Hillar Tederi advokaat Margus Mugu juhtis küsimustega jutu sinna, et õigupoolest oli Tederi ettepanek krunt endale saada väärtuslik ja sisuline. Kadriorg väärinuks kuursaali taastamist, nagu Teder olevat seda plaaninud."Kas see polnuks väärt, et seda edasi arendada, kas selliseid mõtteid ei tekkinud?" päris Mugu. Uri sõnul ei näinud aga linna õigusaktid sellist vahetamist ette. "Kas see on tavapärane suhtumine investorisse?" päris Mugu. Uri aga vastas, et sellised vahetused on õigupoolest väga harvad.

Maatükid polnud võrdsed

Ta lisas veel, et menetlus kruntide vahetamise otstarbekuse uurimiseks käis täiesti korrapäraselt. Keegi ei survestanud või mõjutanud teda:  ei keegi linnavalitsusest ega keskerakonnast.

Alo Brandt, kes 2015. a lahendas linnavaraametis maakorraldusküsimusi, märkis, et tema tegeles ainult nende maatükkide olemuse selgitamisega. "Tegin neid asju, nagu tavapäraselt on tehtud," rääkis Brandt. Eesmärk oli teada saada, millised on maatüki võimalused.  "Sain Ain Valdmanni allakirjutatud memo. Oli öeldud, et Koidula t kinnistule on võimalik ehitada terve rida hooneid, mis võimaldaks Kadrioru parki hallata, taastada kasvuhooned," seletas Brandt põhjusi, miks linn kinnistuid vahetama ei soostunud. "Need ei olnud võrdsed maatükid, mida saaks vahetada," lisas ta veel.

Brandti sõnul ei olnud ta suhelnud krundi vahetuse teemal Edgar Savisaarega ja ta ei ole enda sõnul kokku puutunud ka ärimees Tederi ega Promptus Capitaliga.

Täna andsid Savisaare protsessil lisaks linnaametnikele tunnistuse kaks venekeelset isikut, meedias varem ettevõtjateks tituleeritud Vikor Tarassov ja Stanislav Alter. Üks neist on valvur, Alter aga tegeleb autovedudega. "Viktor Tarassov peaks tõendama kuriteo motiivi," ütles prokurör Steven-Hristo Evestus paljulubavalt. Süüdistuse meelest oli keskerakonna eelmist juhti Edgar Savisaart nimelt kihutanud korruptsiooniga tegelema erakonna rahahäda ja vajadus katta valimiskulusid.

Sõnaaher tunnistaja

Kuigi Alteri ja Tarassovi esinemine kohtus paistis algul süüdistaja poolelt vaadates paljutõotavana, sest meediasse enne protsessi algust immutatud materjalides tutvustati neid kui keskerakonna Jedinaja Rossija-poolseid rahastajaid, jäi tegelikkuses nende tunnistus napisõnaliseks ja kahvatuks. Eriti sõnaahtralt esines Tarassov.

"Rääkisime, et äkki tekib vajadus abi järele, kuid seda vajadust ei tekkinud," meenutas ta kohtumist Savisaare, keskerakonna finantssekretäri Kalev Kallo ja Stanislav Alteri vahel. Tegemist oli valimiste-eelse ajaga ja seetõttu kuuluski Kallo ülesannete hulka  rahastajate leidmine. Prokuröri küsimusele, kas kohtumisel oli jutuks Vene võimupartei Jedinaja Rossija kaudu raha saamine, vastas Tarassov lihtsalt, et "ei mäleta".

Teine tunnistaja antud episoodi kohta, Stanislav Alter oli mõnevõrra jutukam. Tema sõnul kohtunud ta Savisaare ja Kalloga vaid põhjusel, et tema pikaaegne tuttav Tarassov oli tööta ja mehed lootsid, et ehk leitakse talle keskerakonna kaudu mingit rakendust. Lootused olid pandud Tondiraba jäähallile. Raha leidmise küsimus keskerakonna kampaaniaks  oli seega pigem ettekääne, et Kallo ja Savisaarega kokku saada. Kohtumine toimus linnavalitsuse Poska residentsis, kus kapo kohtumist mõistagi salaja jälgis.

Kallo: kõik käigu seaduslikult, meid jälgitakse

"Meie tahaksime, et raha tuleks arveldusarvele, sularaha ei tahaks," meenutas Alter Kalev Kallo öeldut. Kallo oli kohtumisel tunnistanud, et erakonnal on rahaga kehvasti ja küsinud, kas keegi ei tahaks toetada. Tagatiseks oleks saanud vormistada keskerakonna maja Toompeal.  Enda sõnul Alter Jedinaja Rossijas rahaga tegelevaid inimesi tegelikult ei tunne. Alteri sõnul oli Kallo toonitanud, et rahastamine, kui selleks võimalus leitakse, peaks olema legaalne, soovitavalt Eesti firma kaudu, sest keskerakonda väga jälgitakse.

"See oli kõik fiktsioon," märkis Alter, et tegelikult ei kavatsenudki ta rahaküsimusega tegeleda. "Ma ei ole kedagi millegagi toetanud," vastas Alter küsimusele, kas ta ise on keskerakonda toetanud.

Tasub lisada, et samalaadse raha otsimisega, nagu keskerakond, on tegelenud valimiseelsetel perioodidel ilmselt kõik suuremad erakonnad.

 

LOE KA: 

Ain Valdmann tänasel kohtuistungil: Savisaar pole kinnistute vahetamise asjus juhiseid andnud

Savisaare protsessi tunnistaja kioskikaubandusest: põhimõtted ja seadused muutusid ajas

Savisaare protsessi istungil jäi tunnistaja mäluga hätta

Tunnistaja: kohviku rentimine Kofkini firmale oli igati seaduspärane

Savisaare protsessil esitles prokurör pangaarvete uurimise tulemusi

Linnaametnikud: keegi ei suunanud otsustama Meritoni kasuks

Advokaat: miks pakkus Viru hotell linnaametnikule kontserdipiletit?

Meritoni töötaja: Savisaar tasus hotellitoa eest sularahas

Linnaametnikud Savisaare protsessil: meid pole linnapea survestanud

Kaitsjad protestivad: me ei saa olla valmis iga päev 150 tunnistaja kuulamiseks

Ehitusettevõtjast tunnistaja: ei mina ega suurärimees Aswani pole Keskerakonnale raha maksnud

Massiivne jälitamine: Savisaare protsessil mängiti ette hulk salalindistusi Keskerakonna rahastamise kohta 

FOTOD! TUULBERG PEALTKUULATUD VESTLUSES: "Tehku õige otsus, mis vastab kõigile seaduse punktidele."

ISTUNG JÄI POOLELI: Edgar Savisaar kurtis halba enesetunnet 

VIDEO, FOTOD, BLOGI! Savisaare protsessi täna viimases osas mängiti ette kapo salalindistusi

FOTOD! Kaitsjad: Pettailt saadi tunnistus vägisi, süüdistused ei põhine faktidel, vaid hinnangutel

Laadimine...Laadimine...