Savisaare protsessi kohtunik: poleks uskunud, et eestlane võib nii verejanuline olla

"Vaatasin enne lahkumist Delfi videot, kuidas Savisaart kiirabiautosse tõsteti. Seda vaadates oli mul ausalt öeldes sügavalt piinlik. See tundus liig, mis liig. Kas kõike seda on ikka vaja filmida?" ütles kohtunik Anne Rebane. "Selline klaperjaht, verejanu ja inimesi alandav käitumine on mulle alati vastumeelne olnud. Ma poleks uskunudki, et eestlane võib nii verejanuline olla!"

Pilt: Albert Truuväärt

Savisaare protsessi kohtunik: poleks uskunud, et eestlane võib nii verejanuline olla (2)

"Vaatasin enne lahkumist Delfi videot, kuidas Savisaart kiirabiautosse tõsteti. Seda vaadates oli mul ausalt öeldes sügavalt piinlik. See tundus liig, mis liig. Kas kõike seda on ikka vaja filmida?" ütles kohtunik Anne Rebane. "Selline klaperjaht, verejanu ja inimesi alandav käitumine on mulle alati vastumeelne olnud. Ma poleks uskunudki, et eestlane võib nii verejanuline olla!"

Edgar Savisaare protsessi juhtiv Harju maakohtu kohtunik Anne Rebane ütles Õhtulehele antud intervjuus, et kohtuprotsessi algus kulges etteaimatavalt ja Savisaare kaitsja Oliver Nääs pole püüdnud kohtuga manipuleerida, vahendas BNS.

"Ma ei näe erilist põhjust virisemiseks, kui hinnata seni peetud istungeid. Sellist asjade kulgu oli tegelikult ette näha," lausus Rebane. "Kaks eelistungit sujusid kenasti. Kenasti ja mõistlikkuse piirides said kõik istungiajad kooskõlastatud," ütles kohtunik. "Edgar Savisaare kaitsja Oliver Nääs oli esitanud taotluse kriminaalmenetluse lõpetamiseks oma kaitsealuse suhtes põhjendusel, et süüdistatav on raskesti haigestunud ega ole võimeline osalema kohtulikul arutamisel. Ta esitas meile suure paki haiguslugusid kolme spetsialisti arvamustega. Kohus leidis, et sellest on vähe ja tuleb määrata kohtuarstlik ekspertiis, mida ka tehti. Taevale tänu kulges kõik kiiresti, ekspertiisiakt sai valmis," sõnas Rebane.

Nääsi taotlusel küsitleti teisel kohtupäeval eksperdigrupi juhti ning sooviti selle teemaga jätkata ka järgmisel päeval. "Siis aga juhtus see, mis juhtus: Savisaarele kutsuti kiirabi ja ta viidi haiglasse,» meenutas Rebane. "Ei saa öelda, et tegu oleks olnud mingi kuku-või-pikali-üllatusega. Ekspert oli ju öelnud, et arstiabi peab olema kohe kättesaadav. Järelikult on Savisaare tervis selline, et iga hetk võib midagi juhtuda," nentis ta. "Pole vahet, kas juhtub see trammis, tänaval või kohtusaalis. Kohus oli valmis, et Savisaarele arstiabi kutsuda. Kiirabiarst ütles, et ta ei ole võimeline kohtuistungil osalema, ning istungit jätkata ei saanud," märkis kohtunik.

Vandenõuteooriate ja kahtlustustega, mida võib igaüks lugeda meediast ja kuulda tänaval, pole kohtul Rebase sõnul midagi peale hakata. "Meil on oma reeglid ja raamid, me ei saa emotsioonidest lähtuda. Eks nüüd siis vaatame, mis augustis edasi saab," lausus kohtunik. Selliseid juhtumeid, kus kohtualune esitab pidevalt arstitõendeid oma haigestumise kohta, on Rebase praktikas olnud varemgi. "Riigikohus on asunud seisukohale, et juhtumite puhul, mis eeldavad eriteadmisi, on vaja määrata ekspertiis selle asemel, et hakata ise midagi leiutama," ütleb Rebane.

"Minul selliseid eriteadmisi ei ole ja et asi oleks objektiivne ja ka paistaks selline, tuleb kindlasti määrata ekspertiis. Olgem ausad, et peale arstide, kes on Savisaare tervise kohta oma hinnangu andnud ning kelle kohta öeldakse, et nad on kas süüdistatava sõbrad või ihuarstid, sooviks kohus vastavaid tõendeid saada ka mõnest erapooletust allikast. Kohus määraski ekspertiisi tegemise Eesti kohtuekspertiisi instituudile, mitte konkreetsetele spetsialistidele," sõnas ta.

Rebane välistas täielikult selle, nagu oleks Savisaare kaitsja Oliver Nääs püüdnud kohtuga manipuleerida. "Ta on käitunud väga professionaalselt, kasutades oma töös neid vahendeid, mis on seadusega lubatud," rääkis kohtunik. "Ja minul ei ole Nääsile kui kaitsjale ühtegi etteheidet. Praeguses faasis ei saa kohus ka väita, et tegemist oleks kaitsjate valitud venitamistaktikaga. Olnud on vaid ühekordne juhtum, kui süüdistataval hakkas halb ja arst ütles, et ta ei saa istungil osaleda. Kohtul polegi sellises olukorras muud teha, kui istung edasi lükata," tõdes Rebane.

Kui augustis hakkavad sellised olukorrad korduma ja Savisaarele on vaja abi kutsuda, ei saa ju kohus ometi öelda, et kiirabi ei kutsuta. "Ma olen kohustatud seda tegema, eksperdid on niimoodi öelnud," lausus Rebane. "Tervisenäitajad on tal just sellised, nagu on ja silmaga näeb, et tegu on invaliidiga. Neid fakte ei saa me ju kalevi alla lükata. Kohtu jaoks on vaid küsimus, kas ta suudab istungil osaleda või ta ei suuda," märkis Rebane.

2 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...