SEB: Põhjamaade kinnisvaraturu langus mõjutab Eesti majandust

Põhjamaade kinnisvaraturu langus mõjutab SEB majandusanalüütiku Mihkel Nestori sõnul ka Eesti ettevõtjaid, kuna sealne aktiivne ehitustöö on soosinud Eesti majanduskasvu.

Pilt: Scanpix
Eesti

SEB: Põhjamaade kinnisvaraturu langus mõjutab Eesti majandust

Toimetaja: Juuli Nemvalts

Põhjamaade kinnisvaraturu langus mõjutab SEB majandusanalüütiku Mihkel Nestori sõnul ka Eesti ettevõtjaid, kuna sealne aktiivne ehitustöö on soosinud Eesti majanduskasvu.

"Eesti oluliste kaubanduspartnerite Soome, Rootsi ja Norra majandust on lähiminevikus ühendanud aktiivne kinnisvaraturg, eriti elamuehitus. Selle mõju on tuntav ka meil. Ühelt poolt on lähivälismaal ehitamas käimine olnud traditsiooniline elatusallikas paljudele Eesti inimestele. Teisalt eksporditakse neisse riikidesse oluline osa meie tööstustoodangust, millest omakorda on suur osa kinnisvaraturu aktiivsusega seotud," vahendab BNS Nestori pressiteadet.

Varasem tõus

Kõigis kolmes Põhjala riigis on analüütiku sõnul viimastel aastatel valitsenud enneolematu ehitusbuum. 2017. aastal ületas Soomes ehituse mahuindeks eelneva 10 aasta keskmist 17 protsendi võrra, Rootsis 12 protsendi võrra ja Norras 20 protsendi võrra.

Praeguseks on olukord aga muutunud. "Ehk kõige enimräägitud näiteks on Rootsi, kus eelmisel aasta kolme kvartali jooksul vähenes alustatud elamuehitusprojektide arv 2017. aastaga võrreldes 21 protsenti. Väljastatud ehituslubade arv langes veelgi enam, 24 protsenti, mis ei luba head ka edaspidiseks," märkis Nestor.

Mahud languses

Võrreldes tipuga 2017. aasta kolmandas kvartalis on Rootsi kinnisvarahinnad tulnud keskmiselt 6 protsenti allapoole, kuid osades segmentides on analüütiku sõnul olnud kukkumine isegi tunduvalt järsem.

"Analüütikute hinnangul võivad kinnisvarahinnad tänu jätkuvale üle pakkumisele ja laojääkidele, eelkõige luksuslikema korterite segmendis, alaneda veelgi. Languses kinnisvarahinnad ei ole julgustav signaal ühelegi osapoolele, seega on investeeringute tegemisel ettevaatlikud nii kinnisvaraarendajad kui majapidamised. Lisaks ehitussektorile mõjutab ostjate skepsis ka teiste kaupade müüki, nagu näiteks mööbel," rääkis Nestor.

Samas ei piirdu probleemid Põhjamaade kinnisvaraturul vaid Rootsiga, sarnased küsimused kerkivad Nestori sõnul üles ka Norra ja Soome puhul. Nii on näiteks Soome ehitussektor hoogu maha võtmas: uusi ehituslubasid anti seal elamuehituseks mullu 2017. aastaga võrreldes enam kui 15 protsenti vähem.

Nestor lisas, et ka kahaneva elamuehitusmahu juures jäävad Põhjamaad nii Eesti puidu- kui ka mitme teise tööstussektori jaoks peamiseks turuks. "Samas on kahanev vahe Eesti ja Põhjamaade palgatasemes ettevõtete jaoks kindlasti väljakutse. Viimastel aastatel on Eesti teenuste eksport kasvanud oluliselt kiiremini kui kaupade oma ja osaliselt on seda põhjustanud just ehitusteenused. Samas kui Eesti puitmaja jääb Põhjala turule ka edaspidi, siis haagiselamus elava odava Eesti töömehe säilimises ei saa küll niivõrd kindel olla," rääkis SEB majandusanalüütik.

 

 

Laadimine...Laadimine...