SIIM KALLAS: Eestit kummitab rahapuudus

"Tänasel päeval on majanduskasv kui poliitiline prioriteet liikunud tagaplaanile," nentis Siim Kallas, kelle sõnul raha seisab pankades ja see oleks vaja reaalmajandusse suunata. "Viimasel ajal on raha tarvilikeks investeeringuteks üha vähem."

Pilt: Scanpix

SIIM KALLAS: Eestit kummitab rahapuudus (4)

"Tänasel päeval on majanduskasv kui poliitiline prioriteet liikunud tagaplaanile," nentis Siim Kallas, kelle sõnul raha seisab pankades ja see oleks vaja reaalmajandusse suunata. "Viimasel ajal on raha tarvilikeks investeeringuteks üha vähem."

Siim Kallas esines täna Cobalt Advokaadibüroo õiguskonverentsil "Quo vadis, Eesti õigusruum?". Siim Kallase sõnul muutuvad suured ettevõtted üha rohkem riigiasutuste sarnaseks, üha bürokraatlikumaks ega saa enam riskida – ka pangad ei tohi riskida.

"Tänasel päeval on majanduskasv kui poliitiline prioriteet liikunud tagaplaanile. Rohkem köidab avalikkuse tähelepanu vaesuse vähendamine, võitlus võõramaalaste vastu või poolt, kooselu, Brexit, Ameerika presidendivalimised. Ja muidugi meelelahutusüritused. Majanduskasv ei näi poliitilise toetuse võitmisel enam kuigi tähtis olevat," sõnas Kallas.

Kallas rõhutas, et kuigi üldiselt on paljud inimesed praeguse majandusolukorraga rahul, et jääb meie majanduskasv siiski maha mitmete naabrite omast ja ka maailmamajanduse kasvust.

"Täna raha lihtsalt seisab pankades. Kuidas seda raha kätte saada ja reaalmajandusse suunata, see on mõistatus," rääkis Kallas. "Otsitakse innovaatilisi investeerimisvõimalusi. Lahendusi on peamiselt leitud väiksemate ettevõtete rahastamisel. Alla 100 töötajaga ettevõtetes on ka kasumid viimasel ajal suurenenud. Kokkuhoidlik eestlane, kes on harjunud raha lugema, vaatab tulevikku ja mõtleb. Kokkuhoidlik eestlane teab, et rahanumbrite suurus erineb oluliselt sõltuvalt sellest, kas ollakse saaja või maksja. Ja kokkuhoidlik eestlane teab ka seda, et lõpuks tuleb kõige eest maksta, tuleb maksta tarbimise, kulutamise, laenamise eest."

"Täna hakkab meid kummitama rahapuudus. Viimasel ajal on raha tarvilikeks investeeringuteks üha vähem," nentis Kallas. "Mulle näib, et me peaksime koostama ühe üldise ja tervikliku rahandusliku tulevikunägemuse. Aluseks maksebilanss, aga ka eri rahvamajandusharude rahavoogude tuleviku arvutused. Kust tulevad tulud ja kuhu on vaja kulutada. Kui palju on vaja investeerida ja kui palju toovad olemasolevad investeeringud sisse. Mida teha, et olemasolevad investeeringud oleksid maksimaalselt kasulikud? Kui palju on vaja ümber jaotada ja kust võtta raha tuleviku sotsiaalvajadusteks. Kuidas vastavalt kohendada maksupoliitikat ja milleks olla valmis riigieelarve kavandamisel."

4 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...