Siret Kotka: riigi abita ähvardab Toidupanka väljasuremine

Riigikogu liige Siret Kotka ütles Tallinna TV uudistele, et kui riik Eesti Toidupangale appi ei tule, võib järgmisel aastal juhtuda, et toidupank ei suuda enam eksisteerida.

Pilt: Scanpix

Siret Kotka: riigi abita ähvardab Toidupanka väljasuremine

Riigikogu liige Siret Kotka ütles Tallinna TV uudistele, et kui riik Eesti Toidupangale appi ei tule, võib järgmisel aastal juhtuda, et toidupank ei suuda enam eksisteerida.

"See paneb mõtlema," tõdes Kotka ja jätkas: "Toidupanga ettepanekul võiks riik nende kuludest 1/3 enda kanda võtta. Minu teada on minister Margus Tsahkna toidupanka külastanud, probleemi tunnistanud ja nõustunud, et riik peaks ettevõtmist toetama, ometi, riigi eelarvet vaadates, toidupanga toetust seal ei ole."

Kotka lisas, et toidupanga kulude seas on ka renditasu, mis läheb Eesti riigile. "Riik ei peaks seda tasu võtma ja saaks nii toidupanka toetada. Piisab väikestest sammudest, millega toidupanka aidata, ent kahjuks pole neid samme seni astutud."

Riigikogu maaelukomisjon saatis neljale ministeeriumile kirja, milles teeb ettepanekuid, kuidas aidata puudust kannatavatele isikutele toiduabi jagavat Eesti Toidupanka. Seni on olnud võimalik kasutada annetuste veel kasutamata raha, kuid nüüd hakkab see otsa lõppema ja järgmise aasta rahastuse osas puudub toidupangal kindlustunne.

Maaelukomisjonis leiti, et toidupanga tegevus on väga vajalik ja ettevõtmise murekohad lahendust. Toidupanga tuluallikateks on 95% ulatuses eraisikute annetused, fondide toetused ja projektitööd. Kahjuks ei ole Eesti eraisikute annetusvõimalused väga suured, mistõttu võikski riik selles osas ettevõtmisele abikäe ulatada.

Eesti Toidupanga tegevjuht Piet Boerefijn tõdes, et Eestis elab 200 000 inimest suhtelises, 100 000 inimest absoluutses vaesuses. Meie jõuame nädalas võib olla 5000 inimeseni, kellele saame toiduabi pakkuda, aga vajadus selleks on palju suurem. Seepärast oleks vaja, et omavalitsused ja riik meid toetavad."

Kuigi toidupank toitu ise ei osa ja suur osa tööst tehakse vabatahtlike abiga, kaasnevad ettevõtmise tegevusega kulud transpordile, ladude rendiks ja hoonete investeeringusse.

Eesti Toidupangale annetavad toiduaineid mitmed suured peoketid ja toidainete tööstused. Toiduaineid kogutakse ka kauplustes eraisikutelt toidukogumispäevadel. Toidupanga kommunikatsioonijuht Nele Hendrikson ütles, et taas toimuvad üle Eesti toidukogumispäevad 11. ja 12. detsembril.

"Ootame meile appi vabatahtlikke abilisi, kes saavad end registreerida veebiaadressil osale.toidupank.ee Annetusi saab toidupangale teha ka telefonil 900 90 10, annetades kõnega 8 eurot või 900 90 05, annetades 2 eurot. Iga annetus annab meile suurema kindluse homse päeva suhtes," nentis Hendrikson.

Laadimine...Laadimine...