Sirje Potisepp: Piirang aitab tagada avalikku korda

Toiduliidu juhataja Sirje Potisepa arvates on piirang vajalik, sest nii saab paremini avalikku korda tagada. "Kui baarid asuvad piirkonnas, kus inimesed elavad, siis on see nende inimeste suhtes väga mõistlik," ütles Potisepp.

Pilt: Albert Truuväärt
Poliitika Eesti

Sirje Potisepp: Piirang aitab tagada avalikku korda

Vesta Reest

Toiduliidu juhataja Sirje Potisepa arvates on piirang vajalik, sest nii saab paremini avalikku korda tagada. "Kui baarid asuvad piirkonnas, kus inimesed elavad, siis on see nende inimeste suhtes väga mõistlik," ütles Potisepp.

"Piiramine on igati normaalne, aga siis peaks ka arvestama ja läbi mõtlema, kuidas ära hoida nurgataguseid müüjaid. Kell kaks öösel on täiesti normaalne kellaaeg alkomüügi lõpetamiseks baarides. See on ka ettevõtluse suhtes normaalne – kas meil peavad ikka baarid öö läbi lahti olema?"

Potisepp lausus, et linn vaatab kindlasti kahte poolt:  "Linnavalitsus proovib leida tasakaalu ja kompromissi ettevõtja ja samas ka inimeste tahtmiste vahel. Mulle tundub praegu, et selline otsus oleks väga hea, aga asi tuleks ka ettevõtjatega läbi rääkida."

Potisepp viibis parajasti puhkusel Bulgaarias, kus baarid ja ööklubid on avatud kas või hommikuni, ilma et avalik kord selle all kannataks. Ka muusika ei ole väga vali ning inimesed ei ole nähtavalt joobes. "Ma arvan, et ööklubidele, kus inimesed on kogu aeg siseruumides, peaks tegema mingeid erandeid. Seal käiakse ikkagi palju ja ütleme nii, et see on ka meie raha, mille  jätame siis kokku korjamata. Kindlasti tuleks teha koosolekuid ja ümarlaudu, et need asjad läbi rääkida. Usun, et Tallinna linnavalitsus saab kõigi osapoolte vahel konsensuse leidmisega suurepäraselt hakkama.

Alkohol lastest eemale

Tervise arengu instituudi tubaka ja alkoholi valdkonna juht Anneli Sammel tõdes, et kui meelelahutusasutused ei suuda hoida avalikku korda ning alkoholi müüakse ka tugevas joobes inimestele või alkoholi saavad kätte alaealised, siis on tõesti kõige otstarbekam öist müüki piirata. "Üldiselt on piirangud alati tõhusamad, need vähendavad politsei ja kiirabi väljakutseid ning muudavad kõigile linnas liikumise turvalisemaks."

Linnapea käis välja ka ettepaneku, et Tallinn keelab  alkoholikaupluste tegevuse lähemal kui 150 meetrit lasteasutustest, sest lapsed ei pea oma ümbruses kokku puutuma alkoholi ostvate inimestega. Linnapea ütles, et Tallinna linn vajab senisest suuremaid piiranguid alkoholi müügile, et tagada parem avalik kord, aga ka linlaste tervis.

"Müügikohtade vähendamine lasteasutuste läheduses on pikaajalise mõjuga meede, mis aitab lastel kasvada keskkonnas, kus alkohol ja selle tarbijad ei ole laste ja noorte pidevas vaateväljas," lausus Sammel. "Mulle tundub, et Tallinn soovib nende sammudega muuta oma mainet nii elanike kui ka turistide hulgas kultuursemaks ja turvalisemaks. See on viimasel ajal üks väheseid algatusi, mis ei keskendu ainult alkoholimüügist saadavale aktsiisitulule."

Kõlvarti sõnul vajab linn alkoholi müügile senisest suuremaid piiranguid. "Vaid nii saab hoida paremini avalikku korda ja ka linlaste tervist," ütles linnapea. "Meil on ettepanek lubada alates juunist müüa meelelahutusasutustes alkoholi tööpäevadele eelnevatel öödel kella kaheni ja puhkepäevadele eelnevatel öödel kella kolmeni."

Linnapea kutsus kõiki avalikust korrast ja rahva tervisest  hoolivaid osapooli esitama oma ettepanekuid, millised piirangud oleks optimaalsed. Tema hinnangul on võimalik neid piiranguid rakendada nõnda, et turism ei kannata. Alkoholimüügile meelelahutusasutustes on samalaadsed kellaajalised piirangud kehtestatud nii Soomes, Rootsis, Norras, Ühendkuningriigis kui ka paljudes turistide seas populaarsetes linnades nagu Rooma või Dubrovnik.

Laadimine...Laadimine...