Sõjamäel leiti Rail Balticu trassilt kiviaegne asulakoht

Rail Balticu trassi ümbruses läbiviidava arheoloogilise uuringu käigus leiti Sõjamäelt kiviaegne asulakoht.

Pilt: Scanpix

Sõjamäel leiti Rail Balticu trassilt kiviaegne asulakoht

Rail Balticu trassi ümbruses läbiviidava arheoloogilise uuringu käigus leiti Sõjamäelt kiviaegne asulakoht.

Sõjamäelt üllatuslikult asulakoht jääb tulevasest Rail Balticu Ülemistele suunduvast reisijaveoharust mõnesaja meetri kaugusele, kaevamistel kogutud leidude järgi otsustades on Sõjamäel elatud juba nöörkeraamika kultuuri ajajärgul kiviaja lõpul ehk aastatel 2800-2000 aastat eKr, teatas BNS-ile majandus- ja kommunikatsiooniministeerium.

Tartu Ülikooli laboratoorse arheoloogia professori Aivar Kriiska sõnul leiti asulakoht üllatuslikult. "Uurisime Tallinna piirikivi lähedal varasemalt teadaoleva kuue lohuga kivi ümbrust, kuid väljakaevamised tõid mitu uut huvitavat leidu. Esmalt selgus, et juba varem kirjeldatud kivi juures paikneb veel kaks lohukivi ning kiviajast pärinev asulakoht. Ühe asemel tuvastasime suisa neli arheoloogiamälestist, millest kolme olemasolu seni ei teatud," rääkis Kriiska.

Arheoloogide sõnul on asulakohta jäänud inimtegevusest maha rohkesti savinõukilde, muuhulgas tükke nöörivajutistega kaunistatud nõudest. Leitud on ka loomaluude katkeid ja kivist tööriistade tegemise tootmisjääke – tulekivi- ja kvartsikilde.

"Tegu on kõneka muistisega juba ainuüksi oma asendi poolest," sõnas Kriiska. Arheoloog selgitas, et inimeste elupaigad olid esiajal otseses seoses nende toitumisallikatega. "Sõjamäel elati loopealsel, see ala sobis põlluharimiseks ja kariloomade pidamiseks, kuid mitte küttimiseks ja kalapüügiks. See annab koos varasemalt kogutud teadmistega kinnitust, et toonaste inimeste toidust moodustasid juba suure osa põllumajandussaadused," ütles Kriiska.

Tartu ülikool võitis suve hakul tehnilise järelevalve ameti ja muinsuskaitseameti ühishanke arheoloogiauuringu läbiviimiseks. Rail Balticu planeerimise osana viiakse Eesti seni suurima mahuga arheoloogiauuring läbi Harju-, Rapla- ja Pärnumaal. Arheoloogid on trassi alal välitöid teinud alates jaanipäevast.

Laadimine...Laadimine...