SÕNASÕDA VOLIKOGUS: Kus asub vargabande või maapealne põrgu?

"Taavi Aas lihtsalt juhib vargabandet," teatas Jürgen Ligi Tallinna volikogus linnapea umbusaldamise hääletusel, mis seejärel kolinal läbi kukkus. "Negativismi ja Tallinnast maapealse põrgu maalimisega elu edasi ei vii," sõnas Taavi Aas vastulauseks. Miks ei suutnud Kristen Michal ära hoida korruptsiooni Tallinna Sadamas või Helve Särgava kohtunike seas, küsis Aas.

Pilt: Scanpix

SÕNASÕDA VOLIKOGUS: Kus asub vargabande või maapealne põrgu?

"Taavi Aas lihtsalt juhib vargabandet," teatas Jürgen Ligi Tallinna volikogus linnapea umbusaldamise hääletusel, mis seejärel kolinal läbi kukkus. "Negativismi ja Tallinnast maapealse põrgu maalimisega elu edasi ei vii," sõnas Taavi Aas vastulauseks. Miks ei suutnud Kristen Michal ära hoida korruptsiooni Tallinna Sadamas või Helve Särgava kohtunike seas, küsis Aas.

Eelmisel teisipäeval üritas volikogu opositsioon umbusaldada Taavi Aasa selle eest, et Tallinna Autobussikoondise (TAK) töötaja ja sotsiaaldemokraat Jaanus Vink peeti paar kuud tagasi korruptsoonikuriteos kahtlustatavana politsei poolt kinni.
Kuna Keskerakonna saadikuid saalis polnud, kujunes umbusaldus Reformierakonna fraktsiooni esimehe Kristen Michali pikaks monoloogiks. Peamise etteheitena kõlas, miks Taavi Aas TAK-i nõukogu esimehena korruptsiooni ei märganud ja mida ta peaks ette võtma, et see ei korduks.


"Kas linnapea peaks olema ise mütsiga detektiiv?" küsis Michal. "Ma arvan, et mitte. Aga linnapea vastutab just sellesama süsteemse probleemi eest, mis tähendab, et ta peaks hoolitsema, et ka tema ainuvõim ja tema parteihuvid on maksumaksja vara kaitsel tasakaalustatud."


Michal kiidab Tallinna


Volikogu liige, eksminister Jürgen Ligi (RE) esitas Michalile talle omase keelepruugiga küsimuse. "Kas Te ei karda, mis tuleb pärast Taavi Aasa?" küsis Ligi. "Mina olen lugenud lehest, et Taavi Aas on aus mees, tema ei lähe kunagi kinni. Ta lihtsalt juhib vargabandet. /-/ Äkki me ei peaks ikkagi Taavi Aasa umbusaldama? Sest mõelge ise – vargabandel vähemalt võiks olla üks õige ... üks aus juht."


Kaupo Nõlvak (RE) kurtis keset istungit, et tal hakkab õhk otsa saama: "Kas see kuulub tänase umbusaldamise protseduuri juurde, et on keeratud kinni kogu ventilatsioon saalis ja uksed ka kinni pandud, et me peaaegu nagu lämbuks ära siin?" Tema appihüüu peale saali õhutati.


Heidy Purga (RE) tundis seejärel muret, kuidas mõjub Vingi korruptsioonijuhtum Tallinna mainele Euroopas. Michal asus seepeale üllatuslikult isegi Tallinna kiitmise lainele.


"Väga keeruline öelda. Ma tean seda, et Tallinna linn oma praktikatega suuremana on paljuski eeskujuks teistele omavalitsustele Eesti sees ja võib-olla ka pealinnana väljapoole." Edasi jätkas ta aga tumedamate nootidega. "Väga tihti, kui ettevõtjad otsivad endale kohta, kuhu tulla investeerima ja eri ettevõtmisi rajama, siis küsitakse, mis on viis, kuidas selles kohas asju tuleb ajada. Ja ütleme nii, et need uudised, mis Tallinnast tulevad, kirjeldavad pigem seda, et võib-olla Tallinn ei ole see koht, kuhu tulla asju ajama."


Omaaegne justiitsminister MIchal möönis koguni seda, et kedagi ei saa niisama süüdi mõista. "Ja kui küsida, et kas linnapea hoolib või mitte, siis ma arvan, et me ei pea ju täna asuma kohtu rolli asemele. Kohus on see, mis mõistab kellegi õigeks või süüdi, ka nendes korruptsioonijuhtumites."


Arto Aas (RE) tegi istungil ettepaneku, et linna ettevõtete nõukogudes oleks linnavalitsuse liikmete asemel inimesed, kelle on nimetanud sinna näiteks tööandjate keskliit või kaubandus-tööstuskoda.


Michal toetas ideed ja oli isegi valmis parempoolsete suurimale hirmule vastu astuma ehk töötajate esindajatega koostööd tegema. "Ükskõik millise partneri, kas see on siis kaubandus-tööstuskoda või on see tööandjate (keskliit – toim). Parempoolsena süda tilgub verd, et ma seda nüüd ütlen – olgu või ametiühingu esindajad," lisas ta.


Kohtunik Helve Särgava (SDE) leidis, et probleem on ehk hoopis meie seadustes. "Praegu näeb meie äriseadustik tõesti ette, et nõukogu liikmete vastutus on tegelikult selline, kuidas ma ütlen, pehmelt öeldes liberaalne."


Ivi Eenmaa süda tuksub Aasale?


Istungi lõpus ehmatas endine linnapea Ivi Eenmaa (RE) kolleege jutuga, kuidas linnapea talle ikkagi meeldib. "Ma vabandan kõigi ees, aga minule Taavi Aas inimesena meeldib. Jah! Ja ... ma näen elevust, aga nii see on. Ta on väga heasüdamlik ja ma tean, ta oskab inimestega käituda. Temas on palju kõike seda, mis eeldab, et ta võiks ju hea linnapea olla."


Michal sai selle peale võimaluse uuteks õpetussõnadeks. "Me ei aruta Taavi Aasa inimesena. Me arutame teda linnapeana. Ja see, et ta jätab inimlikult sooja, sümpaatse mulje, vuntsidega, tal on vahva vana Volga – see kõik on ju tore. Aga see, mida ta oma ametis teeb, on see, mida meie volikoguna hindame. /-/ Inimesena, kes tahab, võib Taavi Aasaga õlut juua. Kes tahab, võib rääkida vanadest autodest."


Aas ei saa Michali sõnul pidada end lihtsalt mutrikeseks, kelle ümber käib vilgas tegevus. "Ma ei usu, et Taavi sees on mingi eriline magnet, mis tõmbab külge kurjade kavatsustega inimesi. Võib-olla, et linnapea on vahel lihtsameelne, aga ka sellesse ma lõpuni ei usu."


Aasa umbusaldamine kukkus läbi. Selle poolt hääletas 38 volinikku, kuigi umbusalduse läbiminekuks olnuks 79-liikmelises volikogus olnud vaja vähemalt 40 saadiku poolthäält.

 

Reformierakond küsib häält Edgar Savisaare käest?

"Kas tõesti EKRE teeb koostööd sotsiaaldemokraatidega või Reformierakond läheb küsima häält Edgar Savisaare käest?" lausus Taavi Aas oma vastulauses opositsiooni kriitikale.

Linnapea Taavi Aas pidas opositsiooni ründavate sõnavõttude peale kõne, kus lausus, et umbusalduses puudub positiivne sisu. "Siin on eitus, siin puudub jaatus. Kas keegi umbusaldajatest on sõnastanud, kuidas linna edasi juhtida? Keskerakonnata on see kas võimatu või siis võimalik moel ja hinnaga, mida ei soovi maksta ei teie ega Tallinna linna elanikud. Kas tõesti EKRE teeb koostööd sotsiaaldemokraatidega? Kas tõesti läheb Reformierakond küsima häält Edgar Savisaare käest?"


Aas leidis, et uue võimaliku koalitsiooni ehk viiepealise moodustise koospüsimiseks tuleks teha tegelikult üliinimlikke pingutusi. "Tallinn vajab juhtimist, mitte killustunud osapoolte pakutavat stagnatsiooni," rõhutas Aas, kelle sõnul on olnud inimesi, kes ei ole väärinud usaldust, aga need inimesed on ka töölt vabastatud. "Te teate isegi, et ka parimates peredes võib pereliige minna eksiteele. Kristen Michali energiast ei piisanud, et ära hoida korruptsioonijuhtumit Tallinna Sadamas. Helve Särgava aususest ei piisanud, et ära hoida kohtunike korruptsiooniskandaale. Me saame ja peame eeskätt vastutama oma tegude eest ja siis tegema kõik selleks, et meie ümber oleksid ausad inimesed.


Ebameeldivatele üksikjuhtumitele vaatamata on Tallinn korruptsioonitajumise mõttes põhjamaine linn, tegelikkuses meie reiting korruptsioonivabaduse osas paraneb, just nimelt rahvusvahelises plaanis. Me oleme toonud Tallinna sinna, kus linnal on A+ krediidireiting. See on võrdne Eesti riigiga ja näitab, et väliseksperdid hindavad meie linna majandamist isegi siis, kui kohalikud seda vaid kritiseerivad.


Me oleme toonud Tallinna sinna, kus eelmisel aastal kasvas linna elanikkond 5100 võrra. Veidi rohkem kui nädal tagasi sai Tallinnas täis maagiline number – 450 000 elanikku. Tallinn on magnet. Tallinn tõmbab. Ja muide, ka meie ühistransporti jäljendatakse. Pidagem seda meeles siis, kui te maalite pilti Tallinnast kui maapealsest põrgust. Isegi ummikud räägivad sellest, et linn areneb, sest teid ehitatakse!"

Laadimine...Laadimine...