Soome ärimees läks Pealtnägija ajakirjanike vastu kohtusse

"See on esimene taoline juhtum ERR-i ajaloos," märkis "Pealtnägija" saatejuht Mihkel Kärmas, kelle sõnul süüdistatakse neid 18 valeväite esitamises. 

Pilt: Scanpix

Soome ärimees läks Pealtnägija ajakirjanike vastu kohtusse (1)

Toimetaja: Sandra Lepik

"See on esimene taoline juhtum ERR-i ajaloos," märkis "Pealtnägija" saatejuht Mihkel Kärmas, kelle sõnul süüdistatakse neid 18 valeväite esitamises. 

Keskerakonnalt hiljuti vanalinna kontori ostnud Soome ärimees Arto Kalevi Autio läks ERR-i, "Pealtnägija" ja selle saatejuhtide vastu kohtusse, süüdistades ajakirjandust kahju tekitamises ja valeinfo levitamises, vahendas BNS Postimeest. 

Autiot pahandas Pealtnägija ajakirjanike Mihkel Kärmase ja Anna Pihli lugu möödunud aasta novembri algusest, kus lahati muuhulgas Autio äritegevust Eestis, teda puudutavat kuriteokahtlustust ja mehe koostööd Soome Keskerakonnaga seotud Noorsoofondiga. Loo kese oli aga küsimus, kas Keskerakond võis saada oma Toompeal asunud kontori müügist suuremat tulu seoses sellega, et oli võimul samal ajal pealinnas.

Autio sai aasta alguses Harju Maakohtus ka esimese punktivõidu, kui tema hagi võeti menetlusse ja kohtunik käskis "Pealtnägijal" saade veebist maha võtta. 

Kärmas ütles Soome rahvusringhäälingu (YLE) portaalile, et hagi esitamine oli täielik üllatus. Kui saade novembris eetrisse läks, olevat Autio põgusa kommentaari andnud.

"Pärast seda polnud tükk aega midagi kuulda, kuni enne jõule saime kraesse massiivse ja hoolikalt ette valmistatud hagi," selgitas Kärmas Postimehele.

Kuigi ERR-i on aeg-ajalt ikka kohtusse kaevatud, on antud juhtum siiski ebatavaline, kuna Autio hages personaalset ka ajakirjanikke Kärmast ja Pihli.

"See on esimene taoline juhtum ERR-i ajaloos," märkis Kärmas, kelle sõnul süüdistatakse neid 18 valeväite esitamises. Kärmas on kindel, et neist 15 on aga sellised, mida nad pole isegi maininud.

"Näiteks tuuakse hagis välja, et me oleme öelnud, et Autio vastu on algatatud kolm kriminaalasja. Me ei ole seda kunagi väitnud," kinnitas Kärmas.

ERR pidi kohtu sunnil saatelõigu seega veebist eemaldama. Kärmast paneb enim muretsema see, et nad ei tohi edaspidi mis tahes informatsiooni Autio kriminaaluurimise kohta avaldada. Kärmase sõnul on ebaloogiline ka see, et hageti just "Pealtnägijat", kuna sisuliselt sama materjal Autio tegevuse kohta on ilmunud ka teistes meediaväljaannetes nii Soomes kui Eestis.

"Ajakirjandus, mida teeme, on korralik ja usaldusväärne. Seetõttu me vastutame oma sõnade eest," ütles Kärmas, kes suhtub hagisse rahulikult. "Kuigi see on täiendav peavalu, on ka kohtus käimine osa meie tööst."

YLE proovis tabada ka ärimees Autiot, kuid mees ei soovinud väljaandele kommentaari anda.

Autio on varem intervjuu andnud näiteks Postimehele, kus ta kiitis Eestis äri ajamise lihtsust. Äriregistri andmetel on Autio seotud umbes 100 erineva Eesti ettevõttega. 

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...