Soome presidendivalimised 2018: loe, kes kandidaatidest ebavõrdsusega võitleb, kes aga Euroliidust lahkuda tahab

Juba selle nädala lõpus, 28. jaanuaril hakkavad põhjanaabrid valima endale uut riigipead. Loe, kes on need kaheksa kandidaati, kes Soome presidendiks pürgivad!

Pilt: Scanpix/ Soome praegune president Sauli Niinistö

Soome presidendivalimised 2018: loe, kes kandidaatidest ebavõrdsusega võitleb, kes aga Euroliidust lahkuda tahab

Juba selle nädala lõpus, 28. jaanuaril hakkavad põhjanaabrid valima endale uut riigipead. Loe, kes on need kaheksa kandidaati, kes Soome presidendiks pürgivad!

Sauli Niinistö tahab ametiaega pikendada

Sauli Niinistö(69) loetleb kampaania kodulehel prioriteetidena rahu tagamist nii Soomes kui kogu maailmas, ühiskonnas ühtsuse loomist ning kliimaprobleemidega tegelemist nii Pariisi kliimalepingu kui Arktika nõukogu kaudu.

Niinistö sai Soome president 2012. aastal, kui ta tollased valimised roheparteilasest konkurendi Pekka Haavisto ees 62,5 protsendiga võitis. Oma otsusest ka teiseks ametiajaks kandideerida teatas Niinistö 2017. aasta mais ning novembris toetas teda ligi 80 protsenti soomlastest, detsembris 64 protsenti, mistõttu peetakse tema võitu üpris kindlaks. Ka Niinistö eelkäija Tarja Halonen oli presidenditoolil kaks ametiaega.

Niinistö kuulub liberaalkonservatiivsesse Rahvuslikku Koonderakonda, kuid valimistel osaleb ta sõltumatu kandidaadina. Teda hinnatakse heade diplomaatiliste suhete hoidmise pärast nii Venemaa presidendi Vladimir Putini kui USA riigipea Donald Trumpi ja tolle eelkäija Barack Obamaga.

 

 

 

Matti Vanhanen - kardab Soome lõhenemist

Soome Keskerakonna kandidaat Matti Vanhanen(62) peab suurimaks ohuks Soomele ühiskonna lõhenemist ning oma suurimaks trumbiks peab ta välispoliitilist kogemust. Oma manifestis rõhutab ta usinust, töökust ning ettevõtlikkust.

Vanhanen oli riigi peaminister aastatel 2003-2010 ning ta kandideeris presidendiks juba üle-eelmistel, 2006. aasta valimistel, kuid jäi siis 18,6 protsendiga häältest kolmandaks.

 

 

 

 

Laura Huhtasaari- Euroopa Liidu suurim kriitik

Euroskeptiliste, konservatiivsete ja rahvuslike Põlissoomlaste kandidaat Laura Huhtasaari (38) on tuntud oma migratsiooni ja Euroopa Liidu suhtes kriitiliste sõnavõttude poolest. Ta rõhutab, et tahab panna soomlased tähtsuselt esikohale ning et olukord Vahemerel on Soomele ohuks

Ta on töötanud varem nii usu- kui ka erivajadustega laste õpetajana, kuid aastast 2015 kuulub ta Soome riigikokku.

Huhtasaari on kreatsionist, seega ei usu ta evolutsiooni.

 

 

 

Pekka Haavisto - Euroliidu suurim pooldaja

Rohelistesse kuuluv Pekka Haavisto (59) on ta rõhutanud oma kogemusele maailma kriisikolletes humanitaartöö tegemisest ning lisaks on ta ka Euroopa rahuinstituudi kõneisikuks.

Ta asub nendel presidendivalimistel Niinistöga võitlustulle teist korda. Ta on olnud nii arengu-, omandi- kui ka keskkonnaminister.

Haavisto on ainuke avalikult homoseksuaalne kandidaat, mistõttu on ta pälvinud ka rahvusvahelise meedia tähelepanu.

Haavisto pooldab Euroopa Liitu kuulumist ning ta on toetanud ka Põhjamaade kaitsekoostööd ning EL-i ühist turva- ja kaitsepoliitikat.

Haavisto tahab end asõnul, et Soome võitleks õiglasema maailma poolest.

 

 

 

Paavo Väyrynen -  neljas kord kandideerida

Europarlamendisaadik ja Soome Keskerakonna liige Paavo Väyrynen(71) ei ole oma erakonna ametlik kandidaat, kuid ta kandideerib, kuna tal õnnestus koguda 20 tuhat toetuskaarti.

Oma aastakümneid kestnud poliitilise karjääri jooksul on ta olnud erakonna kõneisikuks mitmetes erinevates valdkondades.

Väyrynen on tuntud kui maapiirkondade õiguste eest võitleja ning Euroopa Liidu ja euroraha kriitikuna.

 

 

 

 

Tuula Haatainen - ebavõrdsusega võitleja

Sotsiaaldemokraat Tuula Haataineni (57) kampaania põhipunktid on ebavõrdsusega võitlemine, inimõiguste toetamine, elukestva õppe edendamine ja naiste õiguste eest seismine.

Ta on olnud varasemalt nii haridusminister kui ka sotsiaal- ja terviseminister.

Haatainen toetab tugevat kaitsepoliitikat ning ta peab mõistlikuks jätkata rahuvalvekoostööd Natoga. Siiski Natosse kuulumist ta ei poolda.

Haatainen usub, et nii Soome, kui ka teised Euroopa Liidu liikmesriigid peavad kordineerima toetusrahasid ja suunama need Aafrikasse, et parandada sealsete inimeste elu ning motiveerida neid kodumaale jääma Euroopasse migreerumise asemel.

 

 

Merja Kyllönen - tuumarelvade vastu, heaoluriigi poolt

Vasakliidu kandidaat Merja Kyllönen (40) on ta rõhutanud tuumarelvade keelustamise vajadust ja rahu olulisust, kritiseerinud maksude eest kõrvale hiilijaid ja halli majandust. Lisaks on ta rõhutanud ka heaoluriigi rolli.

Ta on olnud nii riigikogulane kui transpordiminister.

 

 

 

Nils Torvalds - NATO toetaja

Soomes elavate rootslaste kandidaat Nils Torvalds (72) on hetkel europarlamendisaadik ning kuulub Euroopa liberaaldemokraatide ridadesse.

Torvalds toetab Soome NATO liikmelisust.

 

 

 

 

Detsembris toimunud küsitluse kohaselt toetati kandidaate järgmiselt:

Sauli Niinistö - 64 %

Pekka Haavisto - 12%

Laura Huhtasaari - 3%

Merja Kyllönen - 3%

Matti Vanhanen - 3%

Tuula Haatainen -  2%

Paavo Väyrynen - 2%

Nils Torvalds - 1%

 

 

 

Laadimine...Laadimine...