Sotsid usuvad Ligi kiuste, et võimulepe avatakse läbirääkimisteks

Sotsiaaldemokraadid on veendunud, et koalitsioonileping avatakse ja kõik pakuvad omapoolseid ettepanekuid selle parandamiseks. 

Pilt: Scanpix

Sotsid usuvad Ligi kiuste, et võimulepe avatakse läbirääkimisteks

Sotsiaaldemokraadid on veendunud, et koalitsioonileping avatakse ja kõik pakuvad omapoolseid ettepanekuid selle parandamiseks. 

Haridus- ja teadusminister Jürgen Ligi väljendas valitsuse pressikonverentsil selget vastuseisu lepingu avamisele. Politoloogid ennustavad, et võimuliit püsib vaid senikaua, kuni sotsidel on kannatust. Ligi oli temale omaselt järsk ja otseütlemisega. Seekord jäi talle hambusse sotsiaaldemokraatide plaan avada koalitsioonileping ning see avada.

„Mina ikkagi selle hoiakuga päris nõus ei ole, et oleme alati avatud igasuguste lepingute avamisele. Ei ole alati avatud. Teatud asjad lähevad haisema, kui neid avada. Sel teemal on vaieldud viis nädalat. Kui peale allkirjastamisi algab partenerite ja iseenda allkirjade sõimamine, milleks on siis valimised, milleks partnerid, milleks juhtkonnad? Kas igasugune sisejõudude ümberjaotamine peab lepingut murdma?“ küsis Ligi.

SDE on siiski teist meelt. Erakonna juhatuse liige Inara Luigas (fotol vasakul) sõnas, et see, mida Reformierakond on välja öelnud, on erakonna isiklik seisukoht.

„Sotsiaaldemokraadid on teinud suvel palju tööd, piirkondadest on kokkukogutud ettepanekud koalitsioonilepingu muutmiseks ja need on juhatuses selekteeritud. Juhatus on oma otsuse teinud ja koalitsioonilepingu muutmiseks on esitatud konktreetses vormis ettepanekud. Erakondade esimehed on teinud ka oma esimese konsultatsiooni, milline on kogu protsess, kuidas läbirääkimised toimuvad. Milline on nende tulem, me ennustada ei saa. Üks on aga kindel, kuna oleme seda protsessi alustanud, väga lihtsalt me taganeda ei taha ja seisame oma ettepankute eest,“ kinnitas Luigas.

Politoloog Rein Ruutsoo ütleb, et tegelikult pole sotsiaaldemokraatidel selles võimuliidus mingit liikumisruumi.

„Agoonia võib kesta üsna kaua, sest kui põhimõtteks on valitud ükskõik kes või mida, peaasi, et mitte Savisaar, on liikumisruumi äärmiselt vähe. Reformerid teavad suurepäraselt, et nende positsioon on väga tugev ja sotsiaaldemokraatidel mänguruumi peaaegu üldse ei ole. Need plaanid, mida sotsid raha saamiseks pakuvad, ei saa reformeritele sobida, seega ei saa seda poliitikat võtta tõsiselt. Kui sotside plaan on juba ette määratud läbikukkumisele, pole tegemist tõsise poliitikaga, vaid avalikkuse petmisega,“ rääkis Ruutsoo.

Politoloog Oudekki Loone sõnul oli sotside hinnangul uus koalitsioon algusest peale paari inimese mugavuskoalitsioon.

„Tundub, et svähemalt osad sotsiaaldemokraadid tahaksid Eesti inimeste eest siiski rohkem seista. Seega püütakse teha kõik võimalik. Reformierakonnal on muidugi õigus, kui nad ütlevad, et kui leping on juba allkirjastatud, miks peaks seda kahe kuu pärast muutma hakkama. Võib olla oleks sotsidel mõistlik otsida hoopis uusi partnereid, kes on algusest peale tundnud huvi selle vastu, et Eesti iga inimese elu läheks paremaks, mitte ainult väikesel osal väga rikastel,“ arutles Loone.

Laadimine...Laadimine...