"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Sotside ettepanekud koalitsioonilepingu muutmiseks lükatakse osaliselt kõrvale (1)
04. august 2015
Scanpix

Sotsiaaldemokraadid on oma liitlastele esitanud hulgaliselt ettepanekuid koalitsioonileppe parandamiseks. Need käsitlevad nelja valdkonda: palgavaesust, ääremaastumist, riigikorraldust ning haridust ja teadust.

SDE juhatuse liige Andres Anvelt märkis, et tulumaksuvaba miinimumi tõstmiseks on möödapääsmatu üldine tulumaksu määra 4-protsendine tõus. “Seejuures on ülioluline, et maksuraskus läheb madalapalgalistelt kõrgemapalgalistele,” selgitas Anvelt Tallinna Televisioonile.

Kuigi sotsiaaldemokraadid on pannud pealkirjaks “Ettepanekud koalitsioonilepingu muutmiseks”, ei pea teiste liitlaste esindajad lepingu muutmist siiski võimalikuks. Reformierakondlasest riigikogu liikme Igor Gräzini hinnangul on ettepanekutes häid ideid, mõningaid neist toovad kaasa täiendavaid kulusid, seepärast ei kuule need isegi mitte kaalumisele. “Tegelikult neis ettepanekutes midagi rabavalt uut ei ole ja ei saagi olla, sest enamus neist asjadest on koalitsioonileppes juba sees.”

Riigikogu IRLi fraktsiooni esimees Priit Sibul kirjutab ettepanekuid ja Andres Anvelti artiklit silmaspidades, et juba praegu on lepingus ja seadustes madalapalgaliste maksukoormust vähendatud.

SDE juhatuse liige Andres Anvelt märkis, et peame kuhugi edasi liikuma. “Ei saa järgmised neli aastat topata koha peal ja teha mingisugust kosmeetikat. Rääkida kogu aeg julgeolekust, mis on kindlasti oluline teema, kuid mitte põhiteema. Me peame rääkima ka inimeste sisemisest ja sotsiaalsest turvalisusest. Sellest läheme me kogu aeg mööda ja kipume olema parempoolsed,” nentis Anvelt.

Opositsioonilise Keskerakonna aseesimees Kadri Simson arvab, et Taavi Rõivas sotsiaaldemokraatide ettepanekuid täiesti tähelepanuta siiski jätta ei saa. “Sotsiaaldemokraatide heakskiidust sõltub Taavi Rõivase positsioon peaministrina. Taavi Rõivasel ei ole ühtegi teist võimalikku liitlast. Ja ta peab säilitama tänase valitsuse. Kuna sotside häältega tehakse ka kõiki ebameeldivaid otsuseid, siis sotsiaaldemokraatide uus esimees Jevgeni Ossinovski on väga raskes olukorras. Kas ta jätkab nii nagu tema eelkäijad ehk et sotsid viivad oma häältega ellu Reformierakonna poliitikat  või ta püüab seista ka nende väärtuste eest, mille eest lubasid sotsid  valimiste eel seista,” arutles Simson.

Praegu on väga palju lahtiseid otsi, mis võivad mõjutada nii võimuliitu kui järgmise aasta eelarvet, mida sügisel arutama hakatakse. Kas sotside ettepanekud võimuliidu vahele tüli toovad, ei julge keegi ennustada.  Igor Gräzini sõnul ei pääse valitsus üle ega ümber arutelust Kreeka abipaketi üle ja see võib olemasolevaid kaarte ka mingil määral segi lüüa. “Tuletan meelde, et Kreeka kriisi osas puudub mitmetel erakondadel, sealhulgas ka Reformierakonnal erakondlik seisukoht,” märkis Gräzin.

Kadri Simson lisas, et meil seisab ees ligi kaks aastat ilma tõsiste valimisteta ja see on aeg, kus saab teha suuri otsuseid. “Taavi Rõivase juhitud valitsus ei ole aga siiamaani näidanud mingisugust võimekust suuri otsuseid teha. Teha otsuseid, kuidas maapiirkonda elu  tagasi tuua või kuidas valdava osa Eesti inimeste sissetulekuid kasvatada,” sõnas Simson.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Sten
4. aug. 2015 21:17
Sotsidel polnud vaja liituda Reformierakonnaga. Kui nad oleksid liitunud Keskerakonnaga, oleksid kõik lubadused täidetud. Ei tea, mida mõtlesid küll need inimesed, kes valisid Reformi hirmutamise, vihavaenu õhutamise ja vassimiste põhjal. Nendel inimestel on ükskõik, et meie inimeste elu veereb allamäge, et meil on palju vaeseid. Mikser tahtis vaid võimule saada, ta vihastas, et Keskerakonnas olles sai vähem tähelepanu, kui ta tahtis. Kõik valitsevad erakonnad tunnevad huvi vaid enda heaolu vastu.