Sotside luhtunud lubadus: 400-eurose tulumaksuvaba miinimumini jõuame 15 aasta pärast

"Loomulikult oleme huvitatud, et summa kasvaks jätkuvalt ja meil on kahju, et raha kulutati tagasimaksesüsteemile, mille IRL välja mõtles ja mida rahvakeeli kutsutakse Partsi munadeks," ütles Eesti Ametiühingute Keskliidu esimees Peep Peterson."Raha kulutati sinna ja selle arvelt oleks saanud töötasu tulumaksuvaba miinimumi saanud tõsta veel."

Pilt: Scanpix

Sotside luhtunud lubadus: 400-eurose tulumaksuvaba miinimumini jõuame 15 aasta pärast (1)

Triin Oja, Moonika Lepp

"Loomulikult oleme huvitatud, et summa kasvaks jätkuvalt ja meil on kahju, et raha kulutati tagasimaksesüsteemile, mille IRL välja mõtles ja mida rahvakeeli kutsutakse Partsi munadeks," ütles Eesti Ametiühingute Keskliidu esimees Peep Peterson."Raha kulutati sinna ja selle arvelt oleks saanud töötasu tulumaksuvaba miinimumi saanud tõsta veel."

Maksuvaba tulu tõuseb järgmisel aastal 154 eurolt 170 eurole. Sotsiaaldemokraadid tahtsid suve alguses koalitsioonilepingu avamise ajal tõsta seda 400 euroni, ent ei suutnud end koalitsioonis kehtestada.

Kadri Simson ei usu, et 16-eurone tõus on see, mille järele sotsid läksid. "Sellise tempoga jätkates jõuame 400-eurose tulumaksuvaba miinimumini viieteistkümne aasta pärast. Omal ajal lubas Reformierakond viieteistkümne aastaga Euroopa rikkamate hulka jõuda. Seega üsna sümboolne arv."

"Põhimõtteliselt on selge, et 16 eurot on väike tõus, isegi väga väike tõus," märkis majandusteadlane Heido Vitsur ja lisas, et küsimus pole eraldi lahendatav, sest on ka teisi valdkondi, kus oodatakse raha juurde või kust on natuke ära näpistatud. Eelarves  suuremate muudatuste tegemine nõuab kompleksset lahendust ja paljude asjade ümbervaatamist, viitas Vitsur maksureformi vajalikkusele.

Maksumaksjate liidu juhatuse liikme Lasse Lehise sõnul oleks maksuvaba tulu kindlasti vaja rohkem tõsta. "Paraku on sellele vaja leida katteallikas kas kõrgema tulumaksumäära  või mõne muu maksutõusu näol, aga selles ei suuda valitsuskoalitsioon kokku leppida."

Sotsiaaldemokraatide 400 eurot Lehis tõenäoliseks ei pea. "Eesti puhul võiks rääkida praegu maksimaalselt 300 eurost kuust." Ka Peterson leiab, et 300 eurot oleks optimaalne.

"Selleks, et tõepoolest jõuda sinna kolmesaja-neljasaja euro kanti tulumaksuvaba miinimumiga, selleks tuleb maksureformi ilmselt võtta suuremas pildis ette," ütles Peterson ning lisas, et võimalikud lahendused oleksid kas lisamaksuastmele minemine  või tulumaksu üldine tõus.

"Me tahame küll aidata palgavaeseid, aga teisest küljest ei saa me teha lõputuid soodustusi õpetajate, tervishoiutöötajate, politseinike-päästjate ja muude riigipalgal olevate inimeste arvelt," sõnas Peterson. "Kui ei tule kuskilt teisest kohast raha tagasi, siis mingil hetkel jookseb see süsteem ummikusse."

Ka Lehis rääkis, et vaja on leida õiglased katteallikad. "Lihtne arvutus näitab, et 10 eurot suurem maksuvaba tulu kuus annab umbes 600 000 inimesele 2 eurot kuus kätte, aga riigi maksutulu väheneb 1,2 miljonit eurot kuus ehk 7,2 miljonit eurot aastas," sõnas Lehis ja rõhutas, et kõik sõltub ikkagi rahalistest võimalustest ja oluline oleks jälgida ka seda, et katteallikas ei puudutaks sama sihtgruppi, kelle jaoks maksuvaba tulu tõus on kõige olulisem - st madalapalgalised.

"Näiteks kui tõsta koos maksuvaba tuluga tulumaksumäära, siis suureneks maksukoormus kõrgema sissetulekuga inimestel, aga kui kate leitakse näiteks aktsiisitõusust, siis mõjutab hinnatõus kõige rohkem taas madalapalgalisi - raha võetakse samast kohast tagasi, kuhu see anti. Seda teist varianti eriti mõistlikuks pidada ei saa," nentis Lehis.

"Ma arvan, et mõni järgmine vasakkoalitsioon, kus on sotsid ja Keskerakond koos, loodetavasti teeb selle maksumuudatuse ära. Võtab suuremad maksumuudatused ette ja saab sellega hakkama," ütles Peterson.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...