Spordi elutööpreemia saavad Erika Salumäe ja Selma Multer

Valitsus kiitis neljapäevasel istungil heaks Eesti Spordi Nõukogu ettepaneku ja määrata riiklikud spordi elutööpreemiad Erika Salumäele ja Selma Multerile.

Pilt: Scanpix

Spordi elutööpreemia saavad Erika Salumäe ja Selma Multer

Valitsus kiitis neljapäevasel istungil heaks Eesti Spordi Nõukogu ettepaneku ja määrata riiklikud spordi elutööpreemiad Erika Salumäele ja Selma Multerile.

Endist korvpallurit ja korvpallitreenerit, spordijuhti ja kohtunikku Selma Multerit tunnustatakse riikliku spordi elutööpreemiaga teenete eest korvpallivaldkonnas, teatas kultuuriministeerium BNS-ile. Selma Multeri pikaajaline sportlaskarjäär algas 1947. aastal Tartu Ülikooli korvpallinaiskonnas, aastatel 1962-1984 oli ta Eesti korvpalli vanemtreener. Selma Multeri entusiasm ja sihikindlus aitas sillutada teed rahvusvaheliste võistluste ja kohtunike toomisele Eestisse ning eesti korvpallurite arvukatele medalivõitudele. Ta oli ka ise kõrgelt hinnatud korvpallikohtunik ning oli tegev Moskva 1980. aasta olümpiamängudel. Selma Multer on ühtlasi eesti korvpalliajaloo talletaja, olles Eesti Spordiajaloo Seltsi liige, vahendas BNS.

Jalgrattur Erika Salumäe jääb eestlaste ühismällu kui kahekordne olümpiavõitja (Seoul 1988 ja Barcelona 1992). Lisaks on Salumäe maailmameistrivõistlustel võitnud kaks kuld-, kaks hõbe- ning ühe pronksmedali. Erika Salumäe on trekisõidus püstitanud ühtekokku 18 maailmarekordit. Tuntud on tema sihikindlus noorte sportlike eluviiside kasvatamisel nii Eesti Koolispordi Liidu presidendina kui ka tegevpoliitikuna. Erika Salumäe on Eesti Olümpiakomitee (EOK) auliige.

Preemia elutöö eest määratakse isikule, kelle aastatepikkune panus Eesti sporti on pälvinud avalikkuse kõrge hinnangu ja kelle kogu elutöö on olnud eeskujuks noorele põlvkonnale. Elutööpreemia suurus on 40 000 eurot, igal aastal määratakse kaks elutööpreemiat.

Spordi aastapreemia laureaadid on rattaorienteeruja Lauri Malsroos, kes päelvis pronksmedali läinud aastal maailmameistrivõistlustel sprindis ja kuldmedali Euroopa meistrivõistlustel; maadleja Epp Mäe, kes on läinud aasta Eesti parim naissportlane ning pälvis pronksmedali möödunud aasta maadluse maailmameistrivõistlustel kehakaalus kuni 75 kg ning hõbemedal maadluse U23 Euroopa meistrivõistlustel; veemoto treener ja paadimeister ning arendaja Üllar Põvvat; maadlustreener Ahto Raska, kes on läinud aasta Eesti parima naissportlase Epp Mäe treener; tõstja Mart Seim, kes pälvis pronksmedali mullustel tõstmise maailmameistrivõistlustel ning tõstesporditreener Alar Seim, kes on läinud aasta Eesti parim treener ja Mart Seimi treener.

Riiklik spordi aastapreemia määramisel arvestatakse möödunud kalendriaasta jooksul saavutatud sportlikke tulemusi, edukat treeneritööd, tulemuslikkust sporditöö korraldamisel, panust spordi propageerimisse, spordipedagoogikasse või sporditeadusse. Aastapreemia suurus on 9600 eurot ning igal aastal määratakse kuus aastapreemiat.

Spordi elutöö- ja aastapreemiate üleandmine toimub 24. veebruaril kell 13.30 Teaduste Akadeemia saalis Toompeal koos riigi kultuuripreemiate, teaduspreemiate ja Ferdinand Johann Wiedemanni keeleauhinnaga.

Laadimine...Laadimine...