Stig Rästa: Eesti ja Soome muusikalised keeled ühtlustuvad

Minevikus olid eesti ja soome muusika erinevad, seda paljuski seetõttu, et Eesti oli okupeeritud, rääkis muusik Stig Rästa Soome 100 kontserdi eel, mis toimub täna õhtul Vabaduse väljakul kell 18.00. "Kui aga praegust aega vaadata, siis hakkavad meie muusikalised keeled juba ühtlustuma. Eesti ja soome popmuusika ei ole enam väga erinev ja see hoiab eesti ja soome noori ühise niidi otsas."

Pilt: Scanpix

Stig Rästa: Eesti ja Soome muusikalised keeled ühtlustuvad

Urmas Kaldmaa

Minevikus olid eesti ja soome muusika erinevad, seda paljuski seetõttu, et Eesti oli okupeeritud, rääkis muusik Stig Rästa Soome 100 kontserdi eel, mis toimub täna õhtul Vabaduse väljakul kell 18.00. "Kui aga praegust aega vaadata, siis hakkavad meie muusikalised keeled juba ühtlustuma. Eesti ja soome popmuusika ei ole enam väga erinev ja see hoiab eesti ja soome noori ühise niidi otsas."

Täna saab Vabaduse väljakul kuulata Soome 100. sünnipäevale pühendatud Eesti-Soome tasuta ühiskontserti Soome 100, kus teiste hulgas esinevad meie lauljad Jüri Pootsmann ja Stig Rästa. Pealinn küsis neilt, milliseid laule nad esitavad ning mida arvavad soome ja eesti muusikast.

Laulukirjutaja, kitarrist ja laulja Stig Rästa rääkis, et laulab kontserdil soome keeles J. Karjalaineni (laulukirjutaja ja laulja Jukka Tapio Karjalainen) laulu "Mies, jolle ei koskaan tabahdu mitään" ("Mees, kellel ei juhtu kunagi mitte midagi"). "Olen hästi palju soomekeelset muusikat kuulanud ja see on läbi aegade üks mu kõige lemmikumaid laule. Sõnadki on peas. Valisingi sellepärast J. Karjalaineni laulu, et tegemist on minu lemmiklauluga."

Veel laulab ta kontserdil  Ivo Linna poolt kuulsaks lauldud soome laulu "Suvi" (Esko Koivumies "Taitaa tulla kesä") eesti keeles ja koos soome laulja Ronyaga laulab enda laulu "Goodbye to Yesterday".

"Kui mineviku poole vaadata, siis olid soome ja eesti muusikalised keeled täiesti erinevad. Seda kindlasti paljuski sellepärast, et Eesti oli okupeeritud. Kui aga praegust aega vaadata, siis hakkavad meie muusikalised keeled juba ühtlustuma. Eesti ja soome popmuusika ei ole enam väga erinev ja see hoiab eesti ja soome noori ühise niidi otsas."

Rästa hinnangul Eesti vanemad inimesed teavad Soome muusikat paremini, sest minevikus oli Soome eestlastele lähim uks Läände. Tänapäeval piire pole ja noorem publik ei ole enam soome muusikaga kuigi hästi kursis. "Ise olen hoidnud silma peal soome vanematel bändidel, kelle muusikat ma väiksena kuulasin. Kui näiteks J. Karjalainen või "Eppu Normaali" midagi teevad, siis ma aeg-ajalt kuulan neid. Soomlased aga on eesti muusikaga veel vähem kursis. Mõnda asja teatakse, aga üldiselt vähe."

Laulja Jüri Pootsmannil  on väga hea meel, et teda Soome 100 kontserdile laulma kutsuti. "Seal saab kindlasti olema tore ja huvitav. Esitan on oma viimast singlit "Silmades" ja ühe laulu veel, kuid esialgu pole veel päris kindel millist. "Silmades" valisin sellepärast, et see on minu kõige uuem laul."

Pootsmanni leiab, et soome ja eesti kultuurid on küllalt sarnased ning ka muusikalised keeled on sarnased ja mõlemale poolele arusaadavad. "Ma arvan, et paarkümmend aastat tagasi teati Eestis soome artiste isegi paremini kui praegu, aga mõnda artisti vast ikka teatakse. Endale pakub soome lauljatest huvi näiteks Alma, kes on ka väljaspool Soomet juba edu saavutanud."

Lisaks presidentidele osalevad kontserdil ka Soome ja Eesti peaministrid Juha Sipilä ja Jüri Ratas. Lavale astuvad Tõnis Mägi, Chalice, Iiris, Mari Kalkun, Lenna, Jaan Pehk, Jüri Pootsmann, Stig Rästa ja Villu Tamme Eestist ning Saara Aalto, Petri Laaksonen, Vesa-Matti Loiri, Paleface, Ronya, Scandinavian Music Group, Tuomo ja Ailu Valle Soomest. Kõik kontserdi tippartistid esitavad versioone üksteise lauludest ning laulavad ka koos. Õhtut juhivad armastatud näitlejad ja koomikud Jan Uuspõld ja Sanna Stellan. Kontserdist teevad otseülekande nii ETV kui ka Soome Yle Areena.

Tallinna linna poolse kingitusena on Soome juubeliaasta puhul 9.-10. juunil kõigil soomlastel võimalik linna ühistransporti tasuta kasutada. Tallinna ühtse piletisüsteemi ühistranspordi liinidel tasuta sõidu õigust tõendavaks tunnuseks on Soome Vabariigi poolt väljastatud pildiga isikutunnistus.

Lisaks kontserdile avatakse homme Maarjamäe lossi tallihoones näitus“100 Soome asja”, mis räägib Soomest ja soomlaseks olemisest argiste, uuenduslike ja humoorikate asjade kaudu. Telliskivi loomelinnakus 10.-11. juunil toimuval Tallinna Tänavatoidufestivalil tutvustatakse Soome toitu ning Soome artistid astuvad üles ka Tadaa! Festivalil, kell 15 esinevad Jaani kirikus noorte Eesti ja Soome kammeransamblid, sellele eelneb kell 14 palvemeditatsioon „Hümn sinisele taevale“. Nii siin- kui sealpool lahte peetakse aga riikide juubeliaasta puhul maha vähemalt 100 Eesti-Soome jalgpallimatši.

Kino Sõprus korraldab Linnahalli merepoolsel küljel ööl vastu laupäeva välikino seansi. Soome Instituudi ja Kino Sõprus koostöös näidatakse Soome 100 ürituste raames kultusrežissöör Aki Kaurismäki uusimat filmi “Teispool lootust”, mis on tugevalt seotud mere teemaga ja kuulub Kaurismäki mereteemalisse triloogiasse. Tegemist on esilinastuse järgse kaaslinastusega, kohal viibivad Soome näitlejad. Erakorralist filmielamust pakutakse kella täna õhtul kella 23.00-st kuni 02.00-ni.

 

Lisainfo:
SOOME PÄEVA KAVA

Laadimine...Laadimine...