"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Stoltenberg: NATO ei taha Euroopasse rohkem tuumarelvi (2)
24. oktoober 2018
Scanpix

NATO peasekretär Jens Stoltenberg ütles kolmapäeval, et tema arvates ei taha alliansi liikmesriigid vastuseks Venemaa uuele raketiprogrammile Euroopasse rohkem tuumarelvi.

“Me ei taha uut külma sõda,” ütles Stoltenberg. “Me ei taha uut võidurelvastumist,” vahendas BNS.

“Ja ma ei kujuta ette, et (NATO) liitlasriigid paigutaksid vastuseks uuele Vene raketile Euroopasse rohkem tuumarelvi,” lisas ta.

“Aga ma näen vajadust – ja just see NATO-s praegu käibki – hinnata uue Vene raketi mõju meie julgeolekule.”

USA president Donald Trump teatas esmaspäeval, et on valmis tõhustama Ühendriikide tuumaarsenali vastuseks Vene raketiprogrammile SSC-8 (vene tähis 9M729).

Trump oli juba laupäeval teatanud otsusest viia USA välja 1987. aastal Venemaaga allkirjastatud keskmaa tuumajõudude leppest INF, väites, et Moskva rikkus seda Novator 9M729 rakette paigutades.

Euroopa Komisjon kutsus esmaspäeval Ühendriike ja Venemaad jätkama kõnelusi tuumarelvaleppe säilitamiseks ja Stoltenberg möönis, et Trumpi otsusel ei ole NATO-s üksmeelset toetust.

Ta lisas aga: “Venemaa on nüüd tunnistanud, et välja töötamas uut raketti SSC-8. Nii et probleemiks, ohuks, väljakutseks on Venemaa käitumine.”

“Ei saa olla kokkulepet kahe poole vahel, mida austab ainult üks. Venemaal tuleb pidada sellest kinni läbipaistvalt, tegelikult,” ütles Stoltenberg.

NATO suursaadikud tulevad kokku Venemaa raketiprogrammi mõju arutama, sõnas ta ja lisas, et püütakse korraldada ka NATO nõukogu ja Venemaa kohtumist.

Tuumaleppe küsimus jättis varju pressikonverentsi algselt kavandatud teema – Norras peetavad NATO õppused Trident Juncture, mis on alliansi suurimad pärast külma sõja lõppu.

Venemaa on kutsutud õppusi vaatlame, kuni “ta käitub professionaalselt ning hoidub ohtlikest olukordadest ja käitumisest”, ütles Stoltenberg.

Venemaa eitab INF-i leppe rikkumist ja väidab, et hoopis USA ei pea selle tingimustest kinni.

1987. aastal USA ja Nõukogude Liidu vahel sõlmitud INF-lepe keelab 500-5500-kilomeetrise tegevusraadiusega tiibrakettide, samuti raketi stardiseadeldiste ja tugivarustuse tootmise ja katsetamise. Olemasolevad varud tuli hävitada 1991. aasta 1. juuniks.

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

tagasi Aafrikka elik Põhja-Aafrika rekonkista
25. okt. 2018 06:17
Euroopa peaks muutma oma käitumist Vahemere keskosas kus mingi juudipoiss korraldas sepapoeg Benito loodud Liibüa hävitamise lastes tappa oma hää sõbra ja võlausaldaja Muammari. On tegelt ilmaime, et juudipoiss Sarko ja mingi mulatipoisi tekitatud kaost Põhja-Aafrikas ei ole senini kasutanud Valge Tsaar elik Vladimir Vladimirovitš kes mingite tühikargajate sisulisel mahitusel on hõivanud Alaviitide ranniku Süürias Vahemere keskosa siis. Ja vaid teat ressursipuudus ilmselt on takistanud Vene laevastiku ja õhuväe baaside rajamist Küranaikasse Benito loodud Liibüas elik siis Vahemere keskosa hõivamist sisuliselt. Loodetavasti uuel Itaalia valitsusel on söekast lõpetada orjakaubandus Vahemerel ja luua kord majja Itaalia legendi Benito poolt loodud Liibüas ja ennetada Valge Tsaari saabumist Tripoli ja Benghazisse. Loomulikult Euroopa Liidu toel saates ekspeditsiooniväed Liibüasse ja hävitades kõik islamistid. Järsku alustaks rekonkistaga Põhja-Aafrikas vanas heas kristlikus Põhja-Aafrikas muide kas keegi eestlastest teab kus asub katoliikluse keskus või ei huvita kedagi enam Room? Ja kihutades Euroopa tunginud neegrikarjad tagasi Sise-Aafrikka.
Mida teeb Kuuba?
24. okt. 2018 19:07
Üliriik USA võitleb uuesti tugevneva Venemaaga ja väänatakse käsa Euroopas, üüratul Ääremaal ja Lähis-Idas. Vägisi tekkib tunne, et Vene toob mingil hetkel esile vana hea sõbra Kuuba muide otse üliriik USA külje all. Keegi Gorba tasemel kombainer muide mingi põhjusel loobus vennaste Castrote Kuubat toetamast ja sarnast poliitikat jätkas tasemel vodkamees Borja ja teat aja muide üllatus-üllatus Vladimir Vladimirovitš - USA ja Venemaa olevat hääd sõbrad. Venemaa Putini Venemaa nimelt likvideeris elektroonilise luure keskuse Havannas selline sõprade värk!!! Tundub, et tollest väidetavast "sõprusest" ollakse suht kaugel ja miks mitte asuda teat süsteeme ladustama Kuubale otse USA külje alla ja rõõmuks. Samas kui kaugele on nõus minema vana hea sõprusega elik Venemaaga igati aastatega kogemust ja tarkust kogunud kuubakad? Seega rohkelt mõtlemist USA-le lisaks Venemaale ja kuubakatele.