Suri kirjanik ja helilooja Enn Vetemaa

Teisipäeval suri kirjanik, tõlkija ja helilooja Enn Vetemaa. Vetemaa on kirjutanud luuletusi, jutustusi, romaane, filmistsenaariume, muusikatekste, näidendeid ja publitsistikat. 

Pilt: Scanpix

Suri kirjanik ja helilooja Enn Vetemaa

BNS

Teisipäeval suri kirjanik, tõlkija ja helilooja Enn Vetemaa. Vetemaa on kirjutanud luuletusi, jutustusi, romaane, filmistsenaariume, muusikatekste, näidendeid ja publitsistikat. 

Enn Vetemaa sündis 20. juunil 1936 Tallinnas, õppis Tallinna 22. Keskkoolis, lõpetas Tallinna Polütehnilise Instituudi keemiainsenerina aastal 1959 ja konservatooriumi kompositsiooni erialal aastal 1965, vahendas BNS.

Vetemaa on töötanud muu hulgas Tallinna Paberivabrikus meistrina aastatel 1959–1960, ajakirja Küsimused ja Vastused kaastöölisena aastatel 1963–1965, ETV vanemtoimetaja ning kirjandus- ja kunstisaadete peatoimetajana aastatel 1965–1969, kirjanike liidu luulekonsultandina aastatel 1969–1976, kirjastuse Kupar juhina ning vabakutselise kirjanikuna.

Vetemaa on kirjutanud luuletusi, jutustusi, romaane, näidendeid, filmistsenaariume, muusikatekste ja publitsistikat. Vetemaa oli Eesti Heliloojate Liidu liige alates 1994 ja Eesti Kirjanike Liidu liige alates 1966.

Heliloojana on Vetemaa eelkõige 1990. aastatel kirjutanud instrumentaalteoseid.

Vetemaa on õppinud heliloomingut Eesti Heliloojate Liidu noortesektsioonis Boris Kõrveri ja Edgar Arro juhendamisel ja Tallinna Riiklikus Konservatooriumis, mille lõpetas 1965 Anatoli Garšneki ja Heino Elleri õpilasena.

Pärast konservatooriumi lõpetamist pühendus kirjutamisele. Tema mitmekesine kirjanduslik looming sisaldab romaane, näidendeid, luuletusi ja jutustusi, filmistsenaariumeid ja mitmeid ooperilibretosid, nagu Veljo Tormise "Luigelend", Alo Mattiiseni "Dispuut", Alo Põldmäe "Kontrabass-kuningatütar" ja Heino Jürisalu "Püha Susanna".

Heliloominguga hakkas Vetemaa tegelema 1990. aastate teisest poolest. Tema üks meelisžanre on instrumentaalkontsert, nagu kontserdid fagotile, oboele ja trompetile. Koosseisuna on ta tihti eelistanud saksofonikvartetti.

Vetemaa muusika on kõlanud festivalil "Eesti muusika päevad", Rapla kirikumuusika festivalil, tema teoseid on esitanud Tallinna kammerorkester, noorte filharmoonia, Tallinna Saksofonikvartett, Uinuvate Tuubade Kvartett, oboist Aleksander Hännikäinen, trompetist Indrek Vau, organistid Aare-Paul Lattik ja Kristel Aer.

Enn Vetemaale on omistatud Valgetähe IV klassi teenetemärk aastal 2001. Ta pälvinud Juhan Smuuli nimelise preemia aastatel 1973, 1975 ja 1976.

Laadimine...Laadimine...