SUVESÜNDMUSED: Rüütlid ja Nõmme tantsupidu

Keskaja päevad toovad tänavatele keskaegses rüüs vanaaegsete värvidega kunstnikud ja kutsuvad tõrvikutega rongkäigule.

Pilt: Scanpix

SUVESÜNDMUSED: Rüütlid ja Nõmme tantsupidu

Kai Maran

Keskaja päevad toovad tänavatele keskaegses rüüs vanaaegsete värvidega kunstnikud ja kutsuvad tõrvikutega rongkäigule.

Keskaja päevad toovad tänavu vanalinna õitsva hansaaja hõngu 9.-12. juulini. "Kui Raekojas on suvel avatud suurejooneline keskaegne kunstinäitus, siis meie toome keskaegses ametirüüs maalijad linnatänavaile," ütles keskaja päevi korraldava rahvakunsti ja käsitöö liidu auesimees Liivi Soova.

"Tallinna rahvaülikooli maaliringi õppurid riietuvad keskaegsetesse rõivastesse ja maalivad linatänavail nagu muiste, samade värvide ja vahenditega."

Soova soovitas ka linnaelanikel keskaja päevadel muistseid rõivaid kanda. "Reede õhtul kell pool kümme algab Raekoja platsilt kostümeeritud rongkäik, kus tõrvikutega marsivad Tammsaare teatri näitlejad," rääkis Soova. "Kutsume vanalinna läbiva rongkäiguga liituma ka kõiki linlasi ja külalisi."


Viru väljakul kõlab indie-rock 

Tänavu on tavapärasest erinev ka Raekoja platsi esinemislava, mis neljast küljest avatud telklavana leiab koha platsi keskel. Platsil saab kaubelda keskaegsel turul ja õppida käsitööd meistrikodades. 

"Palju tegevusi on lastele," mainis Soova. "Niguliste mäe meistrite külas on lastealal õpitoad ja rüütlikool õpetab vibu laskma. Täiskasvanud võitlevad aga keskaegsel rüütliturniiril Väikese Rannavärava bastioni juures."

Keskaja päevade korraldamist toetab Tallinna linn, kes on õla alla pannud ka sedakorda juba kümnenda noortemuusika festivali Manka Boutique korraldamisele. 10. ja 11. juulil astuvad kokku kolmes festivalipaigas Eesti muusikute kõrval üles Venemaa, Läti ja Soome artistid.

"Kui esialgu esindas festival peamiselt kohalikke vene muusikuid, siis nüüdseks oleme muutumas rahvusvaheliseks indie-festivaliks," lausus festivali korraldaja, muusik Ruslan PX. "Eriti tugev on festivalil line-up muusika. Ansambleid on akustilisest popist elektroonilise muusikani, kuuleb postpunki, rocki, jazzi ja funki."

Tänavu peetakse Manka Boutique festivali kolmel eri laval kesklinnas: Von Krahli klubis, festivali kunagises alguspaigas Viru väljakul ja Kumu kunstimuuseumi sisehoovis. Päeval on kõik kontserdid tasuta, öösel sümboolse summa eest. Festivali korraldamist toetavad Tallinna linn ja kultuurkapital.

Nii saab reedesel öökontserdil Von Krahlis kuulata Peterburi popmuusika bändi Otomoto, kes oma loomingus miksib  murtud rütmidega funki, new-rave’i ja crowd-rocki, ning energilise kitarrimänguga tuntuks saanud Soome indie-rokkansamblit Love Sport. Eksootilisi kitarriefekte pakuvad veel kohalikud staarid Junk Riot ehk üleliigsed pead. Laupäeval on Von Krahli öölaval vene ansambel Kurara, Pärnu indie-rock ansambel The Boondocks ja Tartu bänd Cub-A. Festivali lõpetab post-punki viljelev Lemon Trees. 

 

Kultuur jõuab turulegi

"Suvel on laupäeviti Nõmme turul tõeline laulu- ja tantsupidu," ütles abilinnapea Arvo Sarapuu. "Juba juunikuu esimene nädalavahetus tõi turuplatsile rahvast topelt, sest laulis Toomas Anni. Hetkega oli esinemisplats ka tantsupaaridest tulvil."

Toomas Anni tasuta kontserti saab kuulata 24. juulil ka Mustamäe turul. Sarapuu sõnul jätkuvad laupäeviti südapäeval tasuta kontserdid Nõmme turul suve lõpuni.

"Lisaks praktilisele poolele tahame rahvale pakkuda kultuurilist meelelahutust kogu suve," lausus Sarapuu. "Nõmme turg pakub suvel ka senisest enam silmailu, sest haljastus on saanud uue näo nii turul kui ka selle ümbruses. Kui näiteks bussipeatuse ja turu vahel oli varem üsnagi ärasõtkutud mururiba, siis nüüd on kruusatud peenrad. Bussipeatus ise peaks lähiajal saama turuliste tarvis suure teabetahvli."

 

Rütmikas muusika festivalil Manka Boutique 

Tasuta kontserte saab kuulata 10. juulil kella 18-22 Viru väljaku Amarillo terrassil ja 11. juulil kella 17-22 Kumu kunstimuuseumi sisehoovis. 

Viru väljakul Amarillo restorani terrassil astuvad reedel lavale tuntud jazzi eksperimenteerijad Triophonix, Estrada Orchestra ja PX Band-99.

Laupäevasel päevalaval Kumu kunstimuuseumi sisehoovis kõlab spetsiaalselt festivali jaoks ette valmistatud bossanova Dana G-lt & Lavanda esituses ja reggae hip-hop Riia  ansamblilt Apofeoz Orkestra. Esinevad Peterburi laulja Jenia Lubich, Pärnu indie-pop bänd Steps To Synapse ja L’emours Eestist.

 

Laadimine...Laadimine...