SUVI SETUMAAL: Jaanipühad, kuninga valimised ning sibulalaat

Kuigi ülalpool Eestis on jaaniaeg juba möödas, on setu jaanipüha alles ees. Aga põnevaid sündmusi on Setumaal suvel muidki.

Pilt: Toomas Huik / Postimees / Scanpix

SUVI SETUMAAL: Jaanipühad, kuninga valimised ning sibulalaat

Kuigi ülalpool Eestis on jaaniaeg juba möödas, on setu jaanipüha alles ees. Aga põnevaid sündmusi on Setumaal suvel muidki.

"See suvi on tänu soome-ugri kultuuripealinnale Setomaal huvitavaid sündmusi täis," lubab Seto ülemsootska Annela Laaneots. "Kindlasti soovitaksin Setomaale tulla seto jaanipäeval, mis on käesoleval aastal juuli esimesel nädalavahetusel. Suuremad seto jaanituled toimuvad 3. juulil
Käre külas, 4. juulil Treski külas ja 6. juulil Miikses."

Et Obinitsa on tänavune Soome-Ugri pealinn, on Laaneotsa sõnul see setu suvi eriti kirju.

Setumaa eri paigus toimuvad etnofuturismi konverentsid, Ostrova festival, teater Vanemuise etendus "Obinitsa", kostipäiv ehk kohvikutepäev, Lüübnitsa sibula- ja kalalaat ja nii edasi. "Suve tähtsündmus on kindlasti Seto kuningriigi päev, mis sel aastal toimub 1. augustil Obinitsas," mainis Laaneots. Et Obinitsa on tänavu Soome-Ugri kultuuripealinn, tõotab sündmus kujuneda eriti suurejooneliseks ning on kindlasti Obinitsa selleaastane tippsündmus.

Väidetavalt maailma parimad sibulad saab aga osta traditsiooniliselt Lüübnitsa sibula- ja kalalaadalt, mis toimub
Põnevaid sündmusi leidub Setumaal igal nädalal ning kes soovib paika külastada, leiab endale meelepärase ürituse Soome-Ugri kultuuripealinna 2015 kodulehelt.

Kindlasti maksab silm peal hoida ka soome-ugri kultuuripealinna lehel Facebook’is.

Kes tahab aga Setumaaga pisut põhjalikumalt tutvust teha, see võiks läbi käia turismimarsruudi Setu Külavüü, mis algab Võõpsu pühakojast ning lõpeb otse piiril – Luhamaa apostliku õigeusukiriku juures. Setu Külavüü täpne marsruut on ülal veebilehel Avasta Setumaad, kust võib leida ka ürituste kalendri ning Setumaa majutus- ja söögikohti.  

Laadimine...Laadimine...