Suvisel Birgitta festivalil säravad La Scala artistid

 Suvine Birgitta toob 9.-18. augustini Tallinnasse Metropolitani, Pariisi, Milano La Scala ning Londoni kuningliku ooperi tähed.

Pilt: Albert Truuväärt

Suvisel Birgitta festivalil säravad La Scala artistid

Ivo Karlep

 Suvine Birgitta toob 9.-18. augustini Tallinnasse Metropolitani, Pariisi, Milano La Scala ning Londoni kuningliku ooperi tähed.

"Maestro Eri Klas algatas Brigitta traditsiooni 2005. aastal, et meil Eestis oleks üks festival, mis tooks publikuni natuke teistsugust repertuaari, elavdaks meie teatrielu, pakuks elevust ja värvi,"  ütles dirigent ja festivali kunstiline juht Risto Joost, kelle sõnul järgitakse sama põhimõtet ka tänavu. "Meil on kavas klassikaline ooper "Boheem", aga värskes võtmes, ning Tšehhi rahvusballeti modernne tõlgendus Tšaikovski balletist "Luikede järv"."


Linnapea lubab kohal olla


"Boheem" etendub kahel korral ja maestro Puccini koduteatri ehk Lucca Giglo teatri etenduses teevad Joosti kinnitusel kaasa väga säravad talendid. "Nende seas Milano La Scala teatriakadeemia lõpetanud ja Itaalias suurt karjääri tegevad artistid, kes laulavad ka näiteks Rooma ja Veneetsia ooperis. Tegu on maailma tippklassi noorte lauljatega."


Linnapea Taavi Aas avaldas heameelt, et Eri Klasi algatus nii toredasti edasi kestab. "Tegemist on Tallinna kultuurisuve ühe tähtsündmusega," lisas ta.


Aasa sõnul teeb Birgitta eriliseks just see, et tegu on muusikateatrite festivaliga, milliseid eriti palju ei korraldata. "Esimest korda tuleb esinejaid Itaaliast ja Tšehhist, kuid minu meelest on tore ka see, et mõeldakse meie järelkasvule – üks lavastus on noorte tehtud ja ka mõeldud eeskätt noortele. Birgitta festival on vaatajate seas väga hinnatud ja kõik etendused alati viimse kohani välja müüdud. See näitab, et inimesed on juba ette kindlad, et pakutakse ainult häid elamusi. Ka tänavu ei ole festivali kavas ühtegi sellist etendust, mida ei tahaks vaadata, pigem on probleem selles, kust võtta aega, et kõike näha ja kuulda. Mina käin etendustel nii palju, kui vähegi võimalik."


Brno rahvusballeti kunstiline juht Mario Radacovsky ütles, et ta on küll tuline klassika-austaja, kuid peljata ei tasuks ka modernseid ballette, mida tema teater Birgittal esitab. Need on Tšaikovski "Luikede järve" põhjal loodud "Black and White" ja kolme lühiballetti – "Serenaad", "Sofa" ja "Lunar Sea – Noir Blanc" – ühendav "Made in USA".


Väärikas ajalugu


Radacovsky sõnul püüavad need lavastused ühendada klassikalisi traditsioone, olles seejuures nüüdisaegsed. Lühiballettide autorid on kolm USA-ga seotud tantsuloojat. Näiteks balleti "Serenaad"  autor Georges Balanchine on öelnud, et tants on nähtavaks tehtud muusika. "Just see tema lavatükk on muutnud kogu maailma arusaama balletist," mainis Radacovsky.


Tallinna filharmoonia direktor Margit Tohver-Aints nentis, et saame näha tõelist tähtede paraadi. "Festival lõpeb Placido Domingo "Operalia" tähtede ooperigalaga, kus astuvad üles kõik need artistid, kelle lauljakarjäär liigub praegu jõudsalt tõusvas joones. Seal kuuleme Metropolitani ooperis, Pariisi ooperis, Londoni kuninglikus ooperis ja teistes maailmakuulsates ooperimajades esinevaid soliste. Tore on ka see, et selliste jõudude kõrval saab publik kogeda meie enda noorte pakatavat elurõõmu ja laululusti. Hea on näha Birgitta laval Hanna-Linna Võsa muusikakooli väga andekaid noori õpilasi koos oma õpetajatega. Etendus kannab nime "Muusikalicool" ja verinoorte artistide kõrval näeme seal Hanna-Liina Võsa ennast, samuti dirigent  Valter Soosalu, Maria Listrat, Kelli Uustanit, Priit Volmerit ja Märt Agu."


Aintsi hinnangul muudab tänavuse Birgitta eriliseks see, et laval on kaks pika ajalooga Euroopa muusikateatrit. Puccini teater loodi juba 1675. aastal ja Brno teater 19. sajandil. "Need on väärikad ja pika ajalooga teatrid ning tore on neid näha esinemas Tallinnas Birgitta festivalil," ütles ta.

Laadimine...Laadimine...