Taasiseseisvumispäev kutsub laulma ja teletorni kaitsma

Rahvarinde muuseum kutsub taasiseseisvumispäeval vanalinna orienteeruma ja lõõtspilli saatel laulma, teletorn aga ligi 900 trepiastmest üles ronima ja enda hõivamise näidislahingut vaatama.

Pilt: Scanpix

Taasiseseisvumispäev kutsub laulma ja teletorni kaitsma

Kai Maran

Rahvarinde muuseum kutsub taasiseseisvumispäeval vanalinna orienteeruma ja lõõtspilli saatel laulma, teletorn aga ligi 900 trepiastmest üles ronima ja enda hõivamise näidislahingut vaatama.

Orienteerumismäng "Rahvarinde radadel" saab Rahvarinde muuseumist Vabaduse väljakult alguse 20. augustil kell 11. "Käime läbi taasiseseisvumise ja Balti ketiga seotud mälestusmärgid ja huvitavad paigad Toompeal ja vanalinnas," rääkis projektijuht Helin Kliimann."Ootame osalema igas eas inimesi. Vabalt võib juhtuda, et vanavanemad ja lapselaps on ühes võistkonnas! Tuleb tore jalutuskäik, mis annab ka uusi teadmisi."

Perekonna reliikviad

"Olenevalt läbimise tempost vältab retk Tallinna vanalinnas üks-kaks tundi," lausus muuseumi juhataja Helen Lausma-Saar. "Orienteerumisest võib osa võtta nii üksi, paarikesi kui ka kuni viieliikmelise meeskonnaga. Rada on hea läbida nii noorematel  kui ka vanematel, liikumistempo valib igaüks ise. Võitja ei ole mitte see, kes esimesena muuseumi tagasi jõuab, rohkem loeb nutikus ja teadmised."

Kliimanni sõnul sobib mäng ka pealinna külalistele, sest tänavail orienteeruda aitab kaart, kus otsitavad sihtmärgid juba peale joonistatud. Ettevõtmisele saab registreeruda tel 644 8193 või rrmuuseum@rrmuuseum.ee, samuti muuseumis kohapeal (Vabaduse väljak 9). 

Oma mälu ja teadmisi Eesti taasiseseisvumise sündmustest saab testida ka kella 11-14 muuseumis toimuval kiirviktoriinil "Olid alles ajad". Osavamaid vastajaid ootavad auhinnad. Kell 12 tõmbab aga pillimees Leho Laaser lõõtspilliga hoo sisse ühislauludele. "Laulame nii vanu ja tuttavaid viise kui ka uusi ja seni veel avastamata laule," rääkis Lausmaa-Saar. "Laulusõnad saab muuseumist, et siis kõik koos laulda ja meenutada nii 24 aasta tagust 20. augusti päeva kui ka mõelda tänasest ja homsest."

Tasuta õuesündmused

Ajaloomuuseumis (Pirita tee 56) on taasiseseisvumispäeval kella 12-17 lossipäev, kus igal täistunnil algaval ekskursioonil saab piiluda ka tavapäraselt külastajatele suletud ruumidesse. "Saab otsida aardeid, teha pilti, sõita kaarikuga, mängida, osaleda mälumängus ja kuulata muusikat," ütles direktor Sirje Karis. Lossipäevale lisab särtsu puhkpilliorkester Pritsu Brass, ringi sõidab hobukaarik ja tallihoone ees teadusabi telgis saab näiteks perekonna reliikviate kohta asjatundjailt selgitusi küsida.

Teletorn tähistab juba neljandat aastat vabariigi taasiseseisvumist perepäevaga, kus näidislahing elustab Nõukogude dessantväelaste katse 1991. aasta augustis torni hõivata. Sündmusi meenutab teletorni õuel kell 13.45 kaitseliidu Tallinna maleva näidislahing.

Perepäev teletorni õuel (Kloostrimetsa tee 58a) algab kl 11, õueala tegevused on kõigile tasuta. Lapsi lõbustavad perepäeval politsei ja piirivalve maskott Lõvi Leo, päästeameti maskott Nublu ning teletorni maskott ETI. Meisterdama ja huvitavaid mänge õpetavad kodutütred ning noorkotkad. Lasteabi nõuandetelefon ja häirekeskus tutvustavad, kuidas hoida elu turvalisena. Näha saab ka päästjate varustust, näiteks päästeautot, ja proovida tulekustuti kasutamist. Punane Risti töötuba jagab õpetusi esmaabiks, tutvuda saab meditsiiniautoga ja parameditsiini töötoaga.

Taas on võimalik ronida üles teletorni 870 trepiastmest, mis võrdub 65-korruselise maja kõrgusega. Treppidele pääseb kella 12-17 igal täistunnil alates 10. eluaastast. Pilet 8 eurot, sooduspilet 5 eurot, registreerumine teletorn@teletorn.ee

---------------------------

Lasnamäel kõlavad Kriegeri isamaalised laulud

 Lindakivi kultuurikeskuses (J. Koorti 22) toimub 19. augustil kell 18 taasiseseisvumispäeva tasuta kontsert. Erich Kriegeri kõrval teeb kaasa koreograafiastuudio Lootos.
8 20. augustil kell 12 võtab Rahvarinde muuseumis laulud üles lõõtspillimees Leho Laaser.
8 Teletorni õuel esineb 20. augustil kell 13 ja 14.30 kaitseliidu Tallinna maleva orkester ning kell 18 ansambel Kukerpillid.

Laadimine...Laadimine...