Taavi Rõivas tunnistas ebaväärikat käitumist, Eiki Nestori sõnul saab Rõivas vaid ise ametist lahkuda

"Vabandan ka oma abikaasa ja laste ees, keda see kõik paratamatult haavab," sõnas endine peaminister Taavi Rõivas, kes tunnistas ebaväärikat käitumist võõra naisterahva suhtes hiljutisel välisreisil Kagu-Aasiasse. Riigikogu esimehe Eiki Nestori sõnul saab riigikogu aseesimees Rõivas vaid ise ametist lahkuda, sest aseesimeeste umbusaldamise protseduuri pole ja riigikogu juhatuse valimised on kord aastas. Jurist Merle Albrant tõdes, et väga vähesed naised söandavad taolised ahistamisjuhtumid päevavalgele tuua. "Enamus lihtsalt kannatab vaikides."

Pilt: Scanpix

Taavi Rõivas tunnistas ebaväärikat käitumist, Eiki Nestori sõnul saab Rõivas vaid ise ametist lahkuda (4)

"Vabandan ka oma abikaasa ja laste ees, keda see kõik paratamatult haavab," sõnas endine peaminister Taavi Rõivas, kes tunnistas ebaväärikat käitumist võõra naisterahva suhtes hiljutisel välisreisil Kagu-Aasiasse. Riigikogu esimehe Eiki Nestori sõnul saab riigikogu aseesimees Rõivas vaid ise ametist lahkuda, sest aseesimeeste umbusaldamise protseduuri pole ja riigikogu juhatuse valimised on kord aastas. Jurist Merle Albrant tõdes, et väga vähesed naised söandavad taolised ahistamisjuhtumid päevavalgele tuua. "Enamus lihtsalt kannatab vaikides."

Tänane Eesti Päevaleht kirjutas Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse peost Malaisias, millel viibis ka reformierakondlasest ekspeaminister Taavi Rõivas ja mille õhtu jooksul mitmed naised tundsid end ahistatuna, eriti üks Malaisias elav eestlanna.

Naise sõnul mees tõmbas ta tantsuplatsilt eemale, kus inimesed neid ei näinud, ja suudles naist agressiivselt. "Edasine läks täiesti kontrolli alt välja: ta kiskus mu kleiti üles ja käperdas mind."

Hiljem olevalt mees talle öelnud: "Ma ei suuda vastu panna tüdrukutele, kellel on sellised silmad nagu sul."

Jurist: enamus naisi kannatavad vaikides

Jurist Merle Albrant ütles Pealinnale, et kui tegemist on ahistamisega, millega kaasneb valu tekitamine, on karistusseadustiku kohaselt tegemist isikuvastase kuriteoga. "Valu võib tekitada näiteks käsi väänates või tõugeldeski. Ähvardamine  on samuti isikuvastane tegu."

Kas keegi isikuvastase kuriteo sooritamise järel tagasi peaks astuma, sõltub Albranti hinnangul eelkõige inimesest endast ja tema väärtushinnangutest. "Tõsiasi on aga see, et veel väga vähesed naised söandavad taolised ahistamisjuhtumid päevavalgele tuua või õigusabi otsida. Enamus lihtsalt kannatab vaikides. Paljudele on töökoha  säilitamine tähtsam."

Riigikogu aseesimeest umbusaldada ei saa

Riigikogu esimehe Eiki Nestori sõnul saab hiljutisel välisreisil Malaisias võõra naise suhtes vääritult käitunud riigikogu aseesimees Taavi Rõivas vaid ise ametist lahkuda, sest aseesimeeste umbusaldamise protseduuri pole ja riigikogu juhatuse valimised on kord aastas, vahendas BNS.

"Olen [Reformierakonna esimehe Hanno] Pevkuriga seda [Reformierakonna liikme Taavi Rõivase vääritut käitumist] arutanud ja eks nad omavahel vahetavad nüüd mõtteid," ütles Nestor neljapäeval BNS-ile. "Meil pole umbusaldamise protseduuri. Ei saagi olla, sest me valime kord aastas riigikogu juhatust."

Nestori sõnul toob vääritu käitumine kahju riigikogu mainele, ükskõik, kas vääritult käitub parlamendi lihtliige või juhatuse liige. "Kui saadikud mingi sellise jutumärkides kangelasteoga hakkama on saanud, olen ma ennegi pidanud kommentaare andma, kuigi mina pole neid tööle võtnud. Inimesed on nad valinud. Aga ma saan ka aru, et minu töökohustuste hulka käib selle kommentaari andmine. Ja ma olen ka varem andnud käitumissoovitusi, mida nad pole täitnud. [Martin Repinskiga kakelnud ja avarii põhjustanud] Dima Dmitrevile sai soovitatud tagasi astuda ja tegeleda oma maine küsimustega, aga ta ei teinud seda," rääkis Nestor.

Üksikud tublid astuvad ise tagasi

"Meil on Eestis üksikuid näiteid poliitikas, kus poliitikud on suutnud tagasi astuda," rääkis Nestor. "Ma ei hakka siinkohal neid tublisi nimesid nimetama, igaüks võib meenutada, neid on päris mitmest erakonnast, kaasa arvatud ka Reformierakonnast. Tegelikult ei ole nad, ma arvan, pärast selliste sammude astumist inimesena midagi kaotanud. Mõned neist jätkavad poliitikas ja on edukad, nõned on valinud teise tee. Kahju, kui selliseid eksimusi ette tuleb, aga väärikaks peaksime kõik jääma - ole sa siis riigikogu liige või mitte."

Endine peaminister Taavi Rõivas tunnistas tehtud avalduses ebaväärikat käitumist võõra naisterahva suhtes hiljutisel välisreisil Kagu-Aasiasse ning vabandas avalikkuse ja oma perekonna ees.

BNS edastab Rõivase avalduse muutmata kujul:

"Täna meedias ilmunud artiklites esitatakse muuhulgas minu vastu süüdistusi ebaväärikas käitumises hiljutisel visiidil Singapuri ja Malaisiasse.

Vastab tõele, et peol osalenud naisterahval oli etteheiteid ka isiklikult minu käitumisele ning mul on siiralt kahju, kui ma kellegi tundeid riivasin. Olen selle naisterahvaga isiklikult kohtunud, tema ees vabandanud ning arusaamatused lahendanud.

Kuigi erinevate osapoolte meenutused juhtunust ei lange kokku, ei pisenda see tõika, et osa inimesi tundis end sel üritusel halvasti.

Vabandan veelkord nii isiklikult kui kogu delegatsiooni nimel kõigi ees, kes end peol toimunu pärast halvasti tundsid. Vabandan ka oma abikaasa ja laste ees, keda see kõik paratamatult haavab.

Me leppisime osapooltega kokku, et ei lähe kaasa spekulatsioonidega nimede või artiklis kirjeldatud sündmuste ümber ning ma austan seda kokkulepet."

Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) ametliku delegatsiooni liikmed pidasid septembri lõpus Malaisias peo, kus kordasaadetut võib pehmelt öeldes nimetada ebaväärikaks, kirjutas Eesti Päevaleht neljapäeval. Delegatsiooni kuulus ka praegune riigikogu aseesimees Rõivas. Visiidist võttis osa ka Rõivase abikaasa Luisa, kes kattis enda kulud ise. Ajal, kui delegatsioon oli Malaisias, puhkas Luisa Balil.

 

Taavi Rõivas ise aga nimetas Malaisia tööviisit täielikuks õnnestumiseks ja soovitas ka teistel sellised visiite teha:

4 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...