TÄHESADU LINNA JAANITULEL: Metsatöll ja Karavan

Kesklinnas esinevad jaaniõhtul Metsatöll ja Karavan, vabaõhumuuseumis Leigarid ja Kukerpillid ning Paeväljal Voldemar Kuslap ja Tricky Jay.

Pilt: Scanpix

TÄHESADU LINNA JAANITULEL: Metsatöll ja Karavan

Kai Maran

Kesklinnas esinevad jaaniõhtul Metsatöll ja Karavan, vabaõhumuuseumis Leigarid ja Kukerpillid ning Paeväljal Voldemar Kuslap ja Tricky Jay.

Haabersti linnaosa tähistab aasta valgeimat ööd romantilise jaanipeoga Rocca al Mare vabaõhumuuseumis, kus jaanituli süttib Leigarite saatel ja tantsu vihtuma ärgitavad hilisõhtul Kukerpillid. Jaaniõhtu kestab 23. juunil kella 19-st südaööni ja pakub ajareise läbi aastasadade.

"Jaanikombeid järgime elava ajaloo vormis läbi rollimängude," rääkis jaaniõhtu korraldaja Vivian Siirman. "Näiteks Roosta talus toimetab perekond 19. sajandi alguse vaimus süüa ja sauna tehes. Oma aia väikese jaanitule ääres teeb talupere ka viljakusmaagiat. Igal perel olid seejuures oma kombed, näiteks kanti viljakuse nimel toitu ümber lõkke. Jaanilõkke valgus puhastab, sestap toodi tema äärde loomadki."

20. sajandi kolmekümnendate aastate stiilis jaanipäeva perepeost saab osa Härjapea talus, kus võidupüha ja jaanipäeva tähistamiseks on külla tulnud linna kolinud lapsed ja õed-vennad. "Sellise perepeona näitame tolle aja jaanipäevakombeid esmakordselt," ütles Siirman. "Saab näha, kuidas seltskonnainimesed tol ajal meelt lahutasid, millised tantsud möödunud sajandi esimesel poolel moes olid ning milliseid seltskonnamänge harrastati. Näiteks silmade pilgutamine ja pikk nina toob ehk äratundmisrõõmu nüüdsetelegi külalistele."

Paadisõit armunutele

Armunud paaridele pakub romantikat kunagise Rocca al Mare mõisaproua auks nimetatud Helene tiik, mille kaldal paat neid sõudma ootab. "Romantiline võimalus neile, kel soov tiigivaikuses oma armsamale paar tähtsat sõna öelda," mainis Siirman. 

Tänavu on vabaõhumuuseumil näidata ka kaht uut taluhoonet – setu Vanatalo ja peipsivene vanausulise Petšonkini maja. Kolga talu rehe all saab vaadata meeleolukat filmi "Eesti pulmakombed". Muusikat teevad lustiline ansambel Konterbant, kantrimuusika ansambel Robirohi, meremeeste koor Achtern Diek Saksamaalt ning kodumaised Kukerpillid. 

Lasnamäe jaanipidu peetakse traditsiooniliselt Paeväljal. "Rahvas on Paevälja jaanipeo paigana väga hästi omaks võtnud, mullust jaaniõhtut veetsid siin tuhanded inimesed," rääkis linnaosavanema ülesannetes Jaanus Riibe. "Põhjusi on selleks vähemalt kolm: koht on kaunis ja avar, kergesti ligipääsetav nii autoga, ühissõidukiga kui jala, lisaks on plats piisavalt suur, et iga pere soovi korral  omaette istumispaiga leiaks."

Üllatusesineja Rootsist

Riibe sõnul tegutsevad peol mitmed müügitelgid, kust saab osta traditsioonilist šašlõkki, grill-liha, suupisteid ja jooke. "Kaasa tasub võtta piknikutekk ja päeva- või vihmavari," lisas Riibe. 

Peolisi ootab Paeväljal mitmekesine kultuuriprogramm, kus esinevad eri põlvkondade lemmikud – Voldemar Kuslap, Diana Hoprova, Ervin Lillepea ning pop-rock muusikud Tricky Jay.  

Jaanipidu saab pidada ka otse kesklinnas, kus Kalevi keskstaadionil avatakse väravad 23. juunil juba kell 16. Kesklinna tasuta  jaanipeol astuvad üles tuntud eesti ansamblid Metsatöll, Regatt, Karavan, Artjom Savitski Band ja Trio Comodo.  Üllatus-esinejaks on bänd nimega Amaranthe Rootsist. Lastele on olemas batuudid ja tehakse näomaalinguid, pakutakse kehakinnitust ja joogipoolist. Jaanituli süttib kell 23.30 ja pidu kestab kella üheni öösel.

------------------------------

Stroomi rannas algab jaanipidu juba esmaspäeval
 

Pealinna esimene jaanipidu "Põhja-Tallinna jaanipäev" algab 22. juunil kell 17 Stroomi rannas. Tasuta jaanipeol esinevad tantsuansambel Kullaketrajad, tantsumuusika valikut läbi aastakümnete pakub Ivetta Trio ja õhtu viib lõpule populaarne Jüri Homenja. Kell 20 läidab Põhja-Tallinna jaanitule linnaosavanem Karin Tammemägi.

Vabaõhumuuseumi jaanitule süütamise rongkäik läheb 23. juunil teele kell 19 peaväravast. Jaaniõhtu tavapilet on 12, sooduspilet 6 ja perepilet 24 eurot. Kohale toovad tasuta bussid Viru hotelli eest kell 18, 19, 20 ja 21 ning tagasi kell 21.30, 22.30, 22.30 ja 00.30. Bussid nr 21 ja 21B väljuvad Balti jaamast ja peatuvad muuseumi peavärava ees. Buss nr 22 või trollid nr 6 ja 7 viivad kesklinnast Zoo peatuseni, kust jõuab peopaika veerandtunnise jalgsimatkaga mööda mereäärset teed. 

Lasnamäe jaanipidu algab 23. juunil algusega kell 20 Paeväljal (Narva mnt 150/90). Pidu kestab kella üheni öösel ja pakub kontserdile lisaks võimalust ise konkursside ja võistlustel osavust proovida. Võitjaid ootavad jaanipäevale sobivad auhinnad! Paevälja peatuses peatuvad bussiliinid 29, 60, 63 ja 65. Autoga tulles saab parkida tähistatud parkimisaladel.

Laadimine...Laadimine...