Tallinn on teinud ettepaneku refinantseerida koolide halduslepingud

"Linnavalitsus on teinud ettepaneku koolide hoonestusõigus- ja halduslepingud refinantseerida, sest pankade pakutav intress on praegu palju soodsam kui neis lepingutes sisalduv," ütles Tallinna tegevlinnapea Taavi Aas.

Pilt: Scanpix
Haridus

Tallinn on teinud ettepaneku refinantseerida koolide halduslepingud (1)

"Linnavalitsus on teinud ettepaneku koolide hoonestusõigus- ja halduslepingud refinantseerida, sest pankade pakutav intress on praegu palju soodsam kui neis lepingutes sisalduv," ütles Tallinna tegevlinnapea Taavi Aas.

Tallinna linnavalitsus on teinud ettepaneku refinantseerida eraettevõtetega sõlmitud mitme pealina kooli halduslepingud, mille raames on linn 10 aasta jooksul koolide ees maksnud üle 100 miljoni euro, vahendas BNS Eesti Päevalehte.

"Linnavalitsus on teinud ettepaneku koolide hoonestusõigus- ja halduslepingud refinantseerida, sest pankade pakutav intress on praegu palju soodsam kui neis lepingutes sisalduv," ütles Tallinna tegevlinnapea Taavi Aas lehele.

"Rahvusvahelised reitinguagentuurid on Tallinna linna krediidireitingut viimase aasta jooksul tõstnud, seega on mõistlikel tingimustel laenu saamine koolide remondiks igati võimalik," lisas aas.

Ühe linna lepingupartneri omanik Urmas Sõõrumaa on teinud ettepaneku ehitada koolide juurde võimlad, mis tähendaks lepingu muutmist, märkis Aas. "Enne sellega edasiliikumist oleme palunud linnavalitsuse juristidelt hinnangut, kas selliste lepingute muutmine on üldse juriidiliselt võimalik. Linnale soodsaima võimaliku lahenduse otsimine jätkub."

Aprillis kirjutas Eesti Päevaleht, et linnavalitsuses on valminud finantsanalüüs, milles vaadatakse üle kõik linna kohustused: võlakirjad, laenud ja needsamad era- ja avaliku sektori koostöös sõlmitud avaliku ja erasektori koostöö ehk PPP-lepingud.

Tallinn on firmadele, sealhulgas Riigi Kinnisvarale AS-ile (RKAS), teinud väljamaksed 23 kooli renoveerimiseks ja hooldamiseks aastail 2007–2016 üürimakseteks koos remondi- ja hoolduskuludega linnakassast 100 miljoni euro ulatuses. Urmas Sõõrumaale kuuluv koolide haldusfirma Vivatex Holding on teeninud selle ajaga 15 miljonit eurot puhaskasumit, ehitusfirma Astlanda omanikud Olaf Herman ja Jaanus Otsa on BCA Centerist dividendidena välja võtnud 4,7 miljonit eurot, kasumit on aastatega teenitud Sõõrumaa ettevõttega samas suurusjärgus.

"Tol ajal oli PPP-lepingute ajend pigem see, et kehtis raamatupidamistoimkonna juhend, mis võimaldas lepinguid kajastada era- või avaliku sektori bilansis ja seega teha nii, et PPP-lepingud ei jõuaks kohaliku omavalitsuse võlakoormusse," ütles Tallinna linna finantsjuht Katrin Kendra aprillis. 2013. aastast aga seadus muutus ja ka PPP-projektid arvestati omavalitsuse laenukoormuse hulka.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...