Tallinn tervitab uut aastat Bachi muusikafestivaliga

Muusikafestivalil "BachFest Tallinn" kõlavad Bachi aariad ning esinevad tenor Endrik Üksvärav ja helilooja ning organist Andres Uibo. Tallinna tähtsates ajaloolistes kontserdipaikades toimub kokku 15 eri kavadega kontserti. 1. jaanuaril kell 16 toimub uusaastakontsert Jaani kirikus.

Pilt: Scanpix

Tallinn tervitab uut aastat Bachi muusikafestivaliga

Kai Maran

Muusikafestivalil "BachFest Tallinn" kõlavad Bachi aariad ning esinevad tenor Endrik Üksvärav ja helilooja ning organist Andres Uibo. Tallinna tähtsates ajaloolistes kontserdipaikades toimub kokku 15 eri kavadega kontserti. 1. jaanuaril kell 16 toimub uusaastakontsert Jaani kirikus.

"Festivali keskpunktiks on tänavu Bachi Jõuluoratooriumi suurejoonelised ettekanded," ütles korraldaja kontserdiagentuuri Ars Musica Estonica juhatuse esimees Denis Kasparovitš. "Festivalile saabub erikülalisena tuntud bariton Joseph Lia Maltalt.”

Soome ja Venemaa lauluvõistluste võitjana omale nime teinud Lia ongi tuntuks saanud oratooriumisolisti meistrina ning laulnud Malta kõrval ka Saksamaa ja Norra lavadel. 1. kuni 7. jaanuarini toimuva muusikafestivaliga "BachFest Tallinn" võtab pealinn uut aastat vastu sedakorda juba viiendat korda järjest.

"Mõte sugenes Niguliste muuseumis töötades rohkem kui kümme aasta tagasi," rääkis Bachi muusikafestivali kunstiline juht, organist ja helilooja Andres Uibo. "Kui vana aasta kontserte oli toona palju, siis uusaastal peale ühe suurema järsku vaikus. Hakkasin siis ise uusaasta esimesel nädalal orelipooltunde tegema, kuni kuus aastat tagasi kujunes neist välja praegune muusikafestival."

Sama muusika ka kosmoses

Bachi muusika oli Uibo sõnul teadlik valik. "Kui aastaid tagasi saadeti kosmosesse tehiskaaslane, oli seal meie kümne suurema saavutuse tutvustuseks ka Bachi aariad," ütles Uibo. "Miks mitte võiksime ka meie uut aastat alustada selle suurepärase muusikaga? Mis võiks olla imelisem! Festival ongi suur kummardus Bachi heliloomingule kui parimale, mida inimkonnale kingitud."

Kunstilise juhi sõnul on kontsertkavad mitmekesised ja hõlmavad kuulsa helilooja kogu loomingut. "Kuuleme nii oratooriume, suurvorme kui kammermuusikat," sõnas Uibo.

Rahvusvaheline tuntus

"Muusikafestivali võib nimetada Tallinna linna kingituseks oma rahvale ja linna külalistele, mida on heldelt toetanud kultuuriväärtuste ameti kaudu ka linnavalitsus," rääkis Uibo. "Festivali publik on aasta-aastalt laienenud ja saalid tavaliselt juba varakult välja müüdud. Bachi festivalist on saanud üks Tallinna tunnusmärke nii Venemaal kui teistes naaberriikides. Üha rohkem tuleb kuulajaid ka Saksamaalt. Muldapandud seemnest on kasvanud elujõuline puu."

Festivali avakontserdil Jaani kirikus teeb kaasa veel alt ja kontratenor Ka Bo Chan ning tenor Endrik Üksvärav. Viiuldavad Arvo Leibur ja Mari-liis Uibo, klaveri taga on Ivo Sillamaa ja orelit mängib Andres Uibo. J.S. Bachi Jõuluoratooriumi IV osa kõrval on kavas oreliteosed, kontsert klaverile ja orkestrile f-moll, kontsert kahele viiulile ja orkestrile d-moll.

15 erinevat kontserti

Tallinna tähtsates ajaloolistes kontserdipaikades toimub kokku 15 eri kavadega kontserti. 1. jaanuaril kell 16 toimub uusaastakontsert Jaani kirikus. Kaasa teevad kammerkoor "Collegium Musicale” ja orkester "Klaaspärlimäng Sinfonietta”. Dirigeerib Endrik Üksvärav.

Suurem osa kontserte toimub 1. kuni 7. jaanuarini Niguliste muuseum-kontserdisaalis ning lisaks ka Jaani kirikus, Kadrioru lossis ja Estonia kontserdisaalis.

Lavale astuvad ka Ulla Krigul, Oksana Sinkova, Lembit Orgse, Aare Tammesalu, Mari-Liis Uibo, Arvo Leibur, Joseph Lia, Ivo Sillamaa ja Olev Ainomäe.

Piletid on müügil Piletilevis.

Laadimine...Laadimine...