Tallinn võõrustab Euroopa suurimat maadluspidu

Väliseestlasest insener Vello Leitham soovib Tallinna maadluslinnana maailmas tuntuks teha, korraldades siin noortevõistluse ning tulevikus ehk ka Euroopa ja maailmameistrivõistluse.

Pilt: Scanpix

Tallinn võõrustab Euroopa suurimat maadluspidu

Marta Vasarik

Väliseestlasest insener Vello Leitham soovib Tallinna maadluslinnana maailmas tuntuks teha, korraldades siin noortevõistluse ning tulevikus ehk ka Euroopa ja maailmameistrivõistluse.

"Maadlus ei ole kerge sport," nentis Leitham, kes paneb aprilli algul Tallinnas püsti rahvusvahelise noorte maadluspeo – suurima kogu Euroopas. "Minu isa pani mu umbes 11-aastaselt Montrealis maadlema. See spordiala arendab tervet keha ning annab hea vundamendi mõne teise valdkonnaga tegelemiseks."

Lisaks õpetab maadlus Leithami sõnul vastutust kandma, oma oskusi ja teadmisi maksma panema, kavalust, tahet midagi saavutada ning palju muud. "Elus on ka ju nii, et tuleb väga palju eri asju osata," tõdes mees. "Elu pole nagu korvpall või jalgpall, elu on nagu maadlus! Palli võid lüüa vasaku või parema jalaga, homme oled juba mängus. Maadluses ei pruugi sa pärast esimest aastat trenni veel matile võistlemagi pääseda. Esmalt tuleb saada tugevaks ja n-ö kaela kanda."

Leithami korraldatav Tallinn Open 2016 – Kristjan Palusalu noorte maadlusvõistlus võõrustab kuni 1600 noort pea 20 riigist. Kreeka-Rooma, vaba- ja naistemaadluses võtavad üksteiselt 12 matil mõõtu kuue- kuni 20-aastased sportlased.

Enda lapsedki maadlevad

"Olen kogu oma elu asju ehitanud ja loonud. Palju raskem on Nigeerias telekommunikatsiooni ja naftaseadmeid ning teenuseid müüa, kui Euroopa suurimat maadlusvõistlust korraldada," tunnistas Leitham. "Kui sa tegutsed ning sul pole eesmärki, siis jõuad kas alati kohale või ei jõua kuhugi. Mingi eesmärk peab olema. Kunagi toimus see võistlus 100-120 osalejaga kahel matil Tallinna tehnikaülikoolis. Seadsime eesmärgi viia see viie aastaga Saku suurhalli. Kõik naersid, keegi ei uskunud. Panime paika plaani ja hakkasime võistlust kasvatama. Esmalt soovisime, et meile tuleksid välisvõitlejad. Olime uhked, kui saime kokku 200 osalejat, kelle hulgas olid klubid Lätist ja Soomest. Aasta hiljem oli meil juba 400 osalejat ning külalised Venemaalt, Rootsist ja Leedust. Mullu jõudsime välja Saku suuhalli ja lugesime kokku 1392 maadlejat 16 riigist!"

Leithami peres kasvab viis last, kellest praegu tegeleb maadlusega aktiivsemalt kolm. "Neil on annet, kõik on oma vanuse- ja kaalugruppides Eesti meistriks tulnud. See annab innustust," rääkis ta. "Ka laste sõbrad maadlevad, kõik on nagu üks pere. Isana toetan neid, kuid ei survesta. Ma arvan, et see on oluline. Võimaldan oma lastele mitmekülgseid treenimisvõimalusi ja kogemusi. Käime üsna tihti ka välismaal laagrites või võistlemas."

Just isiklik kontakt teistes riikides tegutsevate maadlusklubidega on olnud üks edu võti Tallinnas korraldatava festivali kasvatamisel. "Ma olen Põhja-Ameerikast pärit, kasvasin üles suurvõistluste rambivalguses. Siinne kogukond ja tegevus on pigem väike. Minu soov oli seda muuta," rääkis Leitham. "Käisime poistega Soomes, Lätis, Leedus, Venemaal, Rootsis, Taanis, Norras, Prantsusmaal ja mujal. Nimetasime end Team Tallinn Open’iks, tegime nende võistlustest oma visiidiga rahvusvahelise võistluse ning kutsusime endale külla. Räägin inglise ja prantsuse keelt, uksed olid valla. Loomulikult on seda tegevust toetanud ka teised Eestis tegutsevad klubid, kes vähegi välismaale satuvad."

Tallinnas kohtuvad noored maadlejad idast ja läänest. "Rootslane ei tule siia rootslase, soomlase või norrakaga maadlema. Otsitakse teistsugust kvaliteeti, tahetakse rammu katsuda venelaste, ukrainlastega, Valgevene ja Ameerika esindajatega," selgitas mees. "Kuna tegemist on väga tugeva turniiriga, siis tullakse oma parimate võistlejatega. Keegi ei tule ju kaotama! Kel vähegi aprilli esimesel nädalavahetusel aega, soovitan seda suurejoonelist maadluspidu oma silmaga vaatama tulla."

Välismaal võistlemine kallis

Eesti maadluse arengule aitab Tallinnas toimuv võistlus palju kaasa. Välismaale sõita pole kõigil võimalik ning kohalikel võistlustel on noortel tihti oma vanuse- ja kaaluklassis samad vastased. "Tahan tänada oma naist, kes on minu kõrval seisnud ning aidanud seda ulmelist ideed ellu viia. Ka Tallinna linn uskus sellesse. Aastaid on meeskonnas olnud Meelis Mäekalle, Hergo Andruse, nõu ja jõuga abiks noortekoondise peatreener Ivar Kotkas, maadlusklubi Korrus3 juht Martin Plaser, võistluste peakohtunik Tanel Renter, Antti Lepik Eesti maadlusliidust. Lisaks palju teisi toetajaid ja abistajaid. Kõigile suur tänu!"

Kuna unistada tuleb suurelt, on Leithami uus eesmärk mõne EM-i või MM-i Tallinnasse meelitamine. "Eks me kogume suurvõistluste korraldajatelt infot, et selline ettepanek teha," ütles ta. "Tallinn Open’i korraldamisega kogume oskusi ja teadmisi. Praegu võidakse meie ideed taas ulmeliseks pidada, aga eks aeg annab arutust."

Suur noorte maadlusvõistlus toimub Saku suurhallis 1.-3. aprillini. Võistlustele järgneb rahvusvaheline maadluslaager klubi Korrus3 eestvedamisel.

Laadimine...Laadimine...