Tallinn võõrustab suurt koorifestivali

"Kadri Hundi laul "Üksteist peab hoidma" oli Eesti sõnum ja sild Tallinnas 2018. aastal toimuva Europa Cantati jaoks," ütles kooriühingu esimees Raul Talmar.

Pilt: Raul Talmar
Festival Kultuur

Tallinn võõrustab suurt koorifestivali

Ragne Jõerand

"Kadri Hundi laul "Üksteist peab hoidma" oli Eesti sõnum ja sild Tallinnas 2018. aastal toimuva Europa Cantati jaoks," ütles kooriühingu esimees Raul Talmar.

Talmar ja abilinnapea Eha Võrk naasid äsja koos Eesti koorilauljatega Ungaris Pécsis toimunud festivalilt Europa Cantat XIX. 24. juulist 2. augustini toimunud üle-euroopalisest  koorisümpoosionist võttis osa 11 koorijuhti Eestist ja meie noorte segakoor Peeter Perensi juhatusel. 

Korraldamisega saame hakkama

Euroopa suurim koorimuusikaüritus oli põnev kõigile, kes tahtsid end täiendada koorimuusika alal, osaleda sai ligi sajas eri töötoas. "Näiteks mina käisin töötoas, kus õpetati, kuidas töötada vanemate häältega," rääkis Talmar. "See on väga individuaalne, mis vanusest inimese hääl muutub vanemaks, aga umbes 40. eluaastast võib see hakata juhtuma. Vanemal häälel kaob kõla ära ja hääl ise muutub madalamaks, seetõttu on sellega töötamiseks oma juhised."

Ungari festivalil kuulutati paljude soovijate seast välja ka linn, kes saab korraldada Europa Cantati 2018. aastal. "Läks nii hästi, et see au langes just Tallinnale," ütles Talmar. "Sellise  mastaabiga koorimuusika üritust pole meil varem korraldatud – siia peaks tulema ligi 5000 inimest. Aga me saame kindlasti hästi hakkama, sest oleme varem korraldanud Europa Cantat juunioride festivali, ja üldjuhised, milline Europa Cantat peab olema, pandi paika juba 1961. aastal."

Aasta 2018 on Eesti riigile mitmeski mõttes tähenduslik: siis on vabariigi 100. sünnipäev, Kadrioru park saab 300-aastaseks ja toimub ka suur üle-euroopaline koorifestival. "Mulle tundus, et inimesed on vägagi huvitatud tulema just sel ajal Tallinnasse ja seda kõike oma silmaga nägema," mainis Talmar.

Eri rahvaste laulud

Tallinna abilinnapea Eha Võrk, kes osales koorifestivalil linna esindajana, jäi nähtu-kuulduga väga rahule. Ta avaldas heameelt, et Tallinnal avaneb paari aasta pärast samuti võimalus korraldada nii suurejooneline festival. "Me oleme kindlasti vääriline külaliste vastuvõtja. Korraldajad kiitsid Pécsi linnapeale Eestit ja Tallinna kui oivaliste laulutraditsioonidega kohta, kus toimuvad erakordsed laulupeod, mida siin kord juba käinud ungarlased tahavad taas külastada," rääkis Võrk.

Koorisümpoosionil oli mõeldud ka sellele, et laul ei kõlaks ainult lavalt, vaid jõuaks ka publiku sekka. "Mulle meeldis sellel festival väga igaõhtune ühislaulmine, kus osalejatele anti noodiraamatud ja sõnad kätte ja kõik koorilauljad ja publik laulsid ühiselt eri  rahvaste laule," ütles Võrk. "Lõppkontsert oli nii professionaalne, et polnudki enam aru saada, kas esinejad on laval või publiku hulgas. Tekkis  väga võimas tunne."

Laadimine...Laadimine...