Tallinna filharmoonia tähistab oma 25. sünnipäeva valgusmängu ja uudisteostega

Tänavugi soovib Tallinna filharmoonia koolidele külla minna, et Eesti heliloojate kirjutatud palu ja kirjanduslikke tekste esitades muusika ja kirjandus noortele mõistetavamaks muuta.

Pilt: Erakogu

Tallinna filharmoonia tähistab oma 25. sünnipäeva valgusmängu ja uudisteostega

Kai Maran

Tänavugi soovib Tallinna filharmoonia koolidele külla minna, et Eesti heliloojate kirjutatud palu ja kirjanduslikke tekste esitades muusika ja kirjandus noortele mõistetavamaks muuta.

"Alanud aasta toob Mustpeade majja mitu ümmargust tähtpäeva," ütles Tallinna filharmoonia direktor Margit Tohver-Aints. "Juunis tähistame meie kauaaegse kunstilise juhi Eri Klasi 80. sünniaastapäeva, Tallinna filharmoonia ise saab augustis 25- aastaseks. Ja augustis algab sedakorda juba viieteistkümnes Birgitta festival, mille kogu programm on tänavu pühendatud Eri Klasile."


Riigi juubeliaasta tõi aga kammerorkestrile kaasa turnee Euroopast Ameerikani.


Muusika nähtavaks


"Tallinna kammerorkestril on seljataga suurejooneline aasta, mil riigi juubel viis meid koos Eesti filharmoonia kammerkoori, Tõnu Kaljuste ja Arvo Pärdiga esinema väga paljudesse riikidesse – Prantsusmaale, Belgiasse, Poola, Ungarisse, Ameerikasse ja mujale," rääkis Tohver-Aints. "Pariisi uue filharmoonia ühes uhkemas saalis tegi Prantsuse telekanal Mezzo ka salvestuse. Vastuvõtt oli suurepärane ja saalid välja müüdud, eriti kui Arvo Pärt ise kontserdil osales. Fantastiline tunne oli näha, kuidas üks eestlane on vallutanud kõikide maailma klassikalise muusika austajate südamed!"


Alanud aastal pakub linna filharmoonia ka mitu uudse valguslahendusega etendust.


"Sel aastal esineme Tallinnas märksa rohkem," lausus Tohver-Aints. "Eriprojektina toob filharmoonia kord aastas publikuni sarja "Kõikvõimas", sedakorda 14. veebruaril. Mustpeade maja Valges saalis juhatab Tallinna kammerorkestrit mulluse aasta muusiku tiitli pälvinud dirigent Risto Joost. Tavapärase orkestrikontserdiga võrreldes on siin väga eriline valguslahendus, tuleb suurejooneline vaatemäng."


Keskne teos sel kontserdil on Arnold Schönbergi melodraama "Kuu-Pierrot", 20. sajandi märgiline teos. Ettekandele tulevad  veel Richard Straussi "Metamorfoosid" ning Arvo Pärdilt "Vater unser" (Meie isa) ja "Peegel peeglis".


Omapärase valguslavastusega algab 9. augustil ka Birgitta festival. "Uudne visuaalteatri ühevaatuseline etendus algab tavapärase kella seitsme asemel kell kümme õhtul," ütles Tohver-Aints. "Kuigi üritame ehitada kloostri ooperiteatriks, kumab päevavalgus ikkagi sisse. Valgusefektid aga tõusevad esile, kui väljas on juba täiesti pime. See põnev nüüdis-muusikateatri käsitlus peaks pakkuma pinget ka noorematele. Muusikaline juht ja dirigent on Kristjan Järvi, kes visionäärina uut ja vanemat muusikat paindlikult töötleb. Koos tuntud džässpianisti Kristjan Randaluga, kes projektis kaasa teeb, kirjutavad nad etenduse tarbeks ka uut muusikat. Lavastab põneva fantaasiamaailmga noor andekas Helen Rekkor."


Kui eelmine aasta tõi rohkelt väliskontserte, siis tänavu on muusikutel rohkelt võimalusi esineda välisartistidega kodulaval. 2. märtsil korraldab linna filharmoonia kontserdi Estonia kontserdisaalis, kus koos kammerorkestriga esineb maailma tippklassi keelpillimängija, viiuldaja Kolja Blacher Saksamaalt. Viimane  astub klassikakontserdil üles nii solisti kui ka dirigendina.


"Meie pillimeestele on temaga koos musitseerimine muidugi väga õpetlik kogemus," sõnas Tohver-Aints. "Kes tahab kuulata head keelpillirepertuaari väga heas esituses, peaks kindlasti 2. märtsil kohal olema."


Klassika Klasiga


Klasi sünniaastapäeva 7. juunil tähistab juunikuine kontsertide sari, kus Mustpeade majas 5. juunil toimuv kontsert kannab pealkirja "Klassika koos Klasiga".


"Ideid andis kunagine ülimenukas kontserdisari Eri enda dirigeerimisel, kuhu ta kutsus ka teisi huvitavaid esinejaid ja mida kandis üle ETV," ütles Tohver-Aints. "Nüüd tulevad Mustpeade majja esinema viiuldaja Jaakko Kuusisto Soomest ja pianist Kalle Randalu, kes mõlemad on omal ajal Eriga koos üles astunud."


Klas jõudis olla Estonia teatri kunstiline juht, Moskva Suure Teatri dirigent, töötada Hamburgi Riigiooperis balletikorüfee John Neumeieriga, olla Rootsi Kuningliku Ooperi ja Moskva Novaja Opera peadirigent. Ta jõudis dirigeerida rohkem kui saja orkestri ees kogu maailmas, käia läbi kõik žanrid, töötada tippsolistidega ja tuua melomaanide plaadiriiulitele lugematuid salvestisi.


"Birgitta festivali tänavune programm saigi kokku pandud Eri koostööpartnerite, mõttekaaslaste ja maestro lese Arieliga suheldes, kes aitasid leida esinejaid neist teatreist, kus Eri ise dirigeeris," rääkis Tohver-Aints. "Nii on tänavune peaesineja Moskva Novaja Opera, kellega koos esinevad festivali galal Rootsi solistid ja dirigent. 10. augusti balletigalal teeb kaasa balletiartistide paar Hamburgi balletiteatrist. Nende tantsu kaudu jõuab lavale Klasi kunagise koostööpartneri, maailmakuulsa koreograafi John Neumeieri tantsumaailm. Klasi eakaaslasena tähistab Neumeier tänavu oma 80. sünnipäeva."


Festivali lõpetab Iisraeli vokaalgrupp Voca People, kelle Klas tõi festivalile 2011. aastal ning kes järgmiselgi festivalil menukalt esines.
"Noorte filharmooniaga käime linna üldhariduskoolides kaks korda aastas ja esitame eesti heliloojate kirjutatud muusikat kirjanduslikule tekstile, et luua nooretele muusikaga lähem seos," ütles Tohver-Aints. "Järgmine turnee on plaanis sügisel."


Etenduste korraldamise kõrval on Mustpeade majas tegutseva linna filharmoonia missiooniks väärikat maja korras hoida.
"Äsja said remonditud Valge saali kolm salongi – lihviti põrandad, uuendati laed ja seinad, salong sai sobivad kardinad," mainis  Tohver-Aints.

 

 

 

Kõrvitsa uudisteose esiettekanne


Mustpeade maja kevadhooaja lõpetab 16. juunil helilooja Tõnu Kõrvitsa koorile ja keelpillidele loodud uudisteose "Sina oled valgus ja hommik" esiettekanne.


"Loodame teose salvestada analoogselt tema üheksaosalise laulutsükliga "Lageda laulud", mis valmis helilooja resideerimise ajal meie majas mõned aastad tagasi ja kõlas esmakordselt Jaani kirikus," rääkis Tohver-Aints. "Sama teos sai meie kammerorkestri ja Eesti filharmoonia kammerkoori esituses Joosti dirigeerimisel publikumenu osaliseks ka Itaalia mainekal MITO festivalil. Aprillis tähistab Kõrvits oma 50 aasta juubelit, nii et taas ümmargune tähtpäev." Koos heliloojate liiduga võõrustab Mustpeade maja mais ka nüüdismuusika festivali. Koos linna kammerorkestriga astub 24. mail lavale Taff-Club kunstiline juht Raivo Tafenau, kaasatud on teisedki juhtivad saksofonimängijad.

Laadimine...Laadimine...