Tallinna Linnamuuseum kutsub uurima kohaliku õuduse ajalugu

Pimedate õhtute elamustuurid, ülimenukad Kiek in de Köki kindlustustemuuseumi kolmapäevaõhtused ringkäigud kulgevad läbi Lühikese jala väravatorni, Tallitorni, Neitsitorni ja Kiek in de Köki.

Pilt: Tallinna Linnamuuseum

Tallinna Linnamuuseum kutsub uurima kohaliku õuduse ajalugu

Toimetaja: Dmitri Povilaitis

Pimedate õhtute elamustuurid, ülimenukad Kiek in de Köki kindlustustemuuseumi kolmapäevaõhtused ringkäigud kulgevad läbi Lühikese jala väravatorni, Tallitorni, Neitsitorni ja Kiek in de Köki.

Neli naabertorni - Kiek in de Kök, Neitsitorn, Tallitorn ja Lühikese jala väravatorn on vanalinna külluslikem kummitustekants. Muidugi on tornid kuulsad kui üle aegade kangelaslikema kaitselahingu paik moskoviitide piiramis- ja pommituslahingutes 1577. Aga kurikuulsad on need ka kõiksugu kummituslugude poolest - siinsete müüride vahel on kogetud nii kummalisi hääli kui veidraid jõude, poltergeisti, kummitusmunkade diskot ja muid seletamatuid nähtusi.

Tallinna mitteametlikult vanimaks kummitustorniks võib pidada miniatuurset ja romantilist Tallitorni. 17. sajandil oli tegemist kardetud vangitorniga, kus öösiti nähti "hirmsaid asju".

1930. aastatel oli Tallinn üks Põhjamaade paranähtuste keskusi. Tegutsesid seltsid, mis püüdsid "teaduslikult" seletada Lühikese Jala väravatornis aset leidnud veidraid ja õõva tekitavaid fenomene, millest avaldati ka raamat.

Kummituslugusid jätkus veel küllaga 1980. aastatel, eriti populaarses Neitsitorni kohvikus. Mõned neist on mälestustena talletatud rahvusarhiivi raadiosaatena. Tornides on ööbinud ka kummitustekütte.

Tänapäevalgi kuulevad inimesed ikka Kiek in de Kökis õhtusel ajal trepist alla tulevaid raskeid samme, tajutakse torniseinte vahel kummaliste jõudude lähedalolekut või nähakse viirastuslikke inimkujusid.

Pimedate õhtute elamustuurid, ülimenukad Kiek in de Köki kindlustustemuuseumi kolmapäevaõhtused ringkäigud kulgevad läbi Lühikese jala väravatorni, Tallitorni, Neitsitorni ja Kiek in de Köki. Mööda nendevahelist müürikäiku kõndides tutvustavad Tallinna Linnamuuseumi ajaloolased tornide ajalugu, külluslikke legende ja kummituslugusid ning püüavad selgust saada, mis selliseid lugusid põhjustab ja kas neil ka tõepõhja võiks olla.

Halloweeni retro-õudusfilmide maraton tähistab 31. oktoobri õhtut kindlustustemuuseumi kummitustetornis. Alates kell 17:30 kuni 01:15 vaadatakse ja kommenteeritakse Lühikese jala väravatorni pööningusaalis õudusfilmi klassikat eesti ja inglise keeles. Vaata ka Fb üritust

Laadimine...Laadimine...