Tallinna Linnamuuseum on esimese Eesti muuseumina nähtav Google Arts & Culture platvormil

Tallinna linnamuuseum avas esimese Eesti muuseumina Google Arts & Culture platvormil virtuaalekspositsiooni, mis võimaldab muuseumi ja selle varadega tutvuda kõikjal maailmas.

Pilt: Scanpix

Tallinna Linnamuuseum on esimese Eesti muuseumina nähtav Google Arts & Culture platvormil

Tallinna linnamuuseum avas esimese Eesti muuseumina Google Arts & Culture platvormil virtuaalekspositsiooni, mis võimaldab muuseumi ja selle varadega tutvuda kõikjal maailmas.

Multimeedialahendused muuseumis on juba tavapärased. Et aga muuseumiekspositsioon saab kõikjale ulatuva meedia osaks, on uuem suundumus, mille tegelikku mõju muuseumimaastikule veel päriselt ennustada ei osatagi. Juba praegu on Google Arts & Culture platvormi kaudu võimalik lähemalt vaadata tuhandeid kultuuriobjekte - arhiive, rahvusparke ja muuseume üle maailma, sh Briti muuseum, MoMA, Musée d’Orsay. Nüüdsest kuulub sellesse ritta ka Tallinna Linnamuuseum.

"Mul on hea meel, et siinsed kultuuriväärtused, mis enne olid hoidlates peidus, on nüüd ülikvaliteetse kujutisena kättesaadavad üle maailma," tõdeb Tallinna Linnamuuseumi direktor Kalmar Ulm.

Veebiekspositsioon koosneb 3D virtuaaltuuridest ja neist moodustatud virtuaalnäitustest ning kõrgresolutsioonis fotodest museaalidest. Selleks tõi Linnamuuseum avalikkuse ette üle 160 museaali, millest omakorda üle 2/3 on seni olnud kogudes vaatajate eest peidus.

Praeguseks on kogu materjalist koostatud viis temaatilist näitust. Tegu on areneva projektiga, mis pakub rohkelt avastamisvõimalusi ka tegijaile. Enamike objektide kohta on lisatud link Eesti muuseumide andmebaasile MuIS. Sissevaade on nii Tallinna Linnamuuseumi keskaegsesse kaupmehemajja kui ka suurtükitorni Kiek in de Kök ja Peeter I majamuuseumisse.

"Esimene Eesti muuseumi virtuaalnäitus Google Arts & Culture platvormil (esimene siinne kultuuriasutus oli Rahvusarhiiv) on nähtav nii veebis kui ka Androidi ja iOSi mobiilirakendusena," tutvustab projekti Linnamuuseumi poolt juhtinud ekspositsiooniala peaspetsialist Karel Zova. Ettevõtmisele pandi alus 2015, kui koguhoidjad valisid oma kollektsioonidest välja huvitavamaid seni eksponeerimata esemeid ja Google’i operaator käis Linnamuuseumi hoonetest pildistamas 3D Street View panoraame. Tulevikus on võimalik kunstiteoseid pildistada ka ülikõrge resolutsiooniga nn gigapiksel-tehnoloogiaga, ent selle töö järjekord on pikk ja ülemaailmne.

2017. aasta lõpul oma 80. sünnipäeva tähistav Tallinna Linnamuuseum koondab praeguseks 12 vanalinnas ja Kadriorus asuvat allüksust, mis säilitavad ja tutvustavad siinset ajalugu ja kultuuripärandit. Linnamuuseumi kogudes säilitatavast 170 000 museaalist enamik on leitavad Eesti muuseumikogude andmebaasist MuIS, ent muuseumi jutustatavate lugude nähtavakstegemisel pakub Google Arts&Culture seniolematuid võimalusi.

Esialgu on kogu platvormi info kättesaadav ingliskeelsena.

Tallinna Linnamuuseumi ekspositsiooniga saab tutvuda SIIN

Google Arts&Culture platvormist loe lähemalt SIIT.

 

Laadimine...Laadimine...