Tallinna linnavolikogu esimees Tiit Terik: malevasuvi on võimalus esimeseks töökogemuseks

"Alguse saab järjekordne malevasuvi. Tuhandete laste jaoks on see seiklus aga ka võimalus esimeseks töökogemuseks," kirjutab oma arvamusloos Tallinna Linnavolikogu esimees Tiit Terik.

Pilt: Scanpix

Tallinna linnavolikogu esimees Tiit Terik: malevasuvi on võimalus esimeseks töökogemuseks

Toimetaja: Toomas Raag

"Alguse saab järjekordne malevasuvi. Tuhandete laste jaoks on see seiklus aga ka võimalus esimeseks töökogemuseks," kirjutab oma arvamusloos Tallinna Linnavolikogu esimees Tiit Terik.

Eelmisel nädalal köitis minu tähelepanu Aktuaalse Kaamera uudislugu, kus räägiti sellest, et ukrainlane on usinam marjakorjaja kui „Eesti lumehelbeke“. Saatelõigus esinesid kaks talupidajat, kes palkavad maasikaid korjama pigem Ukraina võõrtöölised kui meie oma kohalikke noori, sest noortega olevat keerulisem. Võib-olla ongi.

Oodatud on tööandjate panustamine

Aafrika vanasõna ütleb, et lapse kasvatamiseks on vaja kogu küla. See tähendaks meie puhul seda, et kui riik ja omavalitsused rahastavad noorte tööharjumuse saamiseks õpilasmalevat siis tööandjad võiksid ühiskonda panustada sellega, et pakuvad noortele tööd ja eeskätt tööharjumust. 
Loomulikult on ukrainlase eesmärk pikkade päevadega võimalikult suur summa teenida ja siis kodumaale tagasi pöörduda nii, nagu paljud eestlased kunagi Soomes maasikal käies. Kui meie soov on järgmistes põlvkondades näha vähemalt sama tublisid inimesi kui me ise, siis meie kohustus on toetada noori mitte ainuüksi sõnades vaid ka tegudes. Virisemise asemel peaks ka erasektor appi tulema ja oma panuse andma, sest järgmisele põlvkonnale mõeldes on see oluline samm.

Riik on teinud noorte tööturule kaasamise juba sammu võrra lihtsamaks ning on valmis katma osaliselt palgakulu. Seega ei ole noore palkamine mitte ainuüksi sotsiaalselt vastutustundlik tegu vaid targa tööandja puhul ka majanduslikult kasulik. Kui siia juurde lisada ka õpilasmalevate noort ja tööandjat toetav taustsüsteem, siis on noore tööprotsessis juhendamine jagatud vastutus.

Aktuaalse Kaamera uudisloos kinnitas ka riigi esindaja, et töötaja arvele võtmiseks piisab tema maksuametis registreerimisest, ülejäänud ajavad riigiametid juba ise omavahel korda.

Kes on lumehelbeke?

Kes siis lõpuks siin see lumehelbeke on? On silmakirjalik kritiseerida kasvavat põlvkonda lumehelbekesteks, kes ei tea põllutööst mitte midagi, andmata neile võimalust esimese töökogemuse saamiseks. Mul on olnud võimalus tänu õpilasmalevale kokku puutuda tööandjatega, kes näevad oma mugavusest ja kiirest kasumist kaugema. Nad võtavad aastast-aastasse noori tööle, andes neile hea võimaluse esimeseks töökogemuseks, rutiiniks ja taskurahaks. See ongi see mitteformaalne haridus, millest paljud targutades räägivad.

Meil on ka sellel suvel kümneid ja kümneid tööandjaid, kes ei näe kogemuseta noores mitte isiklikku äririski vaid ühiskondliku potentsiaali. Olgu selleks siis Marjamaa talu peremees Tõnu Oks Tartumaalt või turbarabade majandaja Üllar Püvi Harjumaalt.

Jah, võib-olla noor korjabki maasikakasvataja kasumi aeglasemalt kokku aga seda kiirust ei saagi tulema, kui me temas tööharjumust maast madalast ei kasvata. See on meie ühine vastutus!

 

Laadimine...Laadimine...