Tallinna linnavolikogu otsustas Jaan Krossile mälestusmärgi püstitada

Tallinna linnavolikogu otsustas neljapäeval teha linnavalitsusele ülesandeks püstitada linna aukodaniku Jaan Krossi 100. sünniaastapäevaks 2020. aastal talle mälestusmärk.

Pilt: Scanpix

Tallinna linnavolikogu otsustas Jaan Krossile mälestusmärgi püstitada (2)

Tallinna linnavolikogu otsustas neljapäeval teha linnavalitsusele ülesandeks püstitada linna aukodaniku Jaan Krossi 100. sünniaastapäevaks 2020. aastal talle mälestusmärk.

"Jaan Kross sündis Tartu rahuga samal aastal, Tallinnas. Tulevane kirjanik kasvas üles Kalamajas, õppis Jakob Westholmi Gümnaasiumis. Ta elas ja töötas möödunud sajandi keeruliste sündmuste keskel, mis ei jätnud ka teda puudutamata," sõnas linnavolikogu esimees Mihhail Kõlvart pressiteate vaendusel.

Otsus püstitada mälestusmärk Eesti ühele olulisemale kirjanikule leidis volikogus kõigi viie fraktsiooni üksmeelse toetuse, vahendas BNS.

"On märkimisväärne, et Jaan Krossi isik loob üksmeelt tänase linnavolikogu erinevate poolte vahel. Hea meel on tõdeda, et meil on linnavolikogus ühiseid väärtusi ja on väärikaid kodanikke, kes neid meile meelde tuletavad. Täname ka linnavolikogu liiget Jaak Jusket selle eelnõu algatamise eest," lisas keskerakondlane Kõlvart.

Kross on oma romaanidega aidanud tutvustada, taasavastada Eesti ajalugu kogu selle kirevuses, ütles linnavolikogu Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni aseesimees Jaak Juske volikogu pressiesindaja vahendusel. "Nii on tema enda mälestamine oluline kogu Tallinna ja Eesti jaoks. On rõõm tõdeda, et meie kirjanduse suurkujule mälestusmärgi rajamise algatusel on kõigi linnavolikogus esindatud fraktsioonide esindajate allkirjad," lisas Juske.

Tallinna linnavolikogu liikmed Kõlvart, Juske, Õnne Pillak Reformierakonnast, Urmas Reitelmann Eesti Konservatiivsest Rahvaerakonnast ja Riina Solman Isamaa ja Res Publica Liidust esitasid 8. veebruaril linnavolikogu otsuse eelnõu "Ülesande andmine Tallinna Linnavalitsusele püstitada aukodanik Jaan Krossi 100. sünniaastapäevaks 2020. aastal talle mälestusmärk".

Eelnõus toodi välja, et 2020. aastal möödub mitmekordse Nobeli kirjandusauhinna kandidaadi ja aastast 1998 Tallinna vapimärgi kavaleri Jaan Krossi sünnist sada aastat. Põlise tallinlase Jaan Krossi panus Eesti kirjandusloos on hindamatu. Ta on mitmes oma romaanis kajastanud erinevaid Tallinna ajalooperioode. Arvestades Jaan Krossi kohta Eesti ja Tallinna kultuuriloos peab Tallinna linn oluliseks talle mälestusmärgi püstitamist.

Linnavalitsus moodustab lähikuudel komisjoni, kes paneb paika mälestusmärgi asukoha ja tingimused, misjärel kuulutatakse välja konkurss parima töö leidmiseks.

2 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...