Tallinna Merepäevad toovad suurejoonelise teatrisadama

17.-19. juulini toimuvad Tallinna Merepäevad muudavad Noblessneri kvartalis asuvajahisadama teatrisadamaks.

Pilt: Erakogu

Tallinna Merepäevad toovad suurejoonelise teatrisadama

17.-19. juulini toimuvad Tallinna Merepäevad muudavad Noblessneri kvartalis asuvajahisadama teatrisadamaks.

"Mõte tuua teater sadamasse on loogiline jätk positiivsele tagasisidele, mida Tallinna Merepäevade lavastused on varasematel aastatel pälvinud. Tallinn on mere ja teatrilinn ning kui need kaks stiihiat liita, tekib eeldus erakordselt tugevaks elamuseks," tutvustas mere ja teatrimõtte põimumist Tallinna Kultuuriväärtuste Ameti juhataja Aini Härm.

"Nii pole otsuses, pakkuda merepäevade külalistele otse sadamas mitmekülgset teatriprogrammi, midagi ootamatut. Noblessneri kvartali sadamas on ju varemgi teatrit tehtud. Viimati mängiti seal Pärdi „Aadama Passiooni“, mis muutus märgilise tähendusega sündmuseks. Nüüd ootame sadamasse teatriimest osa saama nii emasid-isasid, kui lapsi ja vanavanemaid, sest kavasse valitud näidendid pakuvad midagi igale pereliikmele," lisas ta.

Teatrisadamas tuuakse publiku ette viis erinevat etendust

17. juulil kell 16.30 avab programmi Helen Rekkori varjuteatri lavastus „Üle vee“, mis jutustab loo väikesest tüdrukust, kes ühes ema ja vanaemaga ootab koju kaugetel meredel seilavat vanemat venda, keda seovad kodustega vaid napid kirjaread. Lavastus kõneleb igatsusest ja kodutundest, puudutades seeläbi igat vaatajat. 

Kes soovivad aga ise etenduses kaasa lüüa, saavad sellise võimaluse lustides koos Ruutu 10 improkomöödia näitlejatega. Tulemuseks  üllatusmäng „Hetk-Retk“, kus keegi ei tea, kuhu sündmuste jada osalised kannab. Kirjutatud teksti puudumine annab osatäitjatele vabaduse, loob loomingulise õhkkonna ja meelikõditava pingelise atmosfääri.

Polygon Teater ja Teatrikool randub teatrisadamas kahe lavastusega. Juhan Viidingu ja Tõnis Rätsepa „Olevused“ ning Paul-Erik Rummo „Tuhkatriinumäng“ muutusid omal ajal legendiks juba esimeste mängukordade järel. Aeg pole lavastuste ühiskondlikku sõnumit kärpinud. Ka täna mõjuvad need sama kaasaegselt kui aastakümnete eest sootuks erinevas ajaloolises kontekstis.

Õige näidend peab lõppema pauguga. Seda pakub teatrisadamas tsirkuseetendus „Viktor ja kollane kera“, mille muusika kõlab elavas esituses Kriminaalselt Elevandilt. Etenduse narratiiv avaneb läbi ametniku kuju, kes päeval töötab ja öösel unetuna mõtteid mõlgutab. Lavastuse idee autori Kaspar Jancisi sõnul visandatakse etenduses kella poolt orjastatud  ühiskonna koondportree.

Etendused toimuvad Noblessneri kvartali jahtklubi hoone II korrusel. Tsirkust saab nautida sadama keskväljakul vabas õhus.

Piletid Tallinna Merepäevade teatrisadamasse müüb Piletilevi.

Noblessneri kvartal on Tallinna Merepäevade üks kodusadamatest juba kolmandat aastat, koostöö Tallinna linna ja kvartalit omava BLRT Grupi vahel on kestnud kokku seitse aastat.

Tallinna Merepäevad toimuvad 17.-19. juulil 2015, korraldajad on Tallinna Linn, Eesti Meremuuseum, Eesti Ajalooliste Laevade Selts ja Tallinna Sadam. 

Videod:
„Üle vee“: https://youtu.be/-UP0kC-g97Y
„Olevused“: https://youtu.be/WXEpWN9EYic
„Viktor ja kollane kera“: https://youtu.be/L78AzpJyh6U
„Hetk-retk“: https://youtu.be/peiO48s2gQY

Laadimine...Laadimine...